ensikoiraksi??

iines234

Heips,, sopiiko ensikoiraksi dobberi uros??

2

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +toope+

      ..pä ei,JOS olet perehtynyt rotuun ja olet valmis kouluttamaan koiraasi,niinkuin mitä tahansa muuta pk-rotua..kysele kasvattajilta ja muilta toope-ihmisiltä kokemuksia..

      • dobberin omistaja

        .. ensikoira oli tuo dobberi narttu, joka tuossa nyt sohvalla rötköttää=) Sopii ihan hyvin ensikoiraksi, mutta on sitten parempi olla tottunut isoihin koiriin ja että niillä on isommat vaatimuksetkin kuin pikkukoirilla=) Mutta koulutusta nuo dobberit kaipaa, ovat tosi kovapäisiä! Ilkeätä ja maineensa veroista (tappaja)dobberia ei ole vielä tullut vastaan, kaikki tapaamamme urokset ja nartut ovat olleet kilttejä ja tulleet muiden koirien kanssa erittäin hyvin toimeen. Ja sehän riippuu koulutuksesta pääosin, ja kotioloista, millanen luonne siitä sitten kehittyy.

        Ensi dobberiksi olisi kyllä paremepi ottaa narttu, mutta se on vaan minun mielipide, olen aina pitänyt narttuja "helpompi" hoitoisina=) Että siitä vaan kokeilemaan, mutta kannattaa muistaa että se vaatii sitten paljon koulutusta ja ulkoilua ja hellää huolenpitoa=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      66
      4946
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      31
      3735
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      23
      3352
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2325
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      331
      1476
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1443
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe