Yhteinen lapsi

meilläkin

Riittääkö lapsen isän oleskelulupaan se, että hänellä on täällä lapsi vai pitääkö meillä olla yhteishuoltajuus? Vaikuttaako elatusmaksu?

3

1402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osoittaa kiinnostusta

      lasta kohtaan. Tarkoittaa että tapailee lasta ja maksaa elatusapua.
      Mutta.... minun ex sai jatkettua oleskeluvan perhesiteiden perusteella vaikkei tee kumpaakaan. Ei kukaan kysynyt minulta mitään.
      Katsottiin kait että hän on muodostanut lapseen jo siteen.... vaikkei ollut kuukausiin nähnytkään. Näin meillä, ensimmäinen oleskelupa annettiin myös perhesiteiden perusteella.

    • mutta totta..

      onko sinuakin huijattu vai yritetäänkö huijata...ei todellakaan tarvitse olla yhteishuoltajuus saadakseen oleskelulupaa,äläkä siihen suostukaan.

      • Kokemuksella

        saa kun on lapsi suomessa. Ei siis tarvita yhteishuoltajuutta, ikävä kyllä. Yksinhuoltajana voi välttyä monelta harmilta, jos suhde epävakaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      62
      2099
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      4
      1756
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      231
      1232
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      920
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      832
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      57
      826
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      104
      731
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      678
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      666
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      92
      659
    Aihe