HYGIENIAPULMA

En tiedä minne tämä viesti kuuluisi, mutta "niksiä" kyllä kaipaan. Pulmani on sellainen, että en saa miestäni pesulle, suihkusta puhumattakaan. 2 krt/vko käy suihkussa ja tekee töitä rakennuksella. Siinä välillä ei pese edes kasvojaan/käsiään, muusta puhumattakaan. Hajuhaitat on melkoiset tupakanhaju vielä. Jos otan asian puheeksi, suuttuu vaan eikä ainakaan mene pesulle. Mitä tehdä? Jos keksit "niksin" kerro hyvä ihminen!
151812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Luulisi sen pistävän puhtia mieheen. Mun mies tapasi käyttää samoja sukkia parina päivänä perättäin ja haju oli kauhea. Tilanne kuitenkin korjaantui, kun ei tehnyt mieli lähestyä löyhkäävää tyyppiä :) ja ostin lisäksi ison kasan uusia sukkia, että uuden tavan omaksuminen olisi helppoa.

Äänestä
  • Perhana, tää on vaikeeta. Kerrohan.

    Äänestä

  • mitä vastasi sinulle kirjoitti:

    Perhana, tää on vaikeeta. Kerrohan.

    sukat haisee, ja seksittömyydestä sai tehdä omat päätelmänsä. sain homman hoidettua alle kahdessa viikossa :) Kokeile jotain saman suuntaista.

    Äänestä

parisuhdepalstalle... Tavoittais enemmän lukijoita, niitä haisevia miehiäkin. Hyh.

Äänestä
  • En mene kuukauteen, jos jatkat julputtamista.

    Äänestä

Milloin hän on tällaisen käytöksen aloittanut?

Tuskin suhteenne alussa noin epäsiisti oli, koska et muuten olisi hänen kanssaan naimisissa eli jokin on saanut hänet siihen tilanteeseen, että ei halua pestä itseään.

Eikö hän halua sinua lähelleen?

Jokin syy siihen on ja se on teidän suhteessa.

Joten eikun kun puhumaan miehen kanssa.

Äänestä
  • Mutta toki jokainen näyttää parastaan alussa. Suihku on kynnys, jonka hän voittaa 2 krt/vko.
    Enkä halua jankuttaa asiasta, koska se ei auta.
    Ei kai mikään, mutta inhottavaa se on kun toinen
    ei ole puhdas. Kun sanon siitä, riita tulee, hänen mielestä vika on minussa.

    Äänestä

  • on tuollainen kai ollut kirjoitti:

    Mutta toki jokainen näyttää parastaan alussa. Suihku on kynnys, jonka hän voittaa 2 krt/vko.
    Enkä halua jankuttaa asiasta, koska se ei auta.
    Ei kai mikään, mutta inhottavaa se on kun toinen
    ei ole puhdas. Kun sanon siitä, riita tulee, hänen mielestä vika on minussa.

    Siis kuinka kauan olet haistellut haisevaa miestäsi???

    Kyllä miehessäsi on jotain vikaa ja pahasti.

    Se on kuule pikapalverin paikka nyt siellä kotona.

    Onko hänellä traumoja lapsuudesta?

    Äänestä

Näin se homma etenee!

Äänestä

Se voisi auttaa, jos joku hänen ystävistää tai ihmisistä, joita hän pitää arvossa, asiasta huomauttaisi.

Kyllä sulla on aikamoinen riesa. Meilläkin mies haisee työpäivän jälkeen, mutta ymmärtää mennä pesulle. En huolisi kyllä puhtaille lakanoille.

Äänestä

..itse en ainakaan pystyisi seurustelemaan minkään haisevan miehen kanssa, tunteet lopahtaisi jo vähemmästäkin! Ei se kumminkaan tule vaihtamaan tapaansa millään konstilla, jos suuttuu koko asiasta.

Äänestä
  • harrastatko hänen kanssa seksiä ? muuta omaan sänkyyn toisen huoneeseen ja sano että koska haiset nukun täällä etkä anna pimperoa, anna tollasen haisunäädän panna vaan takaapäin perseeseen, saa sitä mitä se haluaa eli paskaa

    Äänestä

...masentunut, käyttääkö alkoa paljon?

Tuttuni ukko oli lähes samanlainen, ikään kuin pelkäsi vettä. Katsoi, että tarvitsee vain kerran viikossa saunaa/suihkua. Onneksi ei ollut hiostavassa duunissa eikä hikoilevaa tyyppiä.

Hampaansa ja kasvonsa sentään pesi päivittäin ja kätentään aina wc:n jälkeen ja muulloinkin, joskin ei reilusti käyttänyt kuulemma vettä vaan vähän sormia virutteli kuin pikkupenska. Tuttuni pakotti sen aina munapyykille ennen tärkeää toimitusta.

Hän oli samantyyppinen jumpukka kuin ukkosi ja joka kerta sitä piti pesulle häätää, vuosikausia. Sama meno oli parturiin ja uusien vaatteiden ostoon. Sekin suuttui kun sille sanottiin ja haukku kaveria turhan nalkuttajaksi.

Sitten jokin ihme oivallus sen ukon päähän pamahti heti 50-vuotispäivien jälkeen ja se alkoi yks'kaks käydä päivittäin suihkussa. Eli jotenkin sen pitää tulla omasta päästä sen oivalluksen ...

Itse tulkitsin niin, että kaverin ukko oli jollain tavalla masentunut ja käytti liikaa viinaa. Masennus ja brenkku ovat kuin paita ja peppu.

Vaikea tilanne sulla. Pitäiskö sun pyytää sitä menee tarkistuttaa päänsä ihan asiantuntevalla, puolueettomalla taholla, sillä ihan normaalia tuo ei tottavie ole...

Äänestä
  • Itselläni riesana aivan samanlainen, ellei pahempikin. Ainut poikkeus hampaansa sentään pesee ja kädet, jotka kuivaa pyyhkeesen. Joka heti on musta!

    Olen pyytänyt hyvällä, nalkuttanut pahalla. Mikään ei auta.

    Hänellä on joku ihme fiksaatio, että kunnon työmies on työnsä näköinen. Myös hyvin likaavassa työssä on. Arvaa v-ko, kun toiset ihmisetkin ulkonäöstään ovat huomautelleet - minulle!

    Mikään ei ole tapauksesamme auttanut. Kun ukko on itsekäs jästipää, eikä osaa asettua toisen asemaan. Mutta kokeile sinä sitä seksilakkoa.

    Äänestä

  • ukko.......................... kirjoitti:

    Itselläni riesana aivan samanlainen, ellei pahempikin. Ainut poikkeus hampaansa sentään pesee ja kädet, jotka kuivaa pyyhkeesen. Joka heti on musta!

    Olen pyytänyt hyvällä, nalkuttanut pahalla. Mikään ei auta.

    Hänellä on joku ihme fiksaatio, että kunnon työmies on työnsä näköinen. Myös hyvin likaavassa työssä on. Arvaa v-ko, kun toiset ihmisetkin ulkonäöstään ovat huomautelleet - minulle!

    Mikään ei ole tapauksesamme auttanut. Kun ukko on itsekäs jästipää, eikä osaa asettua toisen asemaan. Mutta kokeile sinä sitä seksilakkoa.

    Olen taistellut mieheni kanssa puhtaudesta jo lähes 30 vuotta. Naimisiin mennessäni minä hölmö kuvittelin opettavani hänet puhtauteen, mutta se oli toiveajattelua. Sen verran on tapahtunut muutosta parempaan, että hän käy 2 kertaa viikossa saunassa (ennen kerran) ja vaihtaa silloin alushousut ja sukat. Hän ei varsinaisesti hikoile, mutta haisee pahalle. Olen
    muuttanut jo monta vuotta sitten eri huoneeseen
    nukkumaan. Kaikki tunteeni häntä kohtaan ovat kuolleet, elämme molemmat omaa elämäämme. En haluaisi enää lähteä minnekään hänen kanssaan, kun pukeutumisestakin tulee aina riitaa.

    Hän on sanonut, että jos haen eroa, haen samalla itselleni vaikeuksia. Toivoisin hänen edes matkustelevan, mutta ei. Saisin sen ajan olla kotona itsekseni. Hänellä ei ole ketään
    ystäviä, joten hän ei käy yksin missään. Omia
    Ystäviäni tapaan kaupungilla tai käyn heidän luonaan kylässä.

    Olemme molemmat olleet jo muutaman vuoden eläkkeellä, joten yhteistä aikaa
    on. Helposti hoidettavasta asiasta on tullut suuri ongelma meidänkin perheessä. En osaa neuvoa keskustelun aloittajaa, kun itsekin olen pulassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miehelläni kirjoitti:

En tiedä minne tämä viesti kuuluisi, mutta "niksiä" kyllä kaipaan. Pulmani on sellainen, että en saa miestäni pesulle, suihkusta puhumattakaan. 2 krt/vko käy suihkussa ja tekee töitä rakennuksella. Siinä välillä ei pese edes kasvojaan/käsiään, muusta puhumattakaan. Hajuhaitat on melkoiset tupakanhaju vielä. Jos otan asian puheeksi, suuttuu vaan eikä ainakaan mene pesulle. Mitä tehdä? Jos keksit "niksin" kerro hyvä ihminen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu