vielä nykyään enintään synnytetään. Onko palstalla "vanhoja" synnyttäjiä. Luin tässä kirjaa ja siinä eräs vaimo oli (elämänkerta) synnyttänyt 41v ensimmäisen ja 45v viimeisen ja teki kolme lasta. Hoitajat pelotteli, että voi tulla mongoloidilapsi, kun vanhana tekee. No se ei minua kiinnosta, vaan ikä. Nimttäin itse olen lapseni tehnyt 38-vuotiaana. (En oikein tiedä minne kyseisen tekstin oisin kirjoittanut.)
Miten vanhana
4
690
Vastaukset
- hetkinen...
Mun mielestä toi sun sanasi Mongoloidi on todella törkeä haukkumanimi lapselle tai aikuisellekin jolla on Downin syndrooma. Häpeä!
ei ollut minun, vaan ne hoitajat oli tälle naiselle sanoneet niin. Ei tulis mieleenkään haukkua ketään. Se oli siinä kirjassa. Tämä oli tapahtunut muistaakseni joskus 1960 luvulla.
- ........................
........ ei ole haukkumanimi.
Aikanaan syndroomaa kutsuttiin "mongoloidismiksi" syndroomaan liittyvien silmäpoimujen mukaan, jotka antavat kantajalleen Mongolian asukkaita muistuttavan ulkonäön.
Sittemmin on Suomessa(kin) osattu ottaa käyttöön sairauden oikea nimitys, Downin syndrooma.
(Nythän voit haukkua minut, koska sanoin Down-henkilöä "sairaaksi"!)
- anniina
...on lapsia kolmelta vuosikymmeneltä, eli vuosilta -86, -88, -92, -03 ja -06. Esikoisen sain ollessani 25 ja kuopuksen syntyessä olin 45 =)
Täytin juuri 47 ja vieläkin vauvakuume vaivaa - tosin enää en aio/uskalla sille antaa periksi =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi6310154Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit196914Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?756786Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1006220Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k795256Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?444978Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh604443Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset154342Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus324323Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464160