Ikäerosta..

Mä tapasin toissa vk loppuna yhen mukavan poitsun
lavatansseissa ja sen jälkeen me ollaan textailtu ainakin jokatoinen päivä toisillemme ja nyt viime lauantaina mä olin sen kanssa taas eräässä tanssipaikassa,kun päätettiin lähtee sinne ihan yhdessä tuumin ja erityisesti se kundi halus nähdä mut;)Ongelmana vaan on se,et se kerto ikäsä vasta sillon myöhemmin,eli se on 26-vuotias (täytti kesällä) ja mä täytin juuri 17,joten onko tää meidän ikäero liian suuri tai este seurustelulle?!Me tullaan kyllä muuten tosi hyvin juttuun,ollaan kiinnostuneita samoista asioista ja tää tyyppi ei ole mikään nössö tai renttu,vaan uskomattoman mukava ja hauska herrasmies!Siitä ei oikeestaan vois millään uskoa,et se on niin vanha,koska se on vielä aika poikamaisen näköinen ja oloinen.Me tullaan varmaan sen takia aika hyvin juttuun,koska mä olen ikäisekseni kehittyneempi,en välttämättä ulkonäöllisesti,vaikka se kundi ekaks luulikin mua kaxkymppiseks,mut enemmän henkisesti.Mä myös uskon,et se on kiinnostunu musta,nimittäin se oli tosi hellä mua kohtaan,piteli monta kertaa kädestä,mut ei kertaakaan lähennelly ja sit se hymyili mulle koko ajan ja tuijotteli silmiin.Mä olen ajatellu sitä tosi paljon,erityisesti tän viime vk lopun jälkeen ja mä taidan olla itsekin ihastunu siihen,mutta mua vaivaa tää meidän ikäero..Mä en usko,et se haluis musta vaan jotain nuorta ja kaunista seksilelua,koska se ei ole puhunu mun kanssa kertaakaan seksistä tai ehdotellu mitään.Se ei kuitenkaan vielä tiedä,että mä olen edelleen neitsyt..Mä en tiedä,mitä tekisin tän meidän jutun suhteen,mut aion nyt vähän tutkia tilannetta ja ottaa selvää,haluuko se kundi olla mun kanssa enemmänkin,kuin pelkkiä kavereita.Mä en kyllä haluis päästää sitä millään menemään..
221292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Kuulostaa aika rakkaustarinalta. Ikäeronne ei ole paha, rakkaus ei kysy ikää. Iske kiinni, hän tahtoo sitä varmasti.

Äänestä
  • Minäkin haluaisin tiukkaa 17v pillua kun oon joskus 26v!!!

    Äänestä

Mul on melkein sama juttu. Oon ite vm 86 ja jätkä täyttää tänä talvena 23. Tilannetta pahentaa viä, et se on mun toisen isoveljen paras kaveri :) Ollaan tunnettu toisemme n.12 vuotta..Nyt ollaan oltu "salaa" yhes 4 kk ja hyvin on juttu luistanu, vaikka ikäeroo onkin ihan mukavasti... Tapaamisissa on vaan ollu vähän vaikeuksia, kun jätkä käy töissä ja itelläkin on ollu kiireitä.
Oon ite sitä mieltä, että muitten ei pitäs puuttua toisten suhteisiin, ellei siinä fyysisesti tai tahallisesti satuteta toista. On jokaisen oma asia kenen kanssa haluaa olla, eikä kukaan ulkopuolinen voi sanoo tietävänsä mitä esim. toinen suhteen osapuoli ajattelee syvällä sisällään, eikä voi ruveta väittään, et se vaan käyttää sua eikä välitä susta, kun ei tiedä kaikkia juttuja mistä ootte jutellu.

Äänestä

Höhöhö. Ainakin puolet 16-vuotiaista teinitytöistä kuvittelee olevansa henkisesti ikäistään kypsempiä, ja ne on just oikeesti niitä kaikkein lapsellisimpia pentuja. (Henkinen) ikäeronne on varmasti liian suuri, ellei jätkä ole pahasti jälkeenjäänyt. Eri kehitystaso ja aivan erilaiset elämäntilanteet - ei onnistu.

Äänestä
  • Luitko kenties väärin,että mä en ole 16 vaan 17,enkä tosiaankaan ole enää mikään lapsellinen teini!Taidat vaan ite vielä olla,joten katopa peiliin ja ei tarvii tulla muutenkaan tänne vaan toisia haukkumaan!

    Äänestä

  • tyttö86 kirjoitti:

    Luitko kenties väärin,että mä en ole 16 vaan 17,enkä tosiaankaan ole enää mikään lapsellinen teini!Taidat vaan ite vielä olla,joten katopa peiliin ja ei tarvii tulla muutenkaan tänne vaan toisia haukkumaan!

    "katso peiliin" viestisihän se varsinkin osoitti kypsyytesi!

    Äänestä

  • tyttö86 kirjoitti:

    Luitko kenties väärin,että mä en ole 16 vaan 17,enkä tosiaankaan ole enää mikään lapsellinen teini!Taidat vaan ite vielä olla,joten katopa peiliin ja ei tarvii tulla muutenkaan tänne vaan toisia haukkumaan!

    Tämäkö on esimerkki siitä aikuismaisesta käytöksestä ja huimasta henkisestä kehityksestä? Kyllä normaalisti kehittynyt 17-vuotias osaa ottaa kritiikkiä vastaan ilman, että siitä täytyy heti suuttua ja ruveta haukkumaan. Surullista, ettet todellakaan tajua asian todellista laitaa...

    Äänestä

  • tyttö86 kirjoitti:

    Luitko kenties väärin,että mä en ole 16 vaan 17,enkä tosiaankaan ole enää mikään lapsellinen teini!Taidat vaan ite vielä olla,joten katopa peiliin ja ei tarvii tulla muutenkaan tänne vaan toisia haukkumaan!

    Tämäkö on esimerkki siitä aikuismaisesta käytöksestä ja huimasta henkisestä kehityksestä? Kyllä normaalisti kehittynyt 17-vuotias osaa ottaa kritiikkiä vastaan ilman, että siitä täytyy heti suuttua ja ruveta haukkumaan. Surullista, ettet tajua asian todellista laitaa...

    Äänestä

joo eli oon kans 17 ja en vielä seurustele mut kiinnostusta kummallaki on ja jätkä on 29... just viime viikolla täytti ;) rakkaus ei katso ikää... teillä on vielä vähä ikäeroo verrattuna muhu! onnee =)

Äänestä

oon aivan täydellisen rakastunu tyttöön joka on mua neljä vuotta nuorempi(-87&-83)..se on täydellinen mulle kaikinpuolin..ja sitäki kiinnostas...mut jätin sitten pitkän pohdinnan jälkeen jutun sikseen...jos oltais molemmat taas kaks vuotta vanhempia niin juttu ois ihan toinen..mut näin..kaduttaa

Äänestä
  • Ihan uteliaisuuttani kysyn, onko nimes Joonas ja missäs päin asustelet?

    Äänestä

  • Dreammyy kirjoitti:

    Ihan uteliaisuuttani kysyn, onko nimes Joonas ja missäs päin asustelet?

    en oo joonas enkä jounas...

    Äänestä

Joo... No jaa. Enhän minä ole mikään sanomaan mitään ikäerorajoja.

Ethän sinä olisi ainoa tapaus, jossa ikäjakauma menee osapuilleen noin. Mutta olen miettinyt asiaa, että miksi tuo ei käy koskaan toisin päin. 29-vuotias tyttö ja 17-vuotias poika??

En haluaisi nyt murtaa kenenkään illuusiota siitä, kuinka kehittynyt on, mutta olen lähes tulkoon varma, että kolmen vuoden kuluttua koet aikuistuneesi viimeisen kolmen vuoden aikana todella paljon.

Jokainen kuitenkin kulkee tiensä. Ja kuten sanottu, en ole mikään sanomaan mitään rajoja kenellekään toiselle.

En halua myöskään epäillä ketään, mutta koska tiedä, että maailmassa on niitäkin miehiä, jotka kulkevat niin sanotusti "teini p*llun" perässä. (anteeksi suorasanaisuuteni) Siis suosittelen olemaan varovainen.
Jos joku tällainen mies oikeasti haluaisi saada sitä yhtä, niin hän käyttäytyisi juuri noin. Silleen hurmaavasti, jos yhtään ajattelevampi persoona sattuu olemaan...
Joten ihan ystävällisesti ja parastasi ajatellen:
OLE VAROVAINEN!!!

Enhän minä tiedä. Voi hän olla kunnollinenkin. En tunne niin hyvin kaikkia hänen ikäisiään.

Toivotan hyvää jatkoa!

[email protected]

Äänestä
  • Ootko aatellu, että sitten kun sä olet 21vee niin tää mies on jo 30vee. Voi olla että tossa iässä mies haluais asettua aloilleen ja ehkä perustaa perheenkin, sä ehkä tahtoisit vielä pitää hauskaa jne.

    Mutta sehän on vaan sen ajan murhe.. mutta ehkä kannattais miettiä tällaisiakin asioita eikä vaan haaveilla..

    Äänestä

  • iines kirjoitti:

    Ootko aatellu, että sitten kun sä olet 21vee niin tää mies on jo 30vee. Voi olla että tossa iässä mies haluais asettua aloilleen ja ehkä perustaa perheenkin, sä ehkä tahtoisit vielä pitää hauskaa jne.

    Mutta sehän on vaan sen ajan murhe.. mutta ehkä kannattais miettiä tällaisiakin asioita eikä vaan haaveilla..

    yhtä hyvin voi kahden samanikäisen suhteessakin käydä niin, että toinen alkaa haluta perheen perustamista paljon aikaisemmin kuin toinen. Miehillä onneksi ikä ei pahemmin rajoita lapsien tekemistä, joten sen puolesta ei kiirettä ole sittenkään kun mies on kolmekymppinen. Fiksu mies jaksaa kyllä odottaa, että nainenkin on valmis perheen perustamiseen.

    Minusta tuo ikäero ei ole mitenkään paha, eikä kannattaisi antaa sen häiritä. Iso ikäero voi kyllä aiheuttaa suhteessa ongelmia, mutta voi yhtä hyvin olla aiheuttamatta.

    Äänestä

Anna sille pimpsaa, ni sit näät onx se oikeesti kiinnostunu susta vai halusko vaan nuorta lihaa ;)

Äänestä
  • Kiitti vastauksistanne!Mä olen tullut nyt siihen tulokseen,et aion edetä hitaasti sen kundin kanssa,eli näin ekaks ollaan ihan kavereita ja samalla mä yritän ottaa selvää,mitä se haluaa musta..Mä en kuitenkaan usko,et se olis vaan "nuoren lihan" perässä,koska se vaikuttaa ihan kunnolliselta,eikä oo pakottanu mua mihinkään tai varsinkaan kopeloinu mua kertaakaan,vaikka sillä olis kyllä ollu mahdollisuuksia siihen..Mä en myöskään ole aikomassa antaa sille,koska mä tapasin sen vasta ja koska olen edelleen neitsyt.Jos tästä meidän jutusta kuitenkin kehittyy enemmän,kuin kaverisuhde,niin se saa kyllä odottaa ja kyllä sen aikomukset sitten paljastuu..

    Äänestä

  • tyttö86 kirjoitti:

    Kiitti vastauksistanne!Mä olen tullut nyt siihen tulokseen,et aion edetä hitaasti sen kundin kanssa,eli näin ekaks ollaan ihan kavereita ja samalla mä yritän ottaa selvää,mitä se haluaa musta..Mä en kuitenkaan usko,et se olis vaan "nuoren lihan" perässä,koska se vaikuttaa ihan kunnolliselta,eikä oo pakottanu mua mihinkään tai varsinkaan kopeloinu mua kertaakaan,vaikka sillä olis kyllä ollu mahdollisuuksia siihen..Mä en myöskään ole aikomassa antaa sille,koska mä tapasin sen vasta ja koska olen edelleen neitsyt.Jos tästä meidän jutusta kuitenkin kehittyy enemmän,kuin kaverisuhde,niin se saa kyllä odottaa ja kyllä sen aikomukset sitten paljastuu..

    Olet tehnyt varmastikin oikeanlaisen päätöksen. Toivotan sinulle onnea valitsemallasi väylällä.

    [email protected]

    Äänestä

Olisitko itse valmis suhteeseen 12-vuotiaan pojan kanssa? Teillähän olisi vaivaiset 5 vuotta ikäeroa, pientähän tuo... Eikö ajatus houkuta? Pidätkö jopa ajatusta 17-vuotiaasta tytöstä ja 12-vuotiaasta pojasta tasavertaisessa suhteessa jokseenkin mahdottomana ellei peräti sairaana? Siinä tapauksessa sun on paras heittää unelmat ukostasi menemään. Fyysinen kehityshän on tunnetusti valovuosia henkistä edellä.

Äänestä

joo ei se ikä ero oo mikään ongelma se on vaan numeroita! mäkin seuqqasin 14 weenä yhen 40-kymppisen boizun kaa ja hyvin meni! se kerto mulle aina kuinka mä oon sen mutsiakin aikusempi ja sit ku se vei mut sen työ paikan bileisiin ni kaikki luuli et mä oon ainaki 30 wee! mut sit se joutu mieli sairaalaan mä en ymmärrä mikä salaliitto sitä vastaan oli juonittu ku se oli niin ihana ja älykäs ja ihan normaali! siihen se meijän juttu sit kaatu mut ikä erolla ei ollu mitään tekemistä muista et se on vaan numeroita!

Äänestä

Ymmärrän kyllä, miksi sä oot kiinnostunut siitä miehestä, mutta mitä helvettiä aikunen mies näkee alaikäisessä tytössä? Koita ajatella sitä tilannetta miehen kannalta ennen kun teet mitään... Se on jo aikuinen ja sä vielä melkein lapsi.

Äänestä
  • Meillä on mieletön ikäero ja sen vuoksi mä aionkin sanoa tälle kundille,seuraavan kerran kun nähdään,että pysyttäis pelkkinä kavereina..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö86 kirjoitti:

Mä tapasin toissa vk loppuna yhen mukavan poitsun
lavatansseissa ja sen jälkeen me ollaan textailtu ainakin jokatoinen päivä toisillemme ja nyt viime lauantaina mä olin sen kanssa taas eräässä tanssipaikassa,kun päätettiin lähtee sinne ihan yhdessä tuumin ja erityisesti se kundi halus nähdä mut;)Ongelmana vaan on se,et se kerto ikäsä vasta sillon myöhemmin,eli se on 26-vuotias (täytti kesällä) ja mä täytin juuri 17,joten onko tää meidän ikäero liian suuri tai este seurustelulle?!Me tullaan kyllä muuten tosi hyvin juttuun,ollaan kiinnostuneita samoista asioista ja tää tyyppi ei ole mikään nössö tai renttu,vaan uskomattoman mukava ja hauska herrasmies!Siitä ei oikeestaan vois millään uskoa,et se on niin vanha,koska se on vielä aika poikamaisen näköinen ja oloinen.Me tullaan varmaan sen takia aika hyvin juttuun,koska mä olen ikäisekseni kehittyneempi,en välttämättä ulkonäöllisesti,vaikka se kundi ekaks luulikin mua kaxkymppiseks,mut enemmän henkisesti.Mä myös uskon,et se on kiinnostunu musta,nimittäin se oli tosi hellä mua kohtaan,piteli monta kertaa kädestä,mut ei kertaakaan lähennelly ja sit se hymyili mulle koko ajan ja tuijotteli silmiin.Mä olen ajatellu sitä tosi paljon,erityisesti tän viime vk lopun jälkeen ja mä taidan olla itsekin ihastunu siihen,mutta mua vaivaa tää meidän ikäero..Mä en usko,et se haluis musta vaan jotain nuorta ja kaunista seksilelua,koska se ei ole puhunu mun kanssa kertaakaan seksistä tai ehdotellu mitään.Se ei kuitenkaan vielä tiedä,että mä olen edelleen neitsyt..Mä en tiedä,mitä tekisin tän meidän jutun suhteen,mut aion nyt vähän tutkia tilannetta ja ottaa selvää,haluuko se kundi olla mun kanssa enemmänkin,kuin pelkkiä kavereita.Mä en kyllä haluis päästää sitä millään menemään..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu