täytyypäs kertoa iloinen uutinen: mulla on yli 3v vanha Canon Powershot A75, joka moitteetta toimittuaan poksahti rikki pari viikkoa sitten. Kuvat menivät pimeiksi tai niissä näkyi epäselviä punertavia viivoja. Meinasin ensin heittää kameralla kuikkaa mutta sitten googletin hetkisen ja löysin tämän täälläkin monessa keskustelussa mainitun Canonin tiedotteen kennoviasta. Printtasin tiedotteen Canonin sivuilta ja vein kameran huoltoon. Ostokuitteja ei kyselty ja eilen sain kameran takaisin, takuukorjattuna ilman veloitusta. Aika jees juttu :-)
Canonin sivuilta löytyy siis tuo tieto, tapausnumero 37383.
Se, mikä himppasen harmittaa on että Sonyn digivideokamerassani oli mahdollisesti sama vika vuosi sitten, silloin en hoksannut haeskella tietoa netistä vaan kiikutin laitteen huoltoon joka sitten maksoikin 160 eur :-(
Canonin sivuilta löytyy siis tuo tieto, tapausnumero 37383.
Se, mikä himppasen harmittaa on että Sonyn digivideokamerassani oli mahdollisesti sama vika vuosi sitten, silloin en hoksannut haeskella tietoa netistä vaan kiikutin laitteen huoltoon joka sitten maksoikin 160 eur :-(
Vastaukset 14
Vanhimmat
kennoja/kameroita on syytä välttää.
Muutamat Sony-Canonit on tullut huollatettua...
Yhtä lailla Canon-merkkisiä kameroita on syytä välttää. Pokkareissa aivan liikaa mekaanisia objektiiviin liittyviä vikoja, samoinkuin järkkärien huippumallissa tarkannusongelmia.
2 merkkiä mitä kansii välttää.
Ostetaan Nikonia, SE ON paras.
Ei voi ostaa Nikoniakaan, siinäkin on Sonyn kenno. Jää silti vielä muutama merkki jäljelle.
niin olikin!
Siispä Fuji S5 on Warma valinta.
Monia pokkareita ei voi ostaa siksikään, että olet täysin automatiikan armoilla.
omassa pokkarissa on käsisäädötkin, mutkun en käytä LCD:tä kuvaamiseen ja lasirijässä ei ole etsintietoja niin pitää valita pienempi paha....kuvata automaatilla reiän kautta. Studiossa toki voi käyttää M-valotusta.
Studiossa??! Aaarchh! Tu-jumps ****
passikuvakamerana. G7 on hyvä siihen, mopopokkarit ei kelpaa.
tässäpä tietoa tuosta viasta
http://www.imaging-resource.com/badccds.html
Sama vika Canon powershot S1 IS:ssä viime syksynä. Vein kameran Jassiin, josta luvattiin ilmoittaa kun kamera on korjattu. Viikon päästä sain tekstiviestin, että kamera on noudettavissa. Kun menin hakemaan kameraa, sain uuden Canon powershot S5 IS:sän ja selityksen, että ei ole varaosia! Mielestäni ihan kelvollinen takuukorjaus... niin, varsinainen takuuhan ei ollut enää voimassa.
kamerassani Canon Powershot A520 lienee muu vika kuin kennovika ..valkoinen pystyviiva keskellä kuvaa aina, olen ehkä pudottanut, tai onko väärän vahvuinen ladattava paristo aiheuttanut sen vika ei häivy, kuva muuten kirkas ja hyvä..onko kellään neuvoja..pitääkö ostaa uusi...kamera n 3 v vanha.
Minulla on canon digital ixus 860 is. Olisin kysellyt, että onko ihan normaalia kun kuvaa ottaessa lcd näytössä kuva on rakeileva, sellainen kuin telkkarissa olisi lumisadetta, mutta kun kuvan on ottanut niin kuva on kyllä selkeä. Osaatteko sanoa?
Ostin myös loppuvuodesta 2004 powershotA75 kameran ja erittäin tyytyväinen olin pitkän aikaa, mutta nyt tuli sama vika kun täällä on kirjoiteltu.
Laite on nyt tarkastettavana ja toivottavasti saan sen ehjänä takaisin.
Muuten menee kaikki ostamani lisäkamat hukkaan, koska uutta samanmerkkistä en osta jos eivät korjaa takuuseen niinkuin on luvanneet.
Uskon kyllä että korjaavat,tokko se kenno niin paljon maksaa?
Canon on hyvä kamera muuten.