Ei ole kauhean kiva käydä lenkillä täällä erään kosken lähettyvillä, kun siellä ulkoilee eräs nuori nainen kahden dobermanninsa kanssa..koirat ovaat yleensä vapaana, ne ovat hyvin hallinnassa, eli nainen ne ottaa ne kiinni kun tulee joku vastaan..en ole törmännyt koiriin kun olen oman koiran kanssa lenkillä ollut, vaan olen silloin ollut yksin kävelemässä. Ulkoilureitti missä liikkuu paljon ihmisiä on mutkikasta tietä(on paljon puita) eli pelottaa käydä siellä koiran kanssa vaikka dobberit olisivatkin hallinnassa, entä jos ne yhtäkkiä tulisivatkin koirani(nuori keskikoinen uros) päälle? tai entä jos joku pikkukoira provoilee niille? ei tuollaisella yleisellä reitillä saisi pitää koiria vapaana, vaikka huvin koulutettuja olisivatkin...koira on aina koira..
2 Dobberia vapaana Turussa
...............
3
799
Vastaukset
- pidettävä AINA kiinni niin ...
oli vaikka mieten hallittavissa ei ole poikkeusta.Jos näin on aluueella jossa tapaat muijan niin ota kännykameralla kuva vapaista koirista ja siitä muijasta ja valita poliisille.
- finlex
Itseasiassa, laki määrää että koirien tulee olla kytkettynä TAI välittömästi kytkettävissä. Ja jos koirat ovat hallinnassa niitä voi pitää irti.
- Dobberisti
Tuo ote on metsästyslaista ja pätee vain taajaman ulkopuolissa metsässä. Tuo aloituksessa kuvattu paikka lienee taajamaa ja siellä pätee järjestyslaki. Eli koirat pidettävä kiinni muualla paitsi koirapuistoissa ja koulutuskentillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad871400- 52997
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että374834- 153804
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124717- 55709
- 51658
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76622
- 57611