Voiko tietokoneen LCD-näyttö aiheuttaa vahvoja silmäoireita, kirvelyä, suoranaista kipua?
LCD-näyttö
Luulenko vaan?
5296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse en ainakaan mitään vastaavia vaivoja ole huomannut, mutta sehän voi olla myös ihmis kohtaista. Jospa kokeilisit googlelta kysyä.
CRT eli kuvaputkinäyttö voi aiheuttaa/ aiheuttaa ongelmia. LCD näyttö on huomattavasti silmäystävällisempi.
CRT:n ongelma on välkkyminen, joka todistetusti on pahaa silmille, mutt ei ne alkuaikojen sumeat trendikkyyssyistä hankitut lcd:t mitään herkkua katseltavaa ole, kenties henkisen vitutuksen lisäksi aiheuttavat jotain fyysistäkin silmille. Tiedä häntä.
...voi tulla vaikka kirjaakin lukemalla jos eivät ole simmut ihan terveet. Littunäytön katsominen ei ole silmille eikä aivoille sen rasittavampaa kuin lehden tai kirjan lukeminen. Silmien väsyminen ei ole vaarallista eikä kuluta silmiä. Mutta kuvaputkinäyttö rassaa oikeasti paljon aivoja, jotkut saavat epilepsiakohtauksiakin jos virkistystaajuus on oikein korkea, vaikka silloin kuva näyttää välkkymättömämmältä niin todellisuudessa aivot joutuvat tekemään enemmän työtä sen tiheän välkkymisen vuoksi... silmät ei rasitu mutta aivot sitäkin enemmän ja olo on siksi kuvaputken kanssa pitkään työskenneltyä aika turta. Littunäytön kuvaa ei "ammuta" millään vaan se on levollinen, kuvapiste vain loistaa jotain väriä ja vain muutoksia tarvitsevat kohdat elävät... muu kuva on stabiili.
Huono littu alkaa vituttamaan kun kuva on niin paska. Siitä rasittuu kun saa tihrustaa. Se vanha samea littu ei hyväksi muutu vaikka olisi kuinka elegantti isoon putkinäyttöön nähden. Uudet ovat sitten asia erikseen.