Lopuksi toivon voivani vähentää yhden koirarodun aggressiivisuuteen liittyvää uskomusta eli dobermannin synkkää mainetta.
Jos tätä loistavaa,hellää ja hyvin mielyttävää rotua kasvatetaan oikein,tuloksena on komea ja ehkä vaarallisen näköinen,mutta luonteeltaan tasapainoinen ja äärimmäisen uskollinen koira.
Dobermanneja kuten muitakin koiria kouluttaessa ongelmana on ihminen.Haluan painottaa,että en tarkoita suinkaan kaikkia dobermannien isäntiä,vaan niitä muutamia epävarmoja ihmisiä,jotka valisevat tämän rodun kahdesta syystä.Ensinnäkin siksi,että he dobermannin hankkimalla tekevät vaikutuksen niihin ystäviin,jotka eivät voi ymmärtää miten kukaan voi asua "tappajan" kanssa.Toiseksi siksi,että rodun hurja maine suo heille mahdollisuuden saada osakseen sellaista kunnioitusta,johon he eivät itse koskaan yltäisi.
Kuten jokainen pohjimmiltaan epävarma ihminen,tällaiset koiranomistajat vaativat koiraansa tekemään koko ajan kaikenlaista.Sen on osoitettava tottelevaisuuttaan,voimakkuuttaan ja niin edelleen.Näin he aiheuttavat koiralle jatkuvasti äkkinäisiä hämmentäviä ristiriitatilanteita.
Toiseen tai kolmanteen ikävuoteensa asti koira on isännän hallitsevan aseman vuoksi tuomittu kestämään tällaista henkistä ja toisinaan fyysistäkin kidutusta,koska se ei pysty vielä puolustautumaan.
Kaikki muuttuu kuitenkin,kun koiran hormonitoiminta kehittyy,ja lisää sen reaktioiden voimakkuutta ja aggressiivisuutta.
Kolmen-viiden vuoden iässä tällaisen koiranomistajan dobermanni näyttää isännälle hampaitaan.Silloin ohjakset eivät pysy enää isännän kädessä,koska hän on edelleen se sama epävarma ihminen,joka aikoinaan valitsi rodun.Hän perääntyy pelästyneenä.Koira punnitsee tilannetta ja ennemmin tai myöhemmin tekee tilit selviksi.
Uutiseksi tiedotusvälineisiin yltää aina vain asian näkyvä puoli-koira hyökkäsi isäntänsä kimppuun-ei suinkaan sen aiheuttaja.Tämä on syy,miksi ihmiset pelkäävät yhtä luomakunnan älykkäimmistä ja hyväntahtoisimmista eläimistä.
Ken Sewell
Etologi
Myytti dobermannista
Etologi
1
633
Vastaukset
- näin se toimii
Ihminen itse pilaa koirat niinkuin muutkin tämän "tämän luomakunnan"eläimet asenteella MINÄ KYLLÄ TIEDÄN.Ihminen on samaa omaa paskaa tonkiva otus nyt ja iänkaikkisesti,Keskittykää vaan omaan napaanne ja ahnehtikaa rahaa niinkuin ennenkin.Älkää välittäkö eläimistä jotka ovat pelastaneet tuhansia luomakunnan kruunuja ja mahdollistaneet ihmiskunnan kruunun evoluution huipun.Koirat ovat ihmisille miljoona kertaa tärkeämpiä kuin ihmiset tällä maapallolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523261Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?532524- 1102235
- 241893
- 231662
- 301626
- 1691530
- 361265