pimeä/hämäränäkö -web-cam ?

Orbitol

Etsin kohtuuhintaista hämärässä/pimeässä toimivaa web-camia.
Eli pitäisi saada erottelukykyä öisen tien tallennukseen, oman unipiehtaroinnin timelapseen jneen...

Suosituksia ?

3

1170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eerops
    • Näpertäjä

      Jos tahdot viritellä, niin melkein mistä tahansa web kamerasta saa pimeäkameran.

      Aloita poistamalla kamerasta IR-suodin, se on yleensä optiikan takapäässä. Tuon suodattimen poisto mahdollistaa IR-valossa tapahtuvan kuvauksen. Voit testata kuvaamalla kaukosäätimen päätä kun painat nappuloita, ero on huomattava suotimen poiston jälkeen.

      Valonläheteenä voit käyttää mitä tahansa IR lähdettä. Itselläni on Lidlistä ostetty SilverCrestin kamera, jonka normaaliledien tilalle vaihdoin IR-ledit ja poistin nuppineulalla leikkaamalla IR-suotimen. Kamerassa on kyllä se lukitusrengaskin, mutta se on tietty liimattu paikalleen.

      Lisävalolähteenä käytän kahta Philipsin langattomien kuulokkeiden lähetintä (maksoivat 5€ kpl poistokorissa).

      Tuolla muokkauksella kadotat kyllä väriominaisuuksia, kuvista tulee vähän omituisia mutta "teknisen näköisiä". Jos haluat vielä katkaista normaalivaloa kuvan selkeyttämiseksi, niin tee yksinkertainen näkyvänvalonsuodatin leikkaamalla kehitetystä värinegatiivistä kaksi mustaa (mustimmat mitä löydät, eli vanhat lomakuvanegatiivit syyniin) kiekkoa jotka asennat sen poistetun ir-suotimen tilalle. Näin tehden esimerkiki kangasta kuvattaessa, katoavat värit kokonaan ja näkyville tulee pelkkä kangas, tätä voi käyttää setelien tunnistukseenkin ilmeisesti.

      Kameran valovoimaa lisäät vaihtamalla koko optiikan.

      Hyvin toimi Logitechin Colour Cam (hyvin vanha) laittamalla siihen hylätyn valvontakameran optiikan. Valovoima kasvoi huomattavasti kun oli kunnon aukko eikä se muovinen nuppineulaoptiikkahässäkkä.

      Philipsin Toucam on luxeiltaan ehdoton huippu, samaa kameraa (valotusaikamodattuna)käytetään webcam astronomiassa kuvattaessa deepspace kohteita.


      Mutta toki ne valmiit ir/yökamerat ovat parhaita.

    • Joon@s

      Ostin taannoin Clas Ohlsonilta pari AvipTekin valmistamaa IP-kameraa ja niissa pimeanako pelittaa ihan mukavasti, joten jos asuinpaikkasi lahella on CO:n myymala niin kayppa vilkaisemassa. Niissa on minulla ollut vain yksi ongelma joka voi kyllakin johtua myos omasta tyhmyydestani, olen esittanyt asiasta tanaan (050608) kysymyksen talla foorumilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      264
      9932
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5664
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      164
      5234
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4881
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      4
      2723
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2449
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2022
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1705
    10. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1617
    Aihe