Suolalla hampaat puhtaaksi

juippie

Hammastahnan voi korvata suolalla. Tummentumat lähtee mansikalla.

12

12276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muu maa vadelma

      Taitaa olla niin päin, että marjat, kahvi, tee ja viinit erityisesti värjää hampaita. Helppo ja halpa keino kyllä hammastahnan lisäksi on tehdä itse ruokasooda-sitruunaseos. Tällä saa tummentumat pois kotikonsteinkin.
      Ja hammastahna ei todellakaan ole kallista, eihän sitä tarvita kun pieni tippa, yksi purtilo kestää useamman kuukauden. Hyvä harja ja lisäksi hammaslankaa.

      Hampaiden hyvä hoito nimittäin säästää hammaslääkärikuluissa!
      Eli väärästä asiasta ei todellakaan kannata säästää tai edessä on kallis leegoremontti :D

    • katso-

      suola tuhoaa hampaat

      jotkut köyhät käyttivät sitä 1950-1960 luvulla, heillä oli uusi kalusto suussa ennen kuin 30v täyttivät.

      • tuli valkoista jälkeä

      • katso-
        tuli valkoista jälkeä kirjoitti:

        ja menetti hammaskiilteen. http://www.bonyf.fi/
        http://vivika.vuodatus.net/blog/400309

        Tiedätkö kuinka saa ikkunalasista vakoista, hankaamalla sitä santapaperilla,

        aivan samoin on hammaskiilteen kanssa.

        Hammaskiille on kirkasta, terveillä henkilöillä
        ja sen läpi näkyy sen väriset hampaat kuin sinulla hammasluu on.

        Jos sinulla on keltaista luuta hampaat,
        pitää antaa olla se eikä tuhota hammaskiillettä hankaamalla se valkoiseksi,

        kuin hankaisit ikkunalasinkin, josta tulee "maitolasia" ja lasi on valkoista.

        Hammaskiille on hyvin ohut,
        hinkkaamalla tulee useita ohuita kohtia ja menee läpi,
        voi olla että tulee joidenkin vuosien jälkeen runsaasti reikiä ja alkavat vihlomaan.

        Vielä lisäisin, vaikak tekohampaat näyttävät hienolta, on niistä todella suuri haitta,
        minullakin oli ensin osa-proteesi 25-40v sitten kokoproteesi 10v sitten leukaluut painuivat takaa hieman yms.
        eikä proteesi ja kieli enää mahtunut samaan suuhun,

        lisäksi leukakuut alkoivat painaman kuulohermoja,
        kun oli olut jo 15v takahampaita pois.

        jouduttiin istuttamaan hampaat leukaluuhun,
        pikkasen maksoi ja aina joka vuosi pari irtoaa ja sekin muutoman tonnin kustantaa.


        VOIN vakuuttaa, ei kannata hinkkaamalla kiille valkoiseksi pilata hampaita,
        minulle on kustantanut hampaat jo yli 30 t €.

        Kyllä ihmis-suhteissa riittää normaalit hampaat ja ystävällinen puhe.


      • katso-

      • mintum
        katso- kirjoitti:

        älä ota missään terveydessä,
        siis hammashoidossakaan mitään riskiä,
        yksittäisistä mielipiteissä.

        eli tee niin kuin normaali lääketiede kehottaa.

        Olin tänään suuhygienistilla hampaiden puhdistuksessa: poistamassa ns. mineraalitummantumia. Hoitaja sanoi, että kokeilepa syödä puolijäisiä pakastemansikoita. On vanha keino ja voi auttaa.


      • se edellinen jolle vastasit
        mintum kirjoitti:

        Olin tänään suuhygienistilla hampaiden puhdistuksessa: poistamassa ns. mineraalitummantumia. Hoitaja sanoi, että kokeilepa syödä puolijäisiä pakastemansikoita. On vanha keino ja voi auttaa.

        "Olin tänään suuhygienistilla.........
        Hoitaja sanoi, että kokeilepa syödä puolijäisiä pakastemansikoita"

        ei ollut ammattilainen,
        alalla on paljon myös oman mielipiteen ilmaisijoita,
        rahastusmielessä.

        Puolijäiset oli kyseessä mansikka tai mikä muu niin vesipitoinen vahingoittaa hammaskiillettä, tekee hiushalkeamia, ja vihlonta alkaa joskus melkoisella todennäköisyydellä, 5-20v aikana.

        Aina pitäisi syödä, ihanne 15.... 45 asteista,
        niin vatsan närästyksien tai muiden vaivojen,
        niin hampaiden pysymisen suussa koko elämän.


      • suolastein
        se edellinen jolle vastasit kirjoitti:

        "Olin tänään suuhygienistilla.........
        Hoitaja sanoi, että kokeilepa syödä puolijäisiä pakastemansikoita"

        ei ollut ammattilainen,
        alalla on paljon myös oman mielipiteen ilmaisijoita,
        rahastusmielessä.

        Puolijäiset oli kyseessä mansikka tai mikä muu niin vesipitoinen vahingoittaa hammaskiillettä, tekee hiushalkeamia, ja vihlonta alkaa joskus melkoisella todennäköisyydellä, 5-20v aikana.

        Aina pitäisi syödä, ihanne 15.... 45 asteista,
        niin vatsan närästyksien tai muiden vaivojen,
        niin hampaiden pysymisen suussa koko elämän.

        Suuret lämmön vaihtelut eivät tee hampaille hyvää.
        Jäiset pakastemarjat saattavat jopa tulehduttaa kilpirauhasen, tiedän tapauksen.

        Suolan käyttö sellaisenaan hammastahnana herättää minussa epäilyjä, sillä kiille ei pidä hankaavasta aineesta, harjankin tulisi olla pehmeä, muuten kiille vaurioituu.
        Mutta tällä hetkellä mietin kovasti Himalajan suolan liuottamista veteen ja sillä erityisesti ikenien hoitoa hammasharjalla.
        Tiedä, että jotkut pesevät kerran päivässä hampaansa ja ikenensä tällä suolavedellä. Pitävät suolakimpaleen vedessä ja kastavat sinne harjansa. lisäävät aina välillä vettä tuohon suolavesilasiin, kun suola liukenee enemmän ja vesi vähenee käytössä. Suolakivipala vesilasissa kestää noin kuukauden.


    • suolameri..

      Harjattuani hampaita ennen --aamuin illoin hammastahnan kera hampaisiini tuli reikiä.
      Petyin tavallaan hammastahnan luvattuun vaikutukseen. Muutin hampaiden harjausta siten ensin että otin aamulla ruokailun jälkeen suuvettä jolla kurlasin hampaat ilman harjausta. Vasta iltasella pesin hampaat yöksi. Suuvettä kuitenkin kului sen verran että muutin rituaaliani.

      Nykyään aamulla ruokailun jälkeen huuhdon suuni heti lämpimällä vedellä hyvin jolloin aterian happovaikutusaika lyhenee. Senjälkeen otan lasista vettä jossa on yksi rkl hienoa merisuolaa sekoitettuna veteen. Huuhdon merisuolavedellä hampaat hyvin mutta en harjaa ollenkaan. Vasta iltasella pesen hampaat yöksi. Tätä valmista suolavettä riittää jopa viikoksi lasiin ja on kaiken lisäksi edullista.

      Ajattelen että tämä suola myöskin desinfioi hampaita sekä suuta. Hammastahnahan ei sillä lailla desinfioi kuin merisuola. Ehkä tuo suola myöskin estäisi reikiintymistä paremmin. Lisäksi suussani on 5kpl pientä reiän alkua joita olen ajatellut hoitaa jos ne menisivät omia aikojaan pois ilman hammaslääkäriä.

      Mitäpä ajattelette ohjelmastani. Myöskin päivällä voisi ottaa suullisen suolavettä ja huuhtoa hampaat.

    • 3412

      Sokeri on tunnetusti hampaiden saatana34

    • Anonyymi

      Suolaa suuhun vettä vähän aikaa harjaa hampaita hyvä tulos

    • Anonyymi

      muista porkkanan rouskuttelu. Kononaisena tulee se hyöty. Koko porkkanaa ei tarvitse kuitenkaan syödä. Puhdistaa hyvin hampaat, valkaisee ja vahvistaa kiilettä. Happamat juomat pillillä ja lasillinen maitoa päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3466
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3280
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3132
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe