Dokumenttiprojekti: Mielen tila

Olihan mielenkiintoinen kuvitteellinen ammattinäyttelijöiden luotsaama pläjäys. Kiitos vaan Anne, Matti ja Harri.

Tosin alkoi tunuta, että lääkärit eivät osanneet oikein näytellä olivat mielestäni oikeasti sairaita potilaskertomuksineen.
4873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ovat paljon sairaampia ku potilaat yhteensä.kumileimasimia.

Äänestä
  • haastateltavaa kuulivat ylimääräisiä ääniä, varsinkin "Anne" vaikutti tosi sairaalta. Karsee tyyppi, pyysi ex-poikaystäväänsä tulemaan lähelle hyvänä pidettäväksi ja survaisi puukon mahaan. Vaarallinen, arvaamattomasti käyttäytyvä hullu.

    Äänestä

  • dokumentti¤ kirjoitti:

    haastateltavaa kuulivat ylimääräisiä ääniä, varsinkin "Anne" vaikutti tosi sairaalta. Karsee tyyppi, pyysi ex-poikaystäväänsä tulemaan lähelle hyvänä pidettäväksi ja survaisi puukon mahaan. Vaarallinen, arvaamattomasti käyttäytyvä hullu.

    sekopäitä kuten Pekkala.

    Pekkalakin varmasti joutunut joskus mielentilaan josta taitavalla apinatarinallaan luikerrellut niuvan lämpimien lakanoiden suojiin. Aikansa ravinnut itseään runsailla aterioilla, pilleri coctaileilla, hauskuuttanut henkilökuntaa tarinoillaan. Tyydyttänyt Jammun sairaat seksuaaliset halut.

    Kunnes koko Niuvanniemi oli Pekkalan harhojen vallassa, ylilääkärillä ei enään ollut muuta vaihtoehtoa kuin kirjoittaa Pekkalalle avohoitopaperit.

    Äänestä

joo olihan se hyvä. Mut ois voinu kertoo myös siitä millasta hoitoo siellä saa ja siitä kuinka pitkän ajan joutuu olemaan siella jos joutuu jäämään sinne.ku oon kuullut et ne pitää vuosikausia siellä. Pelkästään suljetulla osastolla jotkut voivat olla vuosikausia. Aika sairasta et ihmisii lukitaan mielisairaaloihin useiksi vuosiksi. Vieläkin eletään vähän niinku keskiajalla. Mut toivottavasti ne sulkee mielisairaalat joku päivä ja potilaat siirtyy tehokkaaseen avohoitoon

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dalai Lama kirjoitti:

Olihan mielenkiintoinen kuvitteellinen ammattinäyttelijöiden luotsaama pläjäys. Kiitos vaan Anne, Matti ja Harri.

Tosin alkoi tunuta, että lääkärit eivät osanneet oikein näytellä olivat mielestäni oikeasti sairaita potilaskertomuksineen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu