Kysymyksiä

kirkonkirjoista

Ensinnäkin - on ollut hienoa löytää omia sukulaisiaan, joista ei ole tietänyt mitään tätä ennen!
Tiedot ovat olleet 1820-luvun tienoille. Missä ovat tiedot sitä ennen aina 1700-luvun puolelle? Haluaisin tietää, milloin on ensimmäiset sukulaiset muuttaneet Suomen puolelta Karjalasta Inkeriin Lempaalaan.
Paljonko yleensä on vielä digitoitavaa tietoa tallentamatta?
Toteutuiko matka Pietarin arkistoon? Mitä sieltä on kerrottavaa? Saadaanko sukututkimuskäyttöön puuttuvia Inkerin suomalaisten tietoja?
Mistä kaikista eri lähteistä löytyy Stalinin vainojen uhreista tietoja? (Inkerin kulttuuriseuran sivut on luettu)
- Rauhallista Pääsiäistä kaikille, varsinkin teille, jotka olette löytäneet sukunne tietoja aivan viime viikkoina!

1

366

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inkerinkulttuuri

      Inkerin kulttuuriseura on digitoinut Kansallisarkistossa olevat Lempaalan kirkonkirjat. Osa niistä on sen verran nuoria, ettei niitä ole lupa julkaista netissä. Muita tietoja löytyy mormonien arkistoista ja olemme neuvotelleet mahdollisuudesta myös näiden tietojen digitoimiseen. Ja onhan inkeriläisiä sivuavia tietoja Kansallisarkistossa muuallakin.

      Pietarin arkistomatka oli ilmeisestkin Sukututkimusseuran järjestämä. Inkerin kulttuuriseura on lähdössä huhtikuun lopulla Tallinnaan.

      Yksi iso ongelma tai trendikkäämmin haaste, on se, että Inkerin kulttuuriseura tekee tätäkin työtä pitkälti vapaaehtoisvoimin. Mitä useampi kantaa kortensa kekoon, niin tietomäärä kasvaisi nykyistä vauhdikkaammin.

      Oikein hyvää pääsiäistä kaikille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4976
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2259
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      2134
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      206
      2081
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      213
      1334
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      18
      1118
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      956
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      923
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      877
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      839
    Aihe