Canon Powershot a40?

Olen ajatellut hankkia tollaisen, kun hinta alkaa olla sopiva meikäläiselle.. kokemuksia, mielipiteitä?
91815
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

..loppuu kokoajan, voi mennä hermot tavalliseen akkukameraan verrattuna. Oli ne sit ladattavat paristoakut tai normaalit paristot niin ei ne kovin kauaa kestä. S-sarja tai ixus, siinä paremmat vaihtoehdot.

Äänestä
  • http://www.imaging-resource.com/ACCS/BATTS/BATTS.HTM

    Mitään 1500mAh akkuja ei kameroissa kannata käyttää.
    AA-kokoiset akut ei käsittääkseni yhtään sen huonompia ole kuin (kalliit) merkkikohtaisesti muotoillut akut. Omapahan vaan päällepäin erimuotoisia, mutta virran tallennusperiaate on sama ja sisukalujen materiaali sama.

    Äänestä

  • Itse olen kuvannut A40:llä yli 6000 kuvaa eikä ongelmia ole ollut.Biltemasta hommasin 1200 mAh NiMh akkuja kaksi satsia ja laturin.Kuvia saa otettua 200-300 kpl/akkusatsi yhdellä laatauksella, joten ei pitäisi olla ongelma.A40 on jo vanha malli, jonka on korvannut A60 ja A70.
    Sellaisen kun hankit vähintään 128 Mb:n muistilla, niin kyllä kelpaa räpsytellä.Tutustu aiheeseen lähemmin osoitteessa http://www.dpreview.com (loistavat ja puolueettomat sivut digikuvauksesta ja kameroista)

    Äänestä

  • itsellä laukussa varalla täys satsi sormi- akkuja,kiinteällä akulla varustettu kamera ei ole mielestäni hyvä kun sitten akku loppuu niin sittempä ei kuvata kuin johdon nokasta,tai ostettava myös erillinen laturi ja toinen akku. ja yleensä valmistajan "alkuperäinen" laturi akku maksaa enemmän kuin 4 sormi akkua laturi(noin 25 egee)

    Äänestä

Osta ennemmin Canon A60 tai Canon A70.

Äänestä
  • en viitsisi ostaa kovin kallista kameraa, kun tuntuu ettei ole kovin paljoa kuvattavaa. Niin, joku sanoi mulle että kyllä sitä kuvattavaa alkaa kummasti löytymään, kun voi räppiä mielin määrin. Mitä mä nyt sitten alkaisin kuvaamaan?

    Äänestä

  • Ade kirjoitti:

    en viitsisi ostaa kovin kallista kameraa, kun tuntuu ettei ole kovin paljoa kuvattavaa. Niin, joku sanoi mulle että kyllä sitä kuvattavaa alkaa kummasti löytymään, kun voi räppiä mielin määrin. Mitä mä nyt sitten alkaisin kuvaamaan?

    Itse omistan S45:n ja jotenkin se vaan kulkee melkein aina mukana. Kuvattavaa löytyy ihan eri lailla nyt kun filmeistä ja kehitysmaksuista ei tarvitse välittää. Välillä otan kameran vaikkapa mukaan kun lähden fillarilenkille jonnekin epämääriseen suuntaan ja paljon on hyviä kuvia mukaan tarttunut.

    Äänestä

  • Ade kirjoitti:

    en viitsisi ostaa kovin kallista kameraa, kun tuntuu ettei ole kovin paljoa kuvattavaa. Niin, joku sanoi mulle että kyllä sitä kuvattavaa alkaa kummasti löytymään, kun voi räppiä mielin määrin. Mitä mä nyt sitten alkaisin kuvaamaan?

    Kun saat kameran ja totuttelet siihen niin kohta sinua ja kameraa ei voi enää erottaa...
    Niin minulle ainakin kävi.
    Ostin itse tuossa n. 2kk sitten A70 ja ajattelin ostaa A40 mutta sitten mulle sanottiin että osta kerralla hyvä kamera.
    Nimittäin kun huomaa että kuvaaminen on mukavaa vaatii kameralta sitten lisää ja jos on joku vanhempi kamera on jo kameran vaihto edessä jos haluu harrastaa kuvaamista...
    Eli A70 kannattaa ostaa jos ostat...

    Linkkivinkki:
    http://www.digicamera.net

    Äänestä

osta mieluummin canon a60. se on uudempi malli canon a40:sta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ade kirjoitti:

Olen ajatellut hankkia tollaisen, kun hinta alkaa olla sopiva meikäläiselle.. kokemuksia, mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu