Onko mitään uutta Keniasta

tahtoo nähdä leijonan livenä

Onko mitään uutta Keniasta. Lieneekö tilanne jo rauhoittunut. Odotan marraskuista safaria innolla ja Mombasan rantoja.

6

1747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi kun tilanne rauhoittuisi

      Jotenkin tuntuu kornilta tahtoa suuria elämyksiä maasta, jossa sisällissota runnoo ja repii ihmisiä ja maata...varmaan niitä leijoniakin?
      Niin upealta kuin luonto siellä kaikkien kävijöiden kertomana kuulostaakin.
      Kannattaisko katella niitä leijonia ihan ensiksi vaikka Korkeasaaressa;)
      Ei kande lähteä vielä, mitä lehtiä on lukeminen.

    • niin kaukana

      tulevaisuudessa ettei viela kannata huolehtia. talla hetkella tilanne "hautoo" eli hiljaista toistaiseksi. Kenyassa tilanne saattaa muuttua hetkessa kaaottiseksi eli Kenyaan on mahdoton koskaan tehda ennustuksia niin pitkan ajan paahan. mutta kylla suosittelen pitamaan liput Marraskuuhun. sitapaitsi, paikalliset tarvitsevat teita turisteja, tuotte leivan poytaan korkealle prosentille rannikon vaesta.

    • itseäni harmittaa

      meillä oli varttuna reissu kesäkuulle, mutta olemme juuri peruneet. olemme käyneet, ja voin sanoa, että sydämeni itkee... olisimme haluneet uudelleen kenyaan!!! jos haluat, osaan kertoa sinulle luotettavan ja suomalaisia rakastavan oppaan heti mombastasta pohjoiseen. aivan ihana tyyppi..

      • suomalaisia rakastavat

        tai ainakain suomalaisten rahoja...hehee. ei pahalla:) niin minakin:D


    • Levoton ajankohta

      Tässä linkki ylen maanantaiseen uutiseen. http://www.yle.fi/uutiset/haku.php?action=page&id=281351&search=kenia .

      Kannattaa kuitenkin lukea myös muualta uutisia kuin ylens sivuilta, eilen ainakin oli ollut taas todella levotonta, koska Odinga olikin pistänyt neuvottelut poikki. Mielenosoituksia Nairobissa ja siitä länteen, ryöstelyä, väkivaltaa ja yleistä riehuntaa.

      Kyllä nyt taitaa käydä niin, että levottomuudet jatkuvat pitempään, on valtaapitävä heimo rappiolla ja muut ovat nyt jotenkin saaneet äänensä kuuluviin. Eräässä Englantilaisessa keskustelupalstassa ennakoitiin jopa maan jakaantumista niin, että länsiosaan tulee uusi levoton itsenäisyyttä vaativa alue.

      No, jos olette menossa itäKeniaan, siis Tsavoon ja Mombasan seudulle, niin siellä on aika rauhallista, kunhan muistatte uskonto-jutut, eli suurin osa rannikon asukkaista ei ole kristittyjä. Mombasassakin kannattaa välttää pimeällä liikkumista ja laitakaupungin slummeihin ajautumista.

    • Milele

      Palasin viime torstaina parin viikon Mombasan reissulta. Reissussa ei mitenkään näkynyt rannikon tuntumassa tuo pressan vaalien jälkeinen tilanne. Olen asunut maassa vuosia sitten ja toivon todella turistien palaavan maahan, sillä useimmat ystävistäni ovat nyt työttöminä ja useita hotelleja oli suljettuna. Tosin nyt on muutenkin "low season" ja sateetkin tulossa. Ihmisillä oli luja usko siihen, että Odinga saa aikaan paremman huomisen kunhan nimitetään pääministeriksi.Itse skeptikkona kyllä epäilen. Korruptio ei varmaan koskaan katoa Afrikan maista, sillä "Kitu kidogoon" törmää kaikkialla joka päivä.

      Seuraavan kerran olen Keniaan menossa lokakuussa ja kyllä saa ihmeitä tapahtua, että reissu peruuntuu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4225
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2684
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2317
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2253
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      108
      2178
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2143
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      606
      1931
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe