narttu pitää lastani pentunaan?

Nimetön

minulla 2v narttu mäykky jolla juoksut lopuillaan..
nyt tänään sitten alkanut käyttäytymään todella oudosti!

minulla alle vuoden ikäinen vauva ja ennen ei ole häntä juurikaan noteeraanut ja nyt ei meinaa päästää minua lapsen lähelle!jos vauva sylissä niin yrittää repiä pois sitä ja koko ajan nuolee..
sitten äsken olin viemässä poikaa nukkumaan niin ei meinannut koira sängyn viereltä pois lähteä millään:)
outoa!olen miettinyt valeraskautta mutta eikös sillon koira yleensä leluja suojele?voiko olla että lasta pitäisi pentunaan?

4

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siltä vaikuttaa

      Heheh :D aika jännä että vauvan otti omakseen.

    • neiti mäykkynen

      Nyt kannattaa olla varuillaan koiran kanssa. Itse en missään nimessä antaisi koirani käyttäytyä noin lasta kohtaan. Sen on ymmärrettävä että vauvakin on sitä ylempänä laumassa ja se ei voi omia sitä omaksi "pennukseen" varsinkin jos se alkaa vielä puolustamaan sitä omanaan ja ei anna teidän koskea vauvaan. Nyt menisin hakemaan eläinlääkäriltä lääkkeet tai estäisin koiran pääsymn vauvan lähelle. Näissä jutuissa kun voi aina käydä huonosti, vaikka koiranne olisikin ihanin ja kiltein. sillä kuitenkin hormooonit hyrrää ja hoivaamisvietti on vahvimmillaan, se sattaa jopa vahingossa vahingoittaa vauvaanne.

      Olkaa varovaisia ja pistäkää koiranne lopettamaan moinen toiminta.

      Hyvää jatkoa...

      • vastauksista!

        meillä tilanne rauhottunut,onneksi!
        se kesti sen yhden päivän ja taas mäykky ihan oma itsensä:)
        ja en ole moista sallinut,välillä koira vauvaa nylkyttänytkin niin on kyllä niskavilloista kiinni otettu!


      • helppivä
        vastauksista! kirjoitti:

        meillä tilanne rauhottunut,onneksi!
        se kesti sen yhden päivän ja taas mäykky ihan oma itsensä:)
        ja en ole moista sallinut,välillä koira vauvaa nylkyttänytkin niin on kyllä niskavilloista kiinni otettu!

        Tuo nylkytys on kanssa alistamista, eli yrittää laittaa vauvaa lauman alimmaiseksi ja saattaa kuvitellakin sen olevan alimpana. Noissa tilanteissa, kannattaa nostaa vauva ensin pois koiran luota ja sitten vasta torua ja paras toruminen on se ettei huomioi koiraa mitenkään vähään aikaan. Sanot vaikka EI ja sitten olet huomoimatta. Toimii takuu varmasti, jos et vaan mihinkään reagoi. Saattaa alkaa tahalleen tekemään jotakin pahaa ja kiellettyä, mutta et vaan huomioi ja kävelet pois.

        Onneksi se oli se yksi päivä vain, mutta ole silti varovainen, kun koiranne ei nyt siltikään ihan tiedä paikkaansa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6461
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3551
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3118
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2312
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2191
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      121
      2097
    7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      2042
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2009
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      1842
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1628
    Aihe