Mikä o molle?

Mikä on molle?
Mikä on molle kiinnitys?

kertokaa kaikki!
1551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Molle on siis amerikkalainen kiinnitysjärjestelmä. Molle pohjaiset liivit ovat modulaarisia, joka tarkoittaa, että taskujen paikkaa vai siirrellä. Molle järjestelmässä esim. taskun takana on kaksi tai isommissa taskuissa useampi pitkän mallinen kangas pätkä, jonka toisen pään saa auki nepparilla. (Tosi vaikea selittää muuten.) Molle taskun saa kiinni Molle pohjaisiin liiveihin tai ihan tavalliseen vyöhön.

Esimerkki MOLLE kiinnitteisestä lipastaskusta (tässä näkyy MOLLE kiinnitys systeemi)

http://www.varusteleka.fi/netta/imgl/wt-mlcepsa80_2.jpg

Tässä esim. MOLLE mohjaisesta TST liivistä johon saa molle takuja mihin kohtaan vain haluaa )huomaa, että kangas suikaleet ovat tietysti toisin päin kuin taskussa.)

http://www.varusteleka.fi/~3rtEx0000001/?Y999=PIF&Y104=gtac-ciras

Huomaa, että paljon halvempiakin MOLLE pohjaisia liivejä löytyy, mutta tuossa näkyy selkeästi ne molle lenkit, joten valitsin tuon kuvan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AX-terminaattori kirjoitti:

Mikä on molle?
Mikä on molle kiinnitys?

kertokaa kaikki!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu