Kihloissa

Rajansa Kaikella

Ollaan menty kihloihin kullan kanssa, oon iloinen asiasta, mutta mua vaivaa epäilys, että kundini kosi vain sen takia kun olen raskaana. Hän kosi päivä sen jälkeen kun olin kertonut raskaudesta. Olemme olleet yhdessä 9kk. Kuinka saisin keskustella asiasta loukkaamatta kultsin tunteita?

2

1033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennen vastauksia

      Oliko raskaus vahinko vai olitteko tietoisesti suunnitelleet yhteistä tulevaisuutta ja ajatelleet, että lapsi saa tulla kun on tullakseen? Mitä kihlautuminen merkitsee teille -ennakoiko se naimisiinmenoa vai onko se vain merkki suuremmasta sitoutumisesta? Jos jälkimmäinen vaihtoehto pitää paikkaansa, ymmärrän kyllä miesystäväsi halun kihlautua.

    • jul123

      Kyllähän kihlaus on lupaus avioliitosta. Avioliitossa sitoudutaan nimenomaan siihen ihmiseen, jolta lupaus kysytään. Tulevaan lapseen side on AINA, halusit tai et, koska isä on lapsen isä.

      Kosiminen osoittaa halua sitoutua sinuun. Sinähän kundisi parhaiten tunnet. Keskustelkaa yhdessä ilman ennakkoluuloja asiasta. Siinähän asiat selviää.

      Minä en osaisi antaa mitään yksittäistä syytä kihlojen syyksi, mutta kylläkin jokin asia saattaisi vaikuttaa päivämäärään joko nopeuttavasti tai hidastavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      87
      1847
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      403
      1839
    3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      99
      1766
    4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      1763
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1374
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      54
      1355
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      297
      1211
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1076
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      50
      1017
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      168
      1008
    Aihe