Venäläinen rannekello

Olisi tarkoitus ostaa rannekello Viipurista joskus 70 luvulla oli joku karun näköinen mutta luja kello Leningradin tuliaisina.Merkkejä olisin vailla ja liikkeitä jos joku tietää,kello saisi maksaa muutaman kympin euroissa.
74272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tarkoitatko Raketa merkkistä kelloa? Sellaista perus prole versiota voi olla vaikea löytää.. kaikki on niin koreita nykyään sielläkin. Se vedettävä Raketa-kello perustuu vanhaan saksalaiseen kelloon. Itäsaksalaiset olivat alkuunsaattamassa sen tuotannon N-liitossa.

Äänestä
  • ranteessa. Ostin sen työmatkalla v76 torin laidalla olevasta krääsälästä. Ilman hihnoja. 50 mummo-markkaa , ku ei enää ollut ruplia. Vein sen kellosepääkouluun tutkailtavaksi. Ihastelivat, että kestävää laatua.

    Äänestä

  • raksuttaa vieläkin kirjoitti:

    ranteessa. Ostin sen työmatkalla v76 torin laidalla olevasta krääsälästä. Ilman hihnoja. 50 mummo-markkaa , ku ei enää ollut ruplia. Vein sen kellosepääkouluun tutkailtavaksi. Ihastelivat, että kestävää laatua.

    Muistan jonkun näyttäneen kellokoulussa poljottia joskus takavuosina ja kehuneen sen olevan todella arvokas.. mutta sanoppa siinä asiakkaalle että on ihan paska että vie pois.. laatu on jostain aika syvältä..

    Äänestä

Jos todella karua "venäläistä" kelloa etsit niin VOSTOK on sellainen. Vieterivetoinen ja kaikki, eikä maksa paljoa.

Laatua ja tyyliä jos haet niin POLJOT on merkki siihen. Se ranteessa ei tartte Kitesenin ja Omekan omistajien seurassa nöyristellä.

PS. Itse ostin Moskovasta viime keikalla RADO:n DiaStar kellon. Ihan ylpeä olen. Eikä maksanut kuin tonnin ja melkein "original". Vaan ei kelvannut minun Vostok vaihdossa väliin vaikka kuinka tarjottelin.

Äänestä
  • Siellä voi sitten käydä kelloa vetämässä sopivin väliajoin.

    Äänestä

  • tietysti Venäjältä kirjoitti:

    Siellä voi sitten käydä kelloa vetämässä sopivin väliajoin.

    kannattaa käydä myös panolla.

    Äänestä

  • keikalla kirjoitti:

    kannattaa käydä myös panolla.

    Jos kelloa katsot ja venäläistä niin osta ehdottanmasti Vostok tai Poljot. Venäläisyydestä huolimatta nykyään aivan toimiviatosin tarkkuus ei ehkä Citzenin luokkaa. kannattaa ostaa automaattikoneistolla niin ei tarvitse vetää joka ilta. Itsellä sekä Vostok ja Poljot. Huomioarvo taattu sillä kellot on yleensä isoja, värikkäitä sekä "tylyn" näköisiä. Päihittää monet tylsät paristokellot. HUOM! jos ostat kellon sieltä ja se edistää tai jätättää niin käytä kellosepällä niin säätävät käynnin kohdalleen.tämän jälkeen ei pitäsi olla ongelmia jos niitä olikaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Viipurista kirjoitti:

Olisi tarkoitus ostaa rannekello Viipurista joskus 70 luvulla oli joku karun näköinen mutta luja kello Leningradin tuliaisina.Merkkejä olisin vailla ja liikkeitä jos joku tietää,kello saisi maksaa muutaman kympin euroissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu