Sellasta vaan kysyisin, et kun lopettaa pilleret ni koska voi/kannattaa tehdä raskaustesti? Kun useimmiten elimistö sekasin ja välttämättä ei menkkoja kuulu. Tarkotan, et kuinka monta päivää kp:tä kannatta olla? olipas vaikeesti kerrottu. Toivottavasti joku ymmärsi.
e-pillereitten lopetuksesta
---
1265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kun olet lopettanut pillerit niin ensinhän tulee menkat siis "tyhjennysvuoto" sen jälkeenhän aloitat ensimmäisen varsinaisen kierron.
Eli jos elimistösi toimii jo kunnolla ekasta kierrosta niin "parin viikon" päästä pitäisi olla ovulaatio ja siitä sitten n. kaksi viikkoa kuukautisiin. Mutta yleensä ensimmäinen kierto ei ole vielä ns. kunnon kierto koska elimistössäsi on vielä niin paljon pillerijäänteitä ettet luultavasti vielä ovuloi ja lääkärithän kehottavat pitämään yhden kuukauden väliä ennen yrittämistä. Monet kierrot saattavat päättyä keskenmenoon jos heti raskautuu ja pillereiden syönti vielä vaikuttaa kehossa, ei siis niin hyvä paikka elämiseen sikiöllä.
Eli kysymykseesi koska voit tehdä ekan kerran raskaustestin niin vastaus on n. vähän yli kuukauden päästä. Kannattaa aina odottaa muutama päivä arvioitujen menkkojen alkamispäivien yli ennen testaamista ja jos sinä jo ensimmäisestä kierrosta aloitat yrittämisen niin saattaa olla että menkat ovat todella radikaalisti myöhässä koska hormonitoiminta on vaan niin totaalisen sekaisin. Saattaa mennä jopa pari kuukautta ennen kuin menkat tulee ja elimistö normalisoituu.
Onnea yritykseen ja odottele rauhassa vain se kuukausi ennen testiä:)