Kuinka noita asennus cd:iden osia pystyy asentamaan asennuksen jälkeen? Kuinka pääsee selaamaan kovalevyä?
Miten saisi windowsin käynnistymään oletuksena kun nyt tuo linuxi käynnistyy ellei istu kokoajan vieressä?
Hieman epäselvää tekstiä, mutta kiitos vastauksista etukäteen.
Miten saisi windowsin käynnistymään oletuksena kun nyt tuo linuxi käynnistyy ellei istu kokoajan vieressä?
Hieman epäselvää tekstiä, mutta kiitos vastauksista etukäteen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mandraken ohjauskeskuksesta saat nuo kaikki säädettyä haluamaksesi.
Kovoa pääset tutkimaan joko Home kuvakkeen tai juurihakemiston kautta mnt/ löytyy . Muitakin tapoja on kuten selain.
Asennus cd:iden osia saa saa asenneltua yleensä distrokohtaisilla apuvälineillä. Paremmin ei osaa neuvoa, ellet kerro mikä distro on käytössä.
Kovalevyä pääsee selaamaan esim yleensä työpöydälle asentuvaa home -linkki kilkkaamalla. Taaskaan ei voi juuri paremmin auttaa, koska et jakeluasi kertonut.
Käynnistymistä voit muokata seuraavasti:
- Mikäli käytössä on grub, muokkaa /boot/grub/grub.conf riviä, jossa lukee default= vastaamaan titleä, jossa windowsisi sijaitsee. Ensimmäinen title on nro 0.
- Jos taas käytät liloa, muokkaa /etc/lilo.conf -tiedostoa ja vaihda rivi default= vastaamaan myöhemmin tiedostossa image -tai other osissa olevaa label-riviä.
Muuten lisälukemisena voi vaikka suositella esim
http://tapsa.terae.net/linux/