Jos haluan kopoida Vistassa esim USB tikulle musiikki tiedoston, en löydä suoraan samanlaista valikkoa kun XP:ssä on. XP:ssähän on oikealla kansiossa valikko kopioi tiedosto, siirrä tiedosto, poista tiedosto jne. Miten samanlaisen valikon saa näkyviin Home Basic versiossa??? Kuvassa siis se XP:n näkymä ja samanlainen pitäisi saada siis sinne Vistaan.
http://www.aijaa.com/v.php?i=1784803.jpg
http://www.aijaa.com/v.php?i=1784803.jpg
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikös olisi paljon nopeampi tapa esim. näppäinyhdistelmä ctrl c (kopioi) ja ctrl v (liitä). Taikka tietysti voi tehdä myös niin että klikkaat tiedoston päälle hiiren oikeaa nappia ja sieltä kopioi/liitä.
Nyt on kyse aloittelijan koneesta ei minun omasta ja siksi tuollainen valikko olisi tarpeen, ja siellä ei löydy siirrä vaihtoehtoa lainkaan muutenkaan. Eikö sellaista saa Vistaan näkyviin? Kummallista jos ei.
Kyseessä on Resurssienhallintaohjelma, joka Vistassa on muistaakseni suurinpiirtein samanlainen, kuin XP:ssä. Klikkaa Kansio-painiketta työkalurivillä (löytyy myös Näytä-valikosta), niin saat vasempaan laitaan kansionäkymän. Kansionäkymästä löytyy plussien alta kaikki muistipaikat, niiden kansiot ja alikansiot.
Voit raahata hiirellä tiedostot aktiivisesta kansiosta(kansionäkymässä aktivoitu kansio) oikealta puolelta vasemmalle puolelle tikkuun tms. (tai käyttää leikepöytää leikkaa/kopioi ja liitä).
Tiedoston raahaaminen hiiren kakkospainikkeella avaa tilannekohtaisen pikavalikon, josta voit valita oikean komennon (siirrä tai kopioi).
Hiiren ykköspainikkeella raahaamisessa kannattaa muistaa, että muistipaikan sisällä (kovalevy, tikku tms.) raahaaminen on siirto ja muistipaikasta toiseen raahaaminen on kopiointi. Ykkösellä raahattaessa voit käyttää apuna vaihto- ja ctrl-näppäimiä.
Kuten kerroin kone on tosi aloittelijan ja onnistunut tuolla raahaamisella sekoittaa kansiot täysin sekaisin. Pudottaa sen väärässä paikassa ja menee toisten kansioiden alikansioiksi ja siinä mulla ollu hakemista mistä mikin enää löytyy ja siirtää ne omalle paikalleen. Siksi kyselen tuota helpompaa tapaa siirtää siis ei kopioida vaan todellakin siirtää ne toiseen kansioon, ettei tuollaista tapahdu.
Valitset tiedoston(t) ja leikkaat leikepöydälle.
Klikkaat sitten hiiren kakkosella kohdekansiota vasemman puolen ikkunassa ja valitset tilannekohtaisesta pikavalikosta Siirrä-käskyn. Tällöin raahaamisen epämääräisyys jää pois.