Kesäkuussa olisi tarkoitus käydä viikko Pariisissa. Vinkkejä kaivattaisiin nähtävyyksistä keskustasta ja ympäristöstä, siis muistakin kuin niistä perinteisistä Louvre, Eiffel, Versailles, Notre Dame, joissa niissäkin varmaan käydään
Kirppareita ja puistoja ja hautausmaita shoppailua on myös ohjelmassa, mutta niistä olenkin jo lukenut vinkkejä aika paljon, tosin lisävinkit ei ole koskaan pahitteiksi
Asterix park:ia voisi harkita, onko kellään kokemuksia, mukana tyttö 10v
Majoitus ja junat on aika hyvin jo selvillä
Matti Matkaaja
Kesäkuussa Pariisiin 1 vko
2
1049
Vastaukset
Louvre
Museopassilla pääsee lyhyempien jonojen kautta, joten se kannattaa, vaikka ei hirveästi museoissa kävisikään. Yksi näistä valmiiksi lipun ostaneiden jonoista on pohjoispuolen porttikäytävässä. Surkea ruoka, mutta museopassilla voi käväistä syömässä vaikka puiston alla olevassa kauppakeskuksessa ja palata takaisin.
Eiffel
Eri hintaiset liput eri kerroksiin. Ainoa keino ohittaa jonot ollee ravintolassa käynti kakkos kerroksessa. Ei halpaa lystiä ja pöytävaraus tehtävä hyvissä ajoin.
Versailles
Junalla näppärästi Pariisista. Yksi työkaveri, joka heitti muutamankuukauden keikan lähistölle, kehui Versaillesin puistoa hvyäksi lenkkimaastoksi! Sama juttu kuin Louvressa, eli valmiiksi lipun omaavat pääsevät lyhyemmän jonon kautta. Voittaa parhaimmillaa toista tuntia.
Notre Dame
Kirkon kellotorneihin pääsee kierrokselle. Hyvät näköalat. Sisäänkäynti kirkon edestä katsotaessa vasemmalla puolella. Kirkon edessä, aukion alla, on Turun Aboa Vetuksen tapainen museo, jossa on kaivettu esiin vanhaa Pariisia.
Parc de la Villette
Monen muun asian ohessa Heurekaa vastaava tiedekeskus. Hyvin ranskalainen näkökulma asiaan ja huomaa, että muutkin lentävät avaruudessa kuin Amerikkalaiset. Lapset viihtyvät ja itsekkin saattaa oppia uutta.
Bateaux Mouches
http://www.bateaux-mouches.fr/
tai jokin sen kilpailijoista. Illallisristeily Seinellä. Tämä on kaiketi suurin yrittäjä alalla, ei kallein eikä hienoin. Pikkutakki/puku ja solmio pakattava mukaan tai ostettava paikan päältä. Pari kertaa olen ollut ja pitänyt hintansa väärttinä.
Madeleinenaukion herkkukaupat
Madeleinen aukiolla on vierekkäin kaksi kuuluisaa herkkukauppaa. Itse pidän ehkä Hediard'ista enemmän ja Fouchon oli remontissa viime kesänä. Eivät ole edes tolkuttoman kalliita ostaa vaikkapa kuuluisia Hediard'in hilloja tuliaisiksi.
La Défense
Uusi kaupallinen keskusta jossa hyvä näköala riemukaarelta. Myös vanhan Napoleonin rakennuttaman riemukaaren laelta on hyvä näköala.
Kaupungissa on tolkuttomasti nähtävää ja ostettavaa - vaikka pelkillä ikkunaostoksilla. Joten kannattaa rakentaa tolkullinen ohjelma. Matkatoimistot ja hotellit jakavat ilmaislippuja Printemps'n muotinäytöksiin. Itse en ole käynyt :-) mutta naisväki on pitänyt uhratun ajan väärtteinä.
Michelinin punainen Pariisikirja on hyvä ostos, vaikka budjetti ei riittäisikään tähtiravintoloihin. Siinä on ollut muutaman vuoden uusi "halpaa ja hyvää" kategoria. Samoin vihreä matkaopas on yksi parhaista. Jälkimmäistä saa myös englanniksi.
Hyvää matkaa.- sivuja:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722739Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252488Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422181Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132016Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111507- 1671363
- 521042
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28984IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16798Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99791