AM hotelleista Pariisissa

_Crispie_

Onko kenelläkään kokemuksia Aurinkomatkojen hotelleista Brésil Opéra tai Chopin? Kertokaa ajatuksianne ja millaisia olivat ja millaisessa ympäristössä?
Miten pääsee kätevimmin Euro Disneylandiin? Ranskankieli ei taivu ollenkaan ja englantikin on hiukan hakusessa... Pärjääkö siellä tavallinen mattimeikäläinen?
Asiallisia vastauksia kiitos!

7

1170

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chopin'ssa ollut joskus vuosituhannen vaihteessa. Mukava pikkuhotelli hyvällä paikalla, hyvällä palvelulla ja rauhallisessa ympäristössä. Yleisesti ottaen pelkkää positiivista kerrottavaa. Itse en kuienkaan menisi uudestaan, koska hotelli on keskellä vanhaa korttelia ja tulipalotilanteessa sieltä voisi olla haasteellsita päästä pois. Muutenkin paloturvallisuutta ajatellen kannattaa Pariisissakin yleensä varata huone kadun puolelta, kolmannesta, korkeintaan neljännestä kerroksesta. (FRF-läiseltä saatu ohje)

      Katselin noita Aurinkomatkojen hintoja. Viimekesänä Suomen Matkatoimisto pääsi vastaavilla hotelleilla alle Aurinkomatkojen hintojen. Itse olimme tuolaisessa kahden tähden hotellissa vitosen eteläkaidalla. Keskustaan käveli parissakymmenessä minuutissa, joten ei sekään kaukana ollut, vaikka tuo Chopini onkin sijainniltaan ja rauhallisuudeltaan omaa luokkaansa.

      Eurodisneyhin pääsee kätevästi RER linja A:lla. Otetaan keskustasta juna Marne la Vallée'n suuntaan ja matka kestää vajaat kolme varttia.   

      Pariisilaiseet ovat tottuneet kaikenlaisiin tallaajiin, joten siellä kyllä pärjää. Kannattaa kuitenkin opetella pari kolme tärkeintä tervehdystä ja kysymys, puhutteko englantia, ranskaksi, niin palvelu usein paranee. Lapset puhuvat yläasteranskaa, oma kielitaitoni rajoittuu tuohon edellämainittuun. Ranskalaiset arvostavaat pientäkin yritystä puhua kieltään. Ei muuta kuin Berlitz soimaan iPod'iin työmatkalle kevään ajaksi.

      Näe ja Koe sekä WSOY:n Pariisi opas ovat ihan hyviä oppaita matkalle. Niiden kartat ovat kuitenkin huonoja, joten niille kannattaa ostaa kaveriksi Michelinin sininen taskukokoinen karttakirja. Sillä paikallisetkin suunnistavat.

    • Pariisix3

      Bresil Operassa olimme vuonna 2004. Hyvä keskitason hotelli ja todella hyvällä paikalla. Ei valittamista.

    • LONELYRIDERPARIS

      Olimme Richmond Opera hotellissa.(Aurinkomatkat) Lähellä kaikkea ja rauhallinen pikkukatu. Ainakin meidän mielestä. Kiva hiljainen hotelli. Eihän siellä tullut oltua kuin yöt. Lasten kanssa heiluimme ympäri pariisia ja kaikki meni hienosti. Disniin pääsee RER A4:lla. Metro helppo käyttää (tavallisia maalaistollukoita ku ollaan)Jos haluaa tutustua nähtävyyksiin niin hyppäät punaisen kaksikerroksisen bussin kyytiin ja koko lippu on sitten päivän tai kaksi voimassa(miten itse päätät)Kiertää tärkeimmät nähtävyydet ja pystyt jäädä pysäkeillä pois jos haluat.Bussit kulkee n 10min välein pysäkeiltä.Osaat tervehtiä ja kiittää ranskaksi niin se kyllä riittää. Meillä jäi todella hyvä kokemus ihmisistä...paitsi kaduilla posotetaan kuin junat ja pitää muistaa varoa koiran kakkoja,niit on kaikkialla.Jos enkklantikaan ei meinaa sujua niin paperi, kynä ja kädet PÄRJÄÄT varmasti reissussa!Nyt en muista tarkkaa opaskirjaa mut joku matkailijan pariisi tai jotain jossa kunkin kaupunginosan kartta avautuu erikseen.Paras mitä mukana pystyi olla! Olisi kauheasti kerrottavaa mutta tässä näin pikaisesti! terveisin mattimeikäläiset

      • _Crispie_

        Olisko teillä mahdollisesti sähköpostia, voisin kysellä lisää?


      • myö mattimeikäläiset
        _Crispie_ kirjoitti:

        Olisko teillä mahdollisesti sähköpostia, voisin kysellä lisää?

        mites saisin sinulle osoitteen ettei olis sitten kaikkien tiedossa :) kertomista olisi ja paljon :)


      • matit
        _Crispie_ kirjoitti:

        Olisko teillä mahdollisesti sähköpostia, voisin kysellä lisää?

        mites saisin sulle osoitteen ettei olis ihan kaikkien tiedossa?


      • _Crispie_
        matit kirjoitti:

        mites saisin sulle osoitteen ettei olis ihan kaikkien tiedossa?

        Pistä postia osoitteeseen [email protected]


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe