RIISTOA

eräässä lehdessä

Työskentelen eräässä lehdessä paikallistoimituksessa. Olen alkanut viime aikoina miettiä ja suoraan sanoen vittuuntua heidän tapaansa polkea palkat niin alas, että tämän tekeminen on käytännössä hyväntekeväisyyttä. Lehdellä on ns. meriitti, eli se näyttää hyvältä CV:ssa, mutta aika älytöntä tällainen on!

Lehti siis olettaa, että ollaan free lance-suhteessa. Silti lehti määrää itse, minkä summan se suostuu maksamaan jutusta. Kilometrikorvauksia ei ole, ja free ei pysty maksamaan verojen jälkeen kyseisestä "palkkiosta" sosiaaliturvamaksuja tai säästää edes lomarahoja.

Työsopimuksia ei olla tehty.

Olen aloittelija alalla, joten minulta kesti hieman aikaa huomata, millaista riistoa tämä on. Ja lehti toimii ympäri maata samalla tavalla käyttäen hyväkseen sitä, että paikalleni olisi kyllä tulijoita: innokkaita, nuoria freen hommia aloittelevia toimittajia, joista imetään hyvät ideat ja sen jälkeen vaihdetaan uusi tilalle. Vaihtuvaaus tässä paikassa on suurta, noin puoli vuotta alkaa olla maksimi minkä kestää kyseistä paikkaa.

Itseni, ja kaikkien näiden toimittajien puolesta haluaisin tehdä jotain asialle, ja ajattelin soitella ensimmäisenä journalistiliittoon. Olen ollut todella typerä suostuessani tällaiseen työntekijöiden oikeuksien polkemiseen.

1

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyseessä ole..

      Lutari, tai jokin muu Karprintin lehdistä? Liity Journalistiliittoon, käy taistoon ja haasta skunkki oikeuteen! Ei näitä rosvoja muutoin kuriin saada.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      174
      8483
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      453
      7657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3890
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3716
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3074
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2855
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2071
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2066
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1841
    Aihe