TÄYSIKUU

Meillä on monenlaisia yhteensattumuksia.
Täysi kuu, kevätpäivän tasaus ja pääsiäinen
aiemmin kuin aikoihin.
Miten te koette nämä tapahtumat?
7652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Täysi kuu vaikuttaa meihin monella tavalla.
Sudet ulvovat. Monet ovat hyvin unettomia
ainakin näin keväisin.

Äänestä
  • Kumpi viehättää enemmän sinuayötön yö vai kaamos?

    Äänestä

Jo koulussa opin miksi pääsiäinen "liikkuu", joskus aikaisin joskun vasta huhtikuulla.

Fraasin "pääsiäinen on kevätpäiväntasausta seuraavan täysikuun jälkeisenä ensimmäisenä sunnuntaina" kuvaa pääsiäisen ajankohtaa, sen opin kirkkohistoriasta. Kevätpäivän tasaus on tänä vuonna 20.3, täysikuu 21.3,I pääsiäispäivä 23.3.

Wikipediasta tarkistin fraasia, joka tuli samaan näkemykseen.
"Nikaian kirkolliskokouksen päätösten pohjalta, pääsiäispäiväksi vakiintui kevään ensimmäistä täysikuuta seuraava sunnuntai, joka on aikaisintaan 22. maaliskuuta ja viimeistään 25. huhtikuuta. Tämä perusajatus on säilynyt muuttumattomana siitä asti".
Lainaus Wikipediasta.

Ajomiehen kysymykseen vastaan, täysikuu aina valvottaa!

Äänestä
  • Oma nimipäiväni oli aikoinaan juuri kevätpäivän tasauspäivänä 21.3. Se siirrettiin päivää aiemmaksi, joten myös pääsiäistä saamme viettää
    nyt eikä vasta huhtikuun lopulla.

    Mikäs tässä onkaan valvoskellessa - ainakin meillä tuntuu olevan selkeä sää. Lapin selkosille toki mielin?

    Äänestä

Ei kai siinä mitään ihmeellistä ole. Koska täysikuu tulee kuunkierron mukaan, tulee se eri aikoina eri vuosina. Pääsiäinen on aina täysikuun aikaan.
Silloinhan ne noidatkin Kyöpelinvuorelle täysikuuta vasten lentävät.

Miten nämä tapahtumat poikkeavat muista?

Lumeton talvi sen sijaan on tapahtuma, jota ei kuulemma ole Suomessa koskaan näin lämpinänä koettu.

Äänestä
  • Miten lumeton talvi ja täysikuu liittyy toisiinsa.
    Kysyn vain?

    Äänestä

  • ? ? ? kirjoitti:

    Miten lumeton talvi ja täysikuu liittyy toisiinsa.
    Kysyn vain?

    Lumettomuudella ja täysikuulla ei ole minkäänlaista yhteyttä.Minua tuo kuunmollukka valvottaa.Varsinkin tällaisena kirkkaana yönä on rauhaton olo.Lapin hangilla olisi mahtava hiihdellä tähän aikaan yöstä,mutta eipä ole mahdollisuutta sitä aavemaista tunnelmaa kokea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7570746 kirjoitti:

Meillä on monenlaisia yhteensattumuksia.
Täysi kuu, kevätpäivän tasaus ja pääsiäinen
aiemmin kuin aikoihin.
Miten te koette nämä tapahtumat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu