Reisiluupoikki

Ropocop

Reisiluu meni poikki 10cm lonkan alapuolelta 12viikko sitten siisti fractura. korjattiin ydin-naulalla polven päästä 2 ruuvilla kiinni lonkan päästä 1 dynamic ruuvi ns. dynamic holeen. ei lukitusta. Joten luunpäät painuivat yhteen hieman ja aukesivat. Nyt 12viikon jälkeen pystyn varaamaan 70kg edestä jalalla itse painan 88kg.
Kävelemään pystyn hieman mutta pahasti linkaten.
Kauanko tälläisestä vielä mahtaa parantua ? Onko
tietoa?

3

1279

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naulattu

      Vuosi sitten reisiluumurtuma tunturijäätiköllä.
      Nyt vuoden kuntoutuksen jälkeen tilanne on hyvä,
      liikuntaharrastus jatkuu lähes entiseen malliin, lapin lumilla on hiihtokilometrejä kertynyt kosolti eikä muistakaan liikuntaharrastuksista ole tarvinnut luopua.
      Sairasloma kesti 3kk ja kuntoutus on jatkunut jo vuoden ja jatkuu edelleen.Fyskikaallista hoitoa annettiin n 30 kertaa reisi ja pakaralihasten hieronta jakuu lähes viikkottain.Mutta tärkeintä on omakohtainen päivittäinen jumppaaminen ja reiden tehovenyttely sekä monipuolinen liikunta.
      Lisäravinteista on ollut selvästi havaittavaa hyötyä mm. inkivääri-,kalkki ja magnesium valmisteista.

      • toipuu.

        Pikkusiskoni, tosin aikuinen, putosi tikkailta maalatessaan räystästä ja reisiluu irtipoikki samoilta paikkeilta. Alumiinitikkaistakin katkesi yksi poikkipuu. Nyt onnettomuudesta pari vuotta kulunut ja ihan hyvin liikkuu.


      • on kävelemisen
        toipuu. kirjoitti:

        Pikkusiskoni, tosin aikuinen, putosi tikkailta maalatessaan räystästä ja reisiluu irtipoikki samoilta paikkeilta. Alumiinitikkaistakin katkesi yksi poikkipuu. Nyt onnettomuudesta pari vuotta kulunut ja ihan hyvin liikkuu.

        uudelleenopettelu sen jälkeen, kun jalalle uskaltaa varata. Koska jalan lihakset käyttämättöminä ehtivät hiukkasen surkastua, ei lihasvoimaa välittömästi saavuta ja kipujakin voi olla, mutta liikunta saa aikaan ihmeitä, joita on maailma täynnä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      363
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      732
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      612
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      43
      513
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe