tili mieleen, että miten paljon sensorit saattaa sakottaa jostai pienestä virheestä vastauksessa joka ei kuitenkaan muuta sitä koko vastausta vääräksi millään tavalla. pelottaa tosi paljon meneekö se lapi. olevinaan osasin ainaki koleem vastata suht hyvin mut pelkään jos siellä on niitä pikku virheitä. entä kun yksi tehtävä oli että kerro miten laki ja perustuslaki säädetään, niin en vastannut kuin vain tavallisen lain säädöstä. voinko saada siitä edes paria pistettä jos siinä on kaikki suht oikein kuitenkin? kiitos vastanneille!
yhteiskuntaoppi
neitonen......
2171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mun mielestä yo:issa sakotetaan kaikesta väärästä, jos on esim. väärä vuosiluku niin siitä menee usein 1 piste. Siksi onkin tärkeää kirjoittaa vaan kaiken minkä tietää varmaksi. Että sun tilanteessa voit menettää 1 pisteen.. Ja vuorostaan siitä, että olet kirjottanut jotakin oikein saat pisteitä :) Eli jos siinä tavallisen lain säädössä on jotain oikein niin kyllä siitä pisteitä heruu ^^
Tavallisen lain säätämisen kertomisesta saataisi saada neljä pistettä ja perustuslaista kaks, tai sitten kolme kolme. Eli menettäisit siis 2 - 3 pistettä, mikäli tavallisen lain säätäminen on sulla oikein.