Meillä on yli kolmevuotias tyttömarsu. Talven ja kevään aikana sille jouduttiin antamaan useita antibioottikuureja hengitystietulehduksen vuoksi.
Kuurien jälkeen marsun vatsa ei ole toiminut "normaalisti" hetkeäkään. Välillä uloste on papanamaista sitten taas löysempää, välillä ihan löysää "ripuli"ulostetta. Lääkärissä on käyty ja oltu puhelimitsekin useasti yhteydessä. Hoitona; heinäkuuri (ei tuoreravintoa), maitohappobakteereja, jyväsekoitusta sekä terveen marsun papanoita. Ei mainittavaa vaikutusta. Kävimme TAAS lääkärissa perjantaina, nyt annettiin madotuskuuri ja jyväsekoitus vaihdettiin pelletteihin. Ravintona
tällä hetkellä vain heinä ja pelletit .. ja marsu vinkuu herkkuruokaa aina kun jääkaapin oven avaa tai jokin pussi rapisee. Voi ressukkaa ... kuivamuomalla pitää pärjätä. Se syö kohtullisen hyvin (pelletit ovat vielä vähän vierasta ruokaa), on ihan pirteä eikä ole edes pahemmin laihtunut. Onko jolloin kokemusta tai vielä lisävinkkejä ripulin/löysän vatsan hoitoon kun lääkäristä niitä ei enää tahdo löytyä. Entä pelletit; ovatko ne tosiaankin parempia kuin jyväsekoitukset, meidän marsu ei ainakaan vielä niistä paljoa välitä. Onhan se taas uutta ravintoa, kaipa se niistä alkaa tykkäämään kun herkkujyviä ei enää saa ?! Tätä vatsaongelmaa on kestänyt jo monta kuukautta, marsu on kuitenkin muuten ihan pirtsakka.
apua jatkuvaan "ripuliin"
3
224
Vastaukset
- rex
Olette kyllä kokeilleet jo aika monet konstit, joten en ainakaan itse keksi enää paljookaan muita konsteja.
Oletteko antaneet apteekista saatavaa Tehobakt tuotetta?
Onko juomapullossa oleva vesi kylmää? Kylmä ruoka ja juomakin voi aiheuttaa ripulia kuten myös veto.
Onko vitamiinipuoli kunnossa?
Ihmettelen vain että mikä on syynä niin moneen hengitystietulehdukseen?
Pelletti on ihan hyvää ravintoa, ehkä jopa parempaakin kuin siemenet.
Pelletissä ei ole rasvaa (joten ei lihota) ja siitä marsu saa kaikkia ravinteita tasapuolisesti, kun taas siemenistä marsut syövät vain ne parhaimmat.
Mutta jos marsu on tottunut siemeniin, voi se ensin nirsoilla pelletin kanssa.
Jos pellettiäkin antaa marsuille, kannattaa panostaa siihen laatuun...laadukkaita pelletti merkkejä on mm. Altromin ja Bello.
Monelle marsulle maistuu nämä laadukkaat pelletit paljon paremmin kuin jotkut "ei niin laadukkaat". - sanni
Ei kai marsu ole vetoisessa tai muuten viileässä paikassa? Hengitystietulehdukset siihen viittaa, samoin saattavat nuo muutkin ongelmat sellaisessa pahentua.
- minä
jos kokeilisit vaikkapa porkkanaa!?!olen kuullut ja lukenut että se voisi auttaa ripuliin!! =)
kunhan jätät kaikki salaatit sun muut pois...niinkuin oletkin tehnyt, ja muuten tuo heinän ja pellettien syöttäminen on hyvä asia!!
paranemisia marsullesi!! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847