Etsin kohtuuhintaista hämärässä/pimeässä toimivaa web-camia.
Eli pitäisi saada erottelukykyä öisen tien tallennukseen, oman unipiehtaroinnin timelapseen jneen...
Suosituksia ?
Eli pitäisi saada erottelukykyä öisen tien tallennukseen, oman unipiehtaroinnin timelapseen jneen...
Suosituksia ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
googleen laittamalla hakusanaksi "pimeä webcam" löytyi tällaisia:
http://www.hilavitkutin.com/2007/05/08/webbikamera-joka-pystyy-kuvaamaan-pimeassa/
http://www.flcenter.net/saakamera.html
"infrapuna webcam" löysi tällaisia
http://www.atk-huolto.net/cat/product_details.php?p=1749
http://www.hoagieshouse.com/IR/
ja kun vielä laittaa "infrared webcam" tai "dark webcam", niin löytyy lisää.
Toivottavasti noista oli apuja....
Jos tahdot viritellä, niin melkein mistä tahansa web kamerasta saa pimeäkameran.
Aloita poistamalla kamerasta IR-suodin, se on yleensä optiikan takapäässä. Tuon suodattimen poisto mahdollistaa IR-valossa tapahtuvan kuvauksen. Voit testata kuvaamalla kaukosäätimen päätä kun painat nappuloita, ero on huomattava suotimen poiston jälkeen.
Valonläheteenä voit käyttää mitä tahansa IR lähdettä. Itselläni on Lidlistä ostetty SilverCrestin kamera, jonka normaaliledien tilalle vaihdoin IR-ledit ja poistin nuppineulalla leikkaamalla IR-suotimen. Kamerassa on kyllä se lukitusrengaskin, mutta se on tietty liimattu paikalleen.
Lisävalolähteenä käytän kahta Philipsin langattomien kuulokkeiden lähetintä (maksoivat 5€ kpl poistokorissa).
Tuolla muokkauksella kadotat kyllä väriominaisuuksia, kuvista tulee vähän omituisia mutta "teknisen näköisiä". Jos haluat vielä katkaista normaalivaloa kuvan selkeyttämiseksi, niin tee yksinkertainen näkyvänvalonsuodatin leikkaamalla kehitetystä värinegatiivistä kaksi mustaa (mustimmat mitä löydät, eli vanhat lomakuvanegatiivit syyniin) kiekkoa jotka asennat sen poistetun ir-suotimen tilalle. Näin tehden esimerkiki kangasta kuvattaessa, katoavat värit kokonaan ja näkyville tulee pelkkä kangas, tätä voi käyttää setelien tunnistukseenkin ilmeisesti.
Kameran valovoimaa lisäät vaihtamalla koko optiikan.
Hyvin toimi Logitechin Colour Cam (hyvin vanha) laittamalla siihen hylätyn valvontakameran optiikan. Valovoima kasvoi huomattavasti kun oli kunnon aukko eikä se muovinen nuppineulaoptiikkahässäkkä.
Philipsin Toucam on luxeiltaan ehdoton huippu, samaa kameraa (valotusaikamodattuna)käytetään webcam astronomiassa kuvattaessa deepspace kohteita.
Mutta toki ne valmiit ir/yökamerat ovat parhaita.
Ostin taannoin Clas Ohlsonilta pari AvipTekin valmistamaa IP-kameraa ja niissa pimeanako pelittaa ihan mukavasti, joten jos asuinpaikkasi lahella on CO:n myymala niin kayppa vilkaisemassa. Niissa on minulla ollut vain yksi ongelma joka voi kyllakin johtua myos omasta tyhmyydestani, olen esittanyt asiasta tanaan (050608) kysymyksen talla foorumilla.