Käytän Outlook 2007:aa läppärillä ja olen haluaisin lukea ja lähettää sähköpostit töissä ja kotona tällä ohjelmalla. Nyt lähettäminen onnistuu kun vaihdan SMTP asetuksia käsin esim. kolumbuksen ja welhon välillä.
Voinko tehdä tämän jotenkin automaattisesti ,eli voiko minun sähköpostitiliini kuulua 2 eri SMTP asetusta? Silloin ei aina tarvitsisi muutella asetuksia aamuisin ja iltaisin.
Toivottavasti osasin kysyä asiaa oikein. Kiitos etukäteen vastauksista.
Voinko tehdä tämän jotenkin automaattisesti ,eli voiko minun sähköpostitiliini kuulua 2 eri SMTP asetusta? Silloin ei aina tarvitsisi muutella asetuksia aamuisin ja iltaisin.
Toivottavasti osasin kysyä asiaa oikein. Kiitos etukäteen vastauksista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tee kaksi erillistä tiliä.
http://tuki.elisa.fi/asiakastuki/elisa.do?id=hen_as_paka_in_kotipost,dokumenttisivu_sahkoposti_0011.htm
Lähtevän postin palvelin: smtpa.kolumbus.fi
Vaikka käyttäisit toisen palveluntarjoajan internetyhteyttä, käytä lähtevän postin palvelinta smtpa.kolumbus.fi.
Huom! Elisan lähtevän postin palvelin smtpa.kolumbus.fi edellyttää kirjautumista (autentikointia) ja SSL-suojattua yhteyttä. Jos sähköpostiohjelmasi ei tue kirjautumista ja/tai SSL-suojattua yhteyttä, voit käyttää myös Elisan salaamatonta sähköpostipalvelua. Tällöin sinun on käytettävä myös Elisan internetyhteyttä. Salaamattoman palvelun osoite on smtp.kolumbus.fi.
Jos käytössäsi on toisen palveluntarjoajan sähköposti, mutta Elisan internetyhteys, voit käyttää lähtevän postin palvelimena smtpa.kolumbus.fi -palvelinta myös tällöin. Lähtevän postin palvelimelle tulee kirjautua Elisan sähköpostitunnuksella ja salasanalla tämän ohjeen sivujen 5 ja 6 mukaisesti (saapuvan postin palvelimelle käytät kyseisen toisen palveluntarjoajan tunnuksia normaaliin tapaan).
kiitos tiedoista, kokeilen ja palaan aiheeseen...