Onnistuuko pianon soitto kaikilta?

VilleMa

Harkitsin tuossa jonkun edullisen digipianon tilaamista thomannilta/vastaavalta suomen liikkeeltä ja mietin että onkohan se pianon soitto sellainen harrastus jossa pitää olla synnynnäistä lahjakkuutta paljon? Itse en osaa laulaa, pleikkarilla singstarissa on tullut niin pahasti turpiin ettei tule varmaan edes koitettua :) Myöskään kovin musikaalisena en itseäni pidä, en tosin ole ikinä mitään koittanut soittaakkaan.

Mitä muuta tuohon vaaditaan kuin sävelkorvaa ja sorminäppäryyttä? Jälkimmäistä varmaan löytyy tarpeeksi mutta mites tuo ensimmäinen, voikohan sitä mitenkään testata että onko siitä mihinkään vai kannattaako koko homma samantien unohtaa? Vai kehittyykö se sitten siinä ohella? Ei huvittaisi loppuelämää ukkonooaa soitella :)

Hirvittävästi rahaakin ei tietenkään huvita laittaa jos huomaakin muutaman viikon päästä että ei siitä tule mitään, joten onko tuollainen 76 koskettimen halpisdigipiano (yamaha np-30) mistään kotoisin? Jollain kolmella sadalla saisi tuon, pedaalin, virtalähteen ja jalustan. Mites tuo pedaali, eikös pianoissa ole useampi kuin yksi?

4

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      Kyllä mä uskon, että jokainen oppii jollain tavalla soittamaan, kun jaksaa harjoitella. Soittotuntien ottaminen voi olla myös hyvä idea - vaikka ei olisi rahaa pitkiin opintoihin, opettaja voi auttaa ongelmakohdista eteenpäin vähemmälläkin, ja antaa suuntaa harjoittelulle.

      Digipianoja en tunne, joten niistä pysty sanomaan mitään.

      • pianistiiittiittiti

        Halvoissa digipianoissa on oikeasti kauhena kuuloinen ääni ja ja tunne soittaa. Kannattaa jos mahdollista kokeilla ihan oikealla pianolla soitella.


    • vvvhhh

      On se piano aluksi vähän hankala, joskin ukko-nooasta nyt pääsee hetkessä pidemmälle. Ja ope on aika välttämättömyys. Itsekin olen jo kymmenisen vuotta soitellut pianoa, ja on opesta edelleenkin hyötyä. Sävelkorva on yleensä aluksi huono, mutta ainahan se paranee. Ei sorminäppäryyttäkään voi heti hyödyntää hirveän hyvin, ja sekin kehittyy...

      Akustisissa pianoissa on yleensä 2-3 pedaalia, mutta käytännössä harva tarvitsee muita kuin sitä kaikupedaalia, eli sitä, jolla äänet jää soimaan. Ja digipianot on kai ihan kivoja, mutta kannattaa kattoo, että tuntuma ois lähelle pianoa, kun usein noissa sähköisissä on paljon kevyemmät koskettimet, kuin akustissa, mikä saattaa haitata sitten akustisen pianon soittoa...

    • mars mars

      Aikuisille vasta-alkajille löytyy omia vihkoja, joista voi harjoitella nuotteja ja niiden sijaintia koskettimilla.
      Piano on (sori vaan) soitin helpoimmasta päästä ts jo pienellä työmäärällä siitä saa musiikkia irti. Rytmikorva on PERUSPIANONSOITOSSA nuottikorvaa ja erityimusikaalisuutta tärkeämpää.
      Harjoituspaikkoja löytyy isompien kaupunkien kirjastojen musiikkiosastoilta, voit myös kysellä lähi seurakunnista tai kuorojen harjoitustiloista sekä eri yhdistyksiltä tai vaikka ala-asteilta.
      Pianoja on paikat väärällään ja usein iltapäivisin ja iltaisin käyttämättä, saatat hyvinkin saada luvan harjoitella jossakin kotisi lähistöllä.
      Sähköpianot ovat aika arvokkaita n. 600 eurosta ylöspäin, mutta kosketus jne toista luokkaa kuin synanpätkässä.
      Reippaasti pianomyyjälle vaan (musiikkiliikkeet) ja kerro, että olet aivan vasta-alkaja ja pyydä esittelemään vaihtoehtoja.

      Iloa uuteen harrastukseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      61
      6703
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      60
      6039
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      126
      5243
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      17
      3912
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      45
      3859
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3490
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3470
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2945
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2799
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      60
      2645
    Aihe