SMTP:n valinta automaattisesti?

Käytän Outlook 2007:aa läppärillä ja olen haluaisin lukea ja lähettää sähköpostit töissä ja kotona tällä ohjelmalla. Nyt lähettäminen onnistuu kun vaihdan SMTP asetuksia käsin esim. kolumbuksen ja welhon välillä.

Voinko tehdä tämän jotenkin automaattisesti ,eli voiko minun sähköpostitiliini kuulua 2 eri SMTP asetusta? Silloin ei aina tarvitsisi muutella asetuksia aamuisin ja iltaisin.

Toivottavasti osasin kysyä asiaa oikein. Kiitos etukäteen vastauksista.
3496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tee kaksi erillistä tiliä.

Äänestä

http://tuki.elisa.fi/asiakastuki/elisa.do?id=hen_as_paka_in_kotipost,dokumenttisivu_sahkoposti_0011.htm

Lähtevän postin palvelin: smtpa.kolumbus.fi
Vaikka käyttäisit toisen palveluntarjoajan internetyhteyttä, käytä lähtevän postin palvelinta smtpa.kolumbus.fi.

Huom! Elisan lähtevän postin palvelin smtpa.kolumbus.fi edellyttää kirjautumista (autentikointia) ja SSL-suojattua yhteyttä. Jos sähköpostiohjelmasi ei tue kirjautumista ja/tai SSL-suojattua yhteyttä, voit käyttää myös Elisan salaamatonta sähköpostipalvelua. Tällöin sinun on käytettävä myös Elisan internetyhteyttä. Salaamattoman palvelun osoite on smtp.kolumbus.fi.

Jos käytössäsi on toisen palveluntarjoajan sähköposti, mutta Elisan internetyhteys, voit käyttää lähtevän postin palvelimena smtpa.kolumbus.fi -palvelinta myös tällöin. Lähtevän postin palvelimelle tulee kirjautua Elisan sähköpostitunnuksella ja salasanalla tämän ohjeen sivujen 5 ja 6 mukaisesti (saapuvan postin palvelimelle käytät kyseisen toisen palveluntarjoajan tunnuksia normaaliin tapaan).

Äänestä
  • kiitos tiedoista, kokeilen ja palaan aiheeseen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


smtpt kirjoitti:

Käytän Outlook 2007:aa läppärillä ja olen haluaisin lukea ja lähettää sähköpostit töissä ja kotona tällä ohjelmalla. Nyt lähettäminen onnistuu kun vaihdan SMTP asetuksia käsin esim. kolumbuksen ja welhon välillä.

Voinko tehdä tämän jotenkin automaattisesti ,eli voiko minun sähköpostitiliini kuulua 2 eri SMTP asetusta? Silloin ei aina tarvitsisi muutella asetuksia aamuisin ja iltaisin.

Toivottavasti osasin kysyä asiaa oikein. Kiitos etukäteen vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu