Nyt palstan vuokra-apinat juhlivat korkojen nousua. Eivätkö ne vellipäät OIKEASTI tajua, että jos korot oikeasti nousevat lähivuosina, se tarkoittaa joko korkeaa inflaatiota tai hulppeaa talouskasvua tai molempia. Ne taas ovat omistusasujan hyviä ystäviä ja vuokraeunukin vihollisia.
Mutta juhlikaa vaan, ei teitä ennenkään ole fantasioissanne tosiasiat kiinnostaneet. Juhlikaa oikein kunnolla vuokraläävissänne, me rikkaat omistusasujat seuraamme perheinemme rivareistamme yltäkylläisyyden keskeltä kateellisina kemujanne.
Mutta juhlikaa vaan, ei teitä ennenkään ole fantasioissanne tosiasiat kiinnostaneet. Juhlikaa oikein kunnolla vuokraläävissänne, me rikkaat omistusasujat seuraamme perheinemme rivareistamme yltäkylläisyyden keskeltä kateellisina kemujanne.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"jos korot oikeasti nousevat lähivuosina, se tarkoittaa joko korkeaa inflaatiota tai hulppeaa talouskasvua tai molempia. Ne taas ovat omistusasujan hyviä ystäviä ja vuokraeunukin vihollisia."
BUUHAHAHAHA!!VOI LUOJA MITEN TYPERÄ OLET!!!BUHAHAHAHAHAAA!! OIKEIN KINKKUJEN KINKKU!!MUHHAHHAHHAA!!!
No niin, asiaan. Korot voivat nousta myös rahamarkkinoilla vallitsevan epäluottamuksen takia. Eli pankkien välinen epäluulo voi nostaa markkinakorkoja.
Tätä ei autonasentaja-linjalla koskaan sinulle opetettu =)
Kuinka en sitä hoksannut; tapahtuu kuin sadussa konsanaan. Köyhä vuokralainen pääsee sodan ja laman seurauksena ikiomaan asuntoon vuokraläävästään -90% alennuksella. Jos nuo kuvitelmat lohduttavat eritteiden keskellä niin älä anna minun estellä.
Sota? Mikä ihmeen sota?
Lama? Itse kutsuisin sitä taantumaksi.
90 % alennus? Taidat olla hullu.
Kuvitelmat, kuten Bear Stearnsin konkurssi, EKP:n ohjauskoron jättäminen ennalleen, Nordean rahastotappio, valtava uudistuotannon varasto jne jne jne?? Näitäkö "kuvitelmia" tarkoitit?
Valitan, kinkkuseni, telttakylä odottaa =)
että pääsisit vieläkään omaan. Kai sinä nyt sen todellisuudessa käsität?
ole tosiasioita. Niitä ei oikeasti tapahdu. Pankit eivät mene konkurssiin, markkinoilla ei ole paniikkia, pörssi ei dyykkaa, jne jne.
Näin ollen uutiset eivät vaikuta mihinkään todellisiin asioihin, kuten asuntojen hintoihin.
Näin siis Kinkku-universumissa =D
Rivari on paritalon jälkeen toiseksi surkein asumismuoto.
OK!
Kovasti tuntuvat olevan kysyttyjä nuo rivarit. Vahinko vain, että rivarit kuten paritalotkin ovat tavallisen talliaisen ulottumattomissa.
"me rikkaat omistusasujat seuraamme perheinemme rivareistamme yltäkylläisyyden keskeltä"
Olet siis päässyt muuttamaan oikein rivarikolmioon pankin lainan avulla? Onneksi olkoon, todella kadehdin rikkauttasi.
Voi ristus! Kaikkea sitä kirjotetaan, toivottavasti huumormielellä. Ne 20 % suomalaisista, joilla on 80 % asuntolainoista, eivät ole rikkaita. Hyvin todennäköisesti eivät tule koskaan olemaankaan. Mitenköhän korkea inflaatio voi olla kenenkään ystävä?