Word 2007 sivun lähettäminen emailina

taas umpikujassa

Minulla on Windows Vista Home.., jossa on kaksi tekstinkäsittelymahdollisuutta. Ne ovat Works ja Word 2007. Vain Worksilla kirjoitetun voin lähettä sähköpostiliitteenä. Eli avaan vas. tiedosto- lähetä- ja kuori aukeaa. Kun kirjoitan Word 2007:llä ja avaan vas. nurkasta valikon, josta painan lähetä kohtaa, aukeaa teksti: lähetä faksina sekä yläpuolella kirjekuoren kuva ja teksti, lähetä sähköpostina. Sähköpostissa on harmaa kirjekuori ja kämmen osoittamassa kieltoa. sen sijaan faksi on aktivoitunut siniseksi, vaikka minulla ei ole faksia.Olen kopioinut Word tekstin ja avannut Worksin sekä liittänyt tekstin sinne, jolloin voin lähettää. Tuli eteen uusi ongelma: Kun kopioin kolmisarakkeisen tekstin menivät sarakkeet alekkain Worksiin. Todella hankala lukea ja alkuperäisen sivun näköisen tulostaminen mahdotonta.Kiitos, että jaksoit lukea ja vielä enemmän kiitosta, jos vastaat!

3

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnm

      Worksia ymmärtäviä koneita on vielä vähemmän kuin Word 2007:ää. Jos haluat säilyttää tekstin sellaisena kuin sen haluat niin tee siitä PDF.

      Tekstinkäsittelyohjelmat tulkitseva huomattavan vapaamielisesti saamiaan dokumentteja. Jos nyt yleensä edes saavat niitä auki.

      Jos on pakko lähettää Word-tiedostona, tallenna ensin tiedosto, avaa postiohjelma ja lähetä se postin liitteenä kuten muutkin liitetiedostot.

      Normaali asia on sitten syytä lähettää pelkkänä tekstinä. Tulee ainakin luetuksi. Tuossa aiemminkin mainittiin jo nuo liitteenä lähetetyt kahden rivin Word-dokumentit. Todella raivostuttavia.

      • taas umpikujassa

        Kiitos! Tein kuten kehoitit. Tallensin tiedoston ja avasin s.postin. Liitin tiedoston liitä komennosta. Odotan vain palautetta siitä, onko teksti muuttunut.


      • muodossa .rtf
        taas umpikujassa kirjoitti:

        Kiitos! Tein kuten kehoitit. Tallensin tiedoston ja avasin s.postin. Liitin tiedoston liitä komennosta. Odotan vain palautetta siitä, onko teksti muuttunut.

        niin menee muuttumattomana s-postissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4502
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2934
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1747
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1251
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1222
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      908
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      874
    Aihe