Miten tervehdit laumanvartijaa?

Minulla ei ole paljoa kokemusta koirista mutta tuttavallani (maalla) on ainakin omien sanojensa mukaan sellainen laumanvartija (ilmeisesti se keskiaasiankoira). Aina vähän jännittää mennä kaverille kylään tämän ison koiran vuoksi.

Koira näyttää pelottavalta mutta omistajan läsnäollessa se ei koskaan ole tehnyt mitään. Miten minun pitäisi käyttäytyä kun menen kylään tällaiseen paikkaan? Aina omistaja tulee vastaan mutta saako sen jälkeen koiraa esim. rapsuttaa vai tekeekö se jotain kun huomaa että pelkään?
235520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

koiraa silmiin. Se on haaste. Äläkä hymyile koiralle niin että hampaat näkyvät. Koira kun näyttää hampaitaan se ei ainakaan hymyile. Parasta antaa koiran nuuhkia ja tutkia, parhaiten omistajan PITÄÄ sanoa Sinulle kuinka käyttäydyt.

Äänestä
  • en tiedä Mutta Jos omistaisin sellaisen koiran < niin opettaisin aadaa < pyrennienmastiffi ja Nikia espanjanmastiffi Jo Pennusta alkaen että Miten toimitaan

    Äänestä

laumanvartijaa vaan se tervehtii sinua jos haluaa.

Äänestä

Heittele sille vaikka palloa.

Äänestä
  • Koirathan siis myös ns. hymyilevät suullan aivan kuten ihmiset, joten kaikki hampaiden näyttäminen ei tarkoita, että koira on vihainen, ja iso osa lemmikki koiristakin myös sen tajuaa, että hymyillessään ihminen on iloinen. Ja näin myös meidän laumanvartijoiden kohdalla :).
    Tosiaa älä katso koiraa silmiin, paras olla huomaamatta sitä lainkaan. Anna koiran tervehtiä sinua ensin.
    Niin, ja älä usko kaikkea mitä tällä palstalla puhutaan, omistaja tuntee itse AINA koiransa parhaiten ja osaa neuvoa miten sen kanssa on paras toimia!

    Äänestä

katsekontakti ja irvistele sille vähän, muista vetää ensin pari kaljaa ja öristä oikein lujaa. Ota tilanne "haltuun". Koiralle pitää näyttää paikkansa, varoitukseksi potkaise vähän isäntää, notta koira tajuaa kuka on kingi.

Äänestä
  • nauroin häntä kippurassa.Mutta välttämättä ei kannata kokeilla:-) :-)
    Kaunista kevättä kaikille.

    Äänestä

käyttää haulikkoa

Äänestä
  • pätevät myös sinua tervehtiessä! ;O)

    Äänestä

uroskoiramme kanssa on tärkeintä että ei katso sitä silmiin. Kun se tapaa ihmisen ensimmäistä kertaa on sillä tapana ängetä ihan kylkeen kiinni, murista ja hakea katsekontaktia. Jos tajuaa olla tuijottamatta jättää hetken päästä rauhaan, mutta seuraa koko ajan tarkasti. Minuun ei saa koskea kuin oman perheemme jäsenet, en voi esim. kätellä ketään koiramme ollessa vapaana. Ongelmia ei ole kun tietää kuinka se toimii. Varoitan aina kaikkia tästä katsekontakti asiasta. Kaikkihan eivät uskalla edes tulla autosta ulos ennenkuin vien koiramme tarhaan, he yleensä soittavat että tullaan kylään jos laitat koirat tarhaan.

Äänestä
  • se koira olla se johtaja! et ainakaan ole paljon sitä sosialistanut!!!!!!

    Äänestä

  • susirajan kirjoitti:

    se koira olla se johtaja! et ainakaan ole paljon sitä sosialistanut!!!!!!

    kyllä tietää paikkansa omassa laumassa, eikä se todellakaan ole johtaja. Miksi olisi pitänyt sosiaalistaa?

    Äänestä

  • Itse en katsoisi silmiin koiraa..vaan Opettaisin säännöt.

    Äänestä

Et tervehdi koiraa vaan se tervehti sinua jos haluaa, niinkuin on jo sanottu.
Tärkeitä asioita koiran kanssa olemisessa on kuitenkin se ettet katso koiraa silmiin, et hymyile sille, et koske koiran laumanjäseniin (ystävääsi).

Pysyt kohteliaan matkan päässä ja annat koiran haistella sinut rauhassa ennen kuin ojennat kättäsi.


laumanvartija yleensä osaa ohjata ihmistä olemaan kanssaan, jos ihminen on ihan oikeasti ollut paljon koirien kanssa.

Laumanvartijat ovat viisaimpia rotuja näet.

Äänestä

on oma yksilönsä ja koiran omistaja TIETÄÄ miten
sitä on paras lähestyä.
tässä vain minun ensimmäinen kohtaaminen meidän ensimmäisen laumiksen joka oli jo aikuinen kanssa :
koira oli vapaana ,en katsonut koiraa ollenkaan, se tuli itse mun luo ja haisteli... sitten tönäisi kuonolla ja minä silitin sen päätä edelleen katsomatta sitä.
siitä alkoi elinikäinen sanaton ystävyys joka oli elinikäinen...=)

Äänestä
  • itsesi, etkä jännitä. Lopeta sen koiran ajattelu. Miksi ihmeessä pitää koiran ehdoilla käyttäytyä ja mennä kylään.
    Olet niinkuin sitä ei olisi. Kun tulee itse sinua moikkaamaan, niin ok.

    Äänestä

koiraa tervehditään kädestä pitäen tai kolmella poskisuudelmalla. suudellessa ei muiskauteta suuta eikä suljeta silmiä, vain hipaistaan poskella poskea kevyesti

Äänestä

Moikkulimooii!!!

Äänestä

Alempiarvoinen tervehtii aina ensin.Ei mitään koiraa tarvitse tervehtiä,kyllä koira tulee itse haistelemaan ja tutustumaan.Sitä ei tarvitse rapsutella eikä silitellä.Jos koira on tervepäinen,voi sitä huoletta katsoa silmiin,se ei aiheuta koiralle minkäänlaista aggressiota.Jos olet arka koirien seurassa,liikkeesi paljastaa koiralle arkuutesi,ei koira haista mitään pelkoa..Jokainen joka on erimieltä tästä, voi kokeilla itse.Juokse vaikka 5 km silloin adrenaliinitasosi nousee,samoin kuin pelästyessäsi,mutta huomaat ettei koirasi välitä tippaakaan.Joten koira ei haista pelkoa,vaan lukee eleitäsi ja ilmeitäsi.

Äänestä
  • rauhassa.itse en ojenna kättäni haistettavaksi millekkään koiralle,koska se voi tulkita sen tarttumiseksi.jokainen omistaja varmaan neuvoo parhaiten olipa rotu tai yksilö minkälainen tahansa.
    esimerkiksi meillä ei kannata villitä koiria turhan iloisilla tervehdyksillä,koska 3 collieta aloittaa mustasukkaisuusriemuikävä hötkellyksen.eli mieluummin välinpitämätön suhtautuminen tai hillitty tervehtiminen.sama koskee varmaan muitakin rotuja.

    Äänestä

paimenet valmistavat vieraat ennen koirien tapaamista näin: Vieras pudottaa housut nilkkoihin ja paimen "merkkaa" vieraan omakseen, sen jälkeen vieras menee takaperin kontaten housut nilkoissa koiran lähettyville tutkittavaksi. Koira huomaa paimenen "merkit" reisillä, eikä aloita vihamielistä valtausta.
Tämän olen oppinut aikoinani matkustellessa etsiessäni itselleni sopivaa lammasta.

Äänestä
  • Voi vitsi, TOI OLI HAUSKA!!!
    LoL :)

    Äänestä

Muriseva kuonoirvistävä karhukoira käy päälle.Kuola valuu ja silmissä mieletön kiilto.Hämmästyttävästi muistuttaa naapuriani tiltantien erkkiä.Lempeydellä hänet on hautaan saatettava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koirakokematon kirjoitti:

Minulla ei ole paljoa kokemusta koirista mutta tuttavallani (maalla) on ainakin omien sanojensa mukaan sellainen laumanvartija (ilmeisesti se keskiaasiankoira). Aina vähän jännittää mennä kaverille kylään tämän ison koiran vuoksi.

Koira näyttää pelottavalta mutta omistajan läsnäollessa se ei koskaan ole tehnyt mitään. Miten minun pitäisi käyttäytyä kun menen kylään tällaiseen paikkaan? Aina omistaja tulee vastaan mutta saako sen jälkeen koiraa esim. rapsuttaa vai tekeekö se jotain kun huomaa että pelkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu