Kihloissa

Rajansa Kaikella

Ollaan menty kihloihin kullan kanssa, oon iloinen asiasta, mutta mua vaivaa epäilys, että kundini kosi vain sen takia kun olen raskaana. Hän kosi päivä sen jälkeen kun olin kertonut raskaudesta. Olemme olleet yhdessä 9kk. Kuinka saisin keskustella asiasta loukkaamatta kultsin tunteita?

2

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennen vastauksia

      Oliko raskaus vahinko vai olitteko tietoisesti suunnitelleet yhteistä tulevaisuutta ja ajatelleet, että lapsi saa tulla kun on tullakseen? Mitä kihlautuminen merkitsee teille -ennakoiko se naimisiinmenoa vai onko se vain merkki suuremmasta sitoutumisesta? Jos jälkimmäinen vaihtoehto pitää paikkaansa, ymmärrän kyllä miesystäväsi halun kihlautua.

    • jul123

      Kyllähän kihlaus on lupaus avioliitosta. Avioliitossa sitoudutaan nimenomaan siihen ihmiseen, jolta lupaus kysytään. Tulevaan lapseen side on AINA, halusit tai et, koska isä on lapsen isä.

      Kosiminen osoittaa halua sitoutua sinuun. Sinähän kundisi parhaiten tunnet. Keskustelkaa yhdessä ilman ennakkoluuloja asiasta. Siinähän asiat selviää.

      Minä en osaisi antaa mitään yksittäistä syytä kihlojen syyksi, mutta kylläkin jokin asia saattaisi vaikuttaa päivämäärään joko nopeuttavasti tai hidastavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      134
      1708
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1638
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1390
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1134
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      276
      1091
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      948
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe