ne hiton kentaurit!!

oon yrittäny tappaa niitä kentaureita jo ainaki 2kk mut en vaan saa vejettyy niiltä sitä kilpeä. alkaa pikkuhiljaa ottaan jo päähän.oon kattonu youtubesta sen miten se pitäis tehä mut ei vaan onnistu.en saa tehtyy sitä headshottia ollenkaa.voisko joku selittää miten sen pitäis tehä playstation 2:lla ? mitä nappeja pitäis painaa ja missä järjestyksessä.
8822
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hei,

en ole PS2-pelaaja, mutta taistelin PC-puolella saman ongelman kanssa aivan tuhottoman pitkään. Katsoin samoin YouTube-videot ja yritin tehdä samat asiat, mutta jostain syystä Lara ei suostunut millään tekemään noita headshotteja tai vetämään noita kilpejä. Ongelma ratkesi, kun menin muuttamaan kontrolliasetuksia, olisiko ollut automaattitähtäys-asetuksen poisto tai jotain vastaavaa.

Tämän jälkeen kaikki rupesi toimimaan kuin itsestään ja peli alkoi tarjoamaan automaattisesti headshot-mahdollisuuden sumentamalla kuvan kentaurin lähestyessä ja näyttämällä tähtäimen, joka liikkui hitaasti pään ohi (sitten piti vain painaa oikealla ajoituksella, kun tähtäin liikkui juuri pään kohdalle).

Joten koeta tutkia, voitko muuttaa kontrolliasetuksiasi jotenkin?

Äänestä

Vilkaisin tuota PC-version manuaalia ja löysin sieltä kohdan, jossa mainitaan kontrolliasetukset, joita muistaakseni muuttelin niin että ongelma ratkesi. Näillä asetuksilla voidaan ilmeisesti muuttaa tapaa, jolla kohteet lukitaan.

Siirry Controls => Combat Mode

ja valitse

Advanced Hold

tai

Advanced Toggle

Tsekkaa myös Controls => Manual Grab -asetus, jolla säädetään, että Lara tarttuu kohteisiin vain, kun painetaan manuaalisesti jotain näppäintä.

Äänestä
  • kiitti. pitääpä yrittää tota jos se onnistuis. :) ois kiva päästä jo eteen päin.

    Äänestä

  • löysin sen paikan missä ne voi vaihtaa mut se sanoo molemmissa kohissa näin.

    advance hold mode:
    press and hold the target lock button to bring lara's guns out.relese target lock to to put guns away.fire at target closest to the center of your view to lock.

    advance toggle mode:
    press target lock to draw lara's guns:press target lock again to holster.fire at target closest to the center of your view to lock.

    pitääkö nuo tehä niinku sillon ku lara on sielä kentaurien luona.miks tää pitää olla niin vaikeeta muuttaa asetuksii.. eikö sitä voi tehä helpommin. ja oon yrittäny tehä niiinku se sanoo tossa mut en oikeen ymmärrä koko hommaa..

    nyt mulla on ne asetukset näin:
    controller configuration:default
    target lock:manual
    vibration:on
    manual cab:off

    eikä niitä noin vaan muuteta. lähtee järki.!!

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    löysin sen paikan missä ne voi vaihtaa mut se sanoo molemmissa kohissa näin.

    advance hold mode:
    press and hold the target lock button to bring lara's guns out.relese target lock to to put guns away.fire at target closest to the center of your view to lock.

    advance toggle mode:
    press target lock to draw lara's guns:press target lock again to holster.fire at target closest to the center of your view to lock.

    pitääkö nuo tehä niinku sillon ku lara on sielä kentaurien luona.miks tää pitää olla niin vaikeeta muuttaa asetuksii.. eikö sitä voi tehä helpommin. ja oon yrittäny tehä niiinku se sanoo tossa mut en oikeen ymmärrä koko hommaa..

    nyt mulla on ne asetukset näin:
    controller configuration:default
    target lock:manual
    vibration:on
    manual cab:off

    eikä niitä noin vaan muuteta. lähtee järki.!!

    Taistelutavat ja tähtääminen Tomb Raider Anniversaryssa

    Taistelu on Anniversaryssa erilaista kuin aikaisemmissa peleissä. Ensiksikin, sinun on valittava yksi kolmesta taistelutavasta (4 PC:llä). Valitse Options-valikosta Controls => Combat Mode ja valitse yksi seuraavista:

    Manual - Tämä on oletus taistelutapa. Manual-asetuksella sinun pitää painaa kohdelukituspainiketta (L1) tähdätäksesi vihollista ja pitääksesi lukituksen siihen. Jos näkyvillä on useita vihollisia, tähtääminen kohdistuu Laraa lähimpänä tai kasvotusten olevaan viholliseen. Vaihtaaksesi tähtäyskohdetta, vapauta kohdelukituspainikkeen (L1) painaminen, siirry kohti uutta kohdetta ja paina kohdelukituspainiketta (L1) uudelleen. Jos vihollinen on ampumamatkan etäisyydellä, tähtäysristikko tulee muuttumaan harmaasta punaiseksi. Voit silti saada osumia viholliseen vaikka tähtäysristikko olisi harmaa, mutta Laran tähtäys ei ole tällöin läheskään niin tarkka.

    Advanced Hold - Kun tämä tapa on valittuna, pidä kohdelukituspainike (L1) painettuna pitääksesi Laran aseet esiin vedettynä, tai jatka vain ampumista. Kun vapautat kohdelukituspainikkeen (L1) tai lopetat ampumisen, hän pistää aseet pistoolikoteloon.

    Advanced Toggle - Kun tämä tapa on valittuna, kohdelukituspainikkeen (L1) painaminen saa Laran vetämään aseet esille ja tähtäämään lähimpään viholliseen. Lara pitää kohteen lukittuna ja aseet esille vedettynä kunnes painat kohdelukituspainiketta (L1) jälleen. Tämä on kömpelöä taisteltaessa useita vihollisia vastaan, mutta se voi olla hyödyllinen tietyissä pomotaisteluissa, joissa vain yksi vihollinen on läsnä.

    Mielestäni sinun kannattaa hoitaa nuo kentaurit nimenomaan Manual-asetuksella.

    Äänestä

välttämättä mitään headshotteja tarvii.ammut vaan niin perhanasti ja sit kun ne jähmettyy,meet eteen ja vedät sil köydellä kilven pois.muista aina mennä kyykkyyn tai kääntyy selin kun ne rupeaa sädettää.Silloin lara ei muutu kiveks.

Äänestä
  • ei ne oo kyl mulla kertaakaan jähmettyny ite.

    Äänestä

Paina L1 saadaksesi kohdelukituksen. Pidä tätä nappia painettuna ja ammu kentaureja kunnes ne raivostuvat. Ne ampuvat tämän jälkeen vihreän säteen Laraa kohti. Vapauta L1 ja paina O (ympyrä) saadaksesi Laran kyyristymään. Tämä estää Laraa muuttumasta kiveksi säteen johdosta.

Kun kentaurit ovat lopettaneet vihreän säteen ampumisen, paina jälleen L1 saadaksesi lukituksen kentaureihin
ja aloittaaksesi niiden ampumisen jälkeen. Tällä kertaa kun niiden raivomittarit tulevat täyteen ne hyökkäävät
Laran kimppuun. Pidä L1 painettuna ja ammu kentaureja samalla kun pidät Laran sivuttaisliikkeessä.

Kun näet kentaurien tulevan raivostuneeksi, lopeta ampuminen, tai seuraava liike ei tule toimimaan.

Pidä L1 painettuna kaiken aikaa ja pidä Lara liikkeessä joko vasemmalle tai oikealla kaiken aikaa. Yksi kentaureista tulee hyökkäämään Laran kimppuun ja kuva hidastuu näyttäen kuvan oikeassa alareunassa nuolensuuntia esittävän kuvakkeen. Paina tällöin O (ympyrä) saadaksesi Laran tekemään väistöliikkeen.

Niin kauan kuin yhä pidät painettuna L1-painiketta ja pidät Laran sivuttaisliikkeessä, liikkeen pitäisi toimia.

Lopuksi ammu headshot vasta kun harmaat tähtäysristikot muuttuvat punaiseksi ja kuulet piipittävän äänen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

oon yrittäny tappaa niitä kentaureita jo ainaki 2kk mut en vaan saa vejettyy niiltä sitä kilpeä. alkaa pikkuhiljaa ottaan jo päähän.oon kattonu youtubesta sen miten se pitäis tehä mut ei vaan onnistu.en saa tehtyy sitä headshottia ollenkaa.voisko joku selittää miten sen pitäis tehä playstation 2:lla ? mitä nappeja pitäis painaa ja missä järjestyksessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu