Tein koivunpahkasta kuksan ja mietin että, millä aineella se kannattaisi käsitellä?
Kuksan
10
2488
Vastaukset
- käsittely
Eräillä messuilla näin kun kuksan sisäpintaan hierottiin kahvinporoja,en tiedä tuliko siihen vielä muuta käsittelyä.
Viimeksi tekemäni kuksan keitin ruokaöljyssä jolloin pinta tuli tummaksi.
Kerran tein drinkkipikareihin pintakäsittelyn parafiiniöljyn ja rommin sekoituksella ja tämän reseptin luin jostain lehdestä.
olen kuullut myös juttuja että lapin miehet tekevät pintakäsittelyn poron kusella,lieneekö totta?- hunkj
Kahvinporoilla kuksan saa "pestyä". Älkää ruokaöljyä laittako.
Öljy härskiintyy ei kuivu vaan pehmittää puun. Ei se mitään tarvii
kuin käyttöä.
- pahka-akka
Ihan vaan öljyllä, ei moottoriöljyllä :)
Merkillä ei väliä.
Tuli varmaan kaunis kuppi.
Jos vielä kiinnostaa tehdä, niin etsippäs raita ja kaiva siitä esille juuripahka, siitä kun teet kupin tai jos on iso juuripahka, niin kulhon.
Siitä tulee sellainen kirjava, tosi kaunis, kuin koru.
Hieno harrastus, tehdä käsitöitä, siinä jos missä näkee kättensä jäljen.- Saanut kuksia
kuksapuu.
Ei tarvitse sen kummemmin suolojen eikä muidenkaan metkujen kanssa sählätä.
Ehkä sipaisu parafiiniöljyä ulkopintaan ette niin heti paskannu. Ruoka öljyt härskiintyy.
Ps. Huvittaa kun mainoksissa kovasti kehutaan, että "aito kuksa"? Höpö, höpö!
Kaikki kuksat on aitoja, vaikka ne olisi tehty sumatralla.
Ei lapissa väsätty kuksa ole yhtään sen aidompi kuin Mäntsälässäkään duunattu. - Kuksia tekee
Saanut kuksia kirjoitti:
kuksapuu.
Ei tarvitse sen kummemmin suolojen eikä muidenkaan metkujen kanssa sählätä.
Ehkä sipaisu parafiiniöljyä ulkopintaan ette niin heti paskannu. Ruoka öljyt härskiintyy.
Ps. Huvittaa kun mainoksissa kovasti kehutaan, että "aito kuksa"? Höpö, höpö!
Kaikki kuksat on aitoja, vaikka ne olisi tehty sumatralla.
Ei lapissa väsätty kuksa ole yhtään sen aidompi kuin Mäntsälässäkään duunattu.Kyllä käsintehty pahkakuksa voittaa ne runkopusta sorvaamalla tehdyt kuksat, mitä ne paljon lapissa myyvät. Kyllä olet siinä oikeassa, että sama se onko kuksa Mäntsälässä käsityönä tehty vaiko Kittilässä.
Kyllä käsintehdyllä pahkasta tehdyllä kuksalla on hintaakin enempi kuin nuo runkopuusta sorvilla tehdyt. - havukka67
Saanut kuksia kirjoitti:
kuksapuu.
Ei tarvitse sen kummemmin suolojen eikä muidenkaan metkujen kanssa sählätä.
Ehkä sipaisu parafiiniöljyä ulkopintaan ette niin heti paskannu. Ruoka öljyt härskiintyy.
Ps. Huvittaa kun mainoksissa kovasti kehutaan, että "aito kuksa"? Höpö, höpö!
Kaikki kuksat on aitoja, vaikka ne olisi tehty sumatralla.
Ei lapissa väsätty kuksa ole yhtään sen aidompi kuin Mäntsälässäkään duunattu.Aidot Lapin kuksat tehdään hämeenlinnassa:)
- kuksasta
kun siemailee pieniä ryyppyjä, niin onko se KUKSIMISTA?
- Largot
Siis kuksaahan ei tule käsitellä millään muulla kuin sillä aineella mitä siitä
tullaan nauttimaan, voi herran isä jos menet kyllästämään sen jollain ruokaöljyllä,
arvaappa miltä kahvi maistuu. Kuuma kahvi nostaa aina puusta esiin sen härskiintyneen
öljyn maun, hyi hitto.
Älä tee sille mitään, muutamat kahvit juotuasi se maistuu kahville.
Minkä ihmeen takia se pitäisi jotenkin käsitellä? - Kuksankaivuuta
Olen muutaman kuksan itsekin nysvännyt. Ala juomaan kahvia vaan siitä, älä pese millään. Parin vuoden käytön jälkeen kuksasi on musta. Kahvissa on sen verran rasvaa, että puu on läpi kyllästynyt. Vielä säilytä kuksaa mieluummin ulkovarastossa käytön välillä niin se pelittää kunnes katoaa.
Parempi vaihtoehto on juoda kahvit metsässäkin muovimukista. Kuppi on kahvijuontia eikä elvistelyä varten. Silloin voit hioa kuksan viimeisen timmiin, öljytä parafiiniöljyllä pistää piirongin päälle. Parafiiniöljykäsittely on sikäli hyvä, että öljy ei haise eikä maistu ja kuksan voi ottaa käyttöön myöhemmin.- Lapintsubu
Kevyesti parafiiniöljyllä (kaunis himmeä pinta)
mutta ennenkaikkea kuksasta pitää juoda ensimmäisenä pontikkaa! Sehän on selvä! Kaipa joku hienompi konjakki taikka jallu käy, jos on oikein hätätilanne. Yksin ulkona pitää vihkiä retkikaveri.
Ja kun se on nuotiohommissa mukana, siihen kertyy pikkuhiljaa nokipintaa, joka on muuten erinomainen kyllästysaine. Poltettu puu säilyy haudattunakin monta sataa vuotta kastumatta sisältä.
Käyttöesine kestää, kaapin päällä menee pilalle. Onnellisia juomahetkiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömän työnhakijan pääasiallinen tehtävä on työnhaku
Ja uusi työnhaun malli korostaa sitä. ”Tavoitteena on nopea työllistyminen”, sanoo TE-toimiston johtaja. Ja tässä hän aivan oikeassa, koska työttömyys5205043Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta1252378Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi7452080No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä851313- 661155
Pääsikö Martti
Esittelemään velaka mersua ja hyyryä hienostoalueella lippisjonnelle🤗😜😎1641092Täti-ihminen Sofia ja nuori kanadalainen lätkänpelaaja
Sofialla on kiikarissa Logan Thompson 25v, Las Vegasissa pelaava kanadalaispelaaja. Tätä se kai tarkoitti, kun sanoi Seiskalle, ettei tiedä kuinka pit1291064Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma52923Etkö voisi
Mies: Etkö millään voisi, tahtoisi tai haluaisi tavata? Edes hetken, kuten silloin joskus. Etkö voisi pyytää? Itse en voi. Tekisin mitä vain, jos näki72858