taas erinomainen ylkertakirjoitus tämän päivän Kainuun Sanomissa.
Olipa Seppo Turuselta
RyysyrannanJooseppi
381464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
LOISTAVA! Juuri tällaisia näkökantoja "virallisen Suomen" linjasta poikkeavia tarvitaan kipeästi. Totesin tuossa juuri kavereille, että aina kun Turunen on kirjoittajana, voi odottaa asiapohjaista ja oikeudenmukaista juttua.
Eihän Mannerhein meille "punkin jälkeläisille" ole mikään kunnioittamisen, jopa palvomisen kohde. Olen kuulut useammankin sotiemme veteraanin maininneet sanan "lahtari", kun Mannerheimista on tullut puhe.
Äärioikeisto vetoaa siihen, että Mannerheim valittiin kaikkien aikojen suosituimmaksi suomalaiseksi, eikä hänen kiistatonta mainettaan saa missään tapauksessa horjuttaa. Olkoonkin, että ylen tekemässä "gallupissa" eniten ääniä sai Mannerheim, niin kyllä tuollaiseen nurkkakuntaiseen kyselyyn voidaan suhtautua vähintäänkin kriittisesti. Ei sitä voida vielä todistaa virallisen Suomen kannaksi. Ja vaikka asia olisikin niin, aivan varmasti on paljonkin henkilöitä, jotka olisivat sijoittaneet hänet suosikkilistansa toiseen päähän.
oli pienestä koostaan huolimatta suurempi Suomalainen kuin Mannerheim, sitä paitsi Arvo Ylpön ansiosta riitti Mannerheimille tykinruokaa...
vieläkin se, että Suomesta ei saatu osaa Neuvostoliitosta.
sinun "kommariksi" nimittelemäsi eivät olisi olleet puolustamassa Suomea Neuvostoliittoa vastaan Talvi- ja Jatkosodassa niin puna-armeija olisi marssinut Paraatimarssia Ruotsin rajalle jo 1939. Jos pidät Mannerheimia suurena sankarina, niin älä viitsi silloin halveksia silloisia Suomalaisia sotilaita, nykyisiä veteraaneja, unohtamatta kaatuneista ja jo pois nukkuneita.
tuon aloituksen Sepon vertaamisestasta Muhammetista tehtyihin pilapiirroksiin ja Mannerheimistä tehtyyn animaatioon, en niinkään Mannerheimiin henkilönä.
Enkä kyllä Muhamettiinkaan.
On varmasti totta, että useat kommarit eivät jo aiemmin ymmärtäneet loikata ihannevaltionsa puolelle ja jäivät Suomeen. Nyt näiden katkerat reinkarnaatiot tekevät vihaamansa valtion apurahojen turvin ns. taidettaan punikkimummojensa huippu-uskottavien perimätietojen perusteella.
Osoittaa melko onnetonta suhteellisuudentajua Turuseltakin rinnastaa kiistatta nykypäivänäkin pilakuvien puolesta pommeja räjäyttelevät muslimit ja syystäkin onnettoman tökeröstä ja huomionhakuisesta nukkeanimaatiosta älähtäneet ihmiset.
Jostain syystä myös innokkaimmin Marskia ja itsenäistä historiaamme halveeraavat ovat sekä vasemmistolaisia, että haluamassa myös tätä herkimmin syttyvää pommiuskontoa edustajineen laajamittaisesti Suomeen. Tästä oli hyvin läpinäkyvä esimerkki joitakin viikkoja takaperin TV:ssä nähty ns. nukkeanimaatioapurahataiteilijaa puolustanut vasemmistoänkyrä, joka ylpeänä totesi olevansa neljännen polven punakaartilainen.
Ikuinen on vasemmiston vallankumousaate. Jos sitä ei saada kommunismilla, niin tehdään se islamilla. Millä seuraavaksi?
sen kaikkein isoimman dildosi, sen Marskiksi nimittämäsi. Ja nyt luulet että joku Vasemmistobandiitti on sen vienyt... hoh hoi käypä katso koirasi kopin taus, taisi vuffesi erehtyä puruluusta. Hanki elämä tai osta uusi dildo tai tule uloskaapistasi, helpottaa tuo angsti ja meillä muillakin on kivempaa kun et sitten enää kirjoita noin tolkuttomia sepustuksia
Sieltä sitä taas tulee. Asiallista keskustelua nimittäin. On hienoa huomata älylliset lahjasi.
saa lukeakin " niin kyllä tuollaiseen nurkkakuntaiseen kyselyyn voidaan suhtautua vähintäänkin kriittisesti. Ei sitä voida vielä todistaa virallisen Suomen kannaksi."
No ei ehkä virallisen Suomen, mutta olisiko kannanoton pitänyt tulla kenties suoraan kolmenkymmenen vuoden takaa Moskovasta?
Raatosuo GO GO:n kirjoitus oli sen luokan Suomalaisten sotaveteraanien ja Suomen kansan halveksuntaa osoittava ja vääristelevä kyhäelmä että oksat pois. Homoja vastaan minulla ei ole mitään mutta Raatosuo Go Go:n kaltaiset kotonaan korkokengissä viipeltävät natsikaappihomot ovat kertakaikkiaan vastenmielisiä. Yhden Neuvostoliiton vastenmielisimmästä poliitikosta eli O.W.Kuusisen voit työntää sinne mistä sen otitkin eli perseeseesi. Asiallista keskustelua asiallisesti erimieltä olevien kanssa muille bumerangina paskat takas ;)
halveksuttiin ja vääristeltiin sotaveteraaneja ja Suomen kansaa?
Tuskin kenelläkään on mitään itse homoja vastaan, ainoastaan niitä vastaan, jotka väen vääntämällä ovat tekemässä muista (myös jo kuolleista kansallissankareista) homoja, mikä on todellinen lapsellisuuden ja epä-älyllisyyden sekä myöskin jonkinlainen katkeruuden osoitus. Siitä tässä on kyse. Kuka muuten olisi ollut parempi Suomen marsalkka, joka ei olisi "lahtari" ja "homo"?
Luuletko todellakin, että epäasialliset natsikaappihomottelusi lisäävät suurestikin uskottavuuttasi? Pitäisikö tähän laittaa oikein hymiö vielä perään?
ps. oliko Neuvostoliitossa paljonkin poliitikkoja, jotka eivät olleet sinulle vastenmielisiä?
Eivätkö suunnitelmat esittää kyseinen animaatio itsenäisyyspäivänä loukkaa sotaveteraaneja ja kansaa? Siitähän koko kohu sai alkunsa.
Mutta tuosta olen samaa mieltä, kuolleena syntynyt ajatus esittää se Itsenäisyyspäivänä, taatusti loukkaavaa. Kritiikkini ja hiiltymiseni johtui ihan muista Raatosuo GO GO;n esittämistä vääristelyistä ja yleistyksistä. Minulle Mannerheim on (sota-ajan)sankari mutta ei Jumala, jos niin voi sanoa, sillä oliko hän BI-seksuaali ei ole asiaan mitään merkitystä. Ja kokonaan toinen juttu taas on Mannerheimin tekoset ja ajatukset 30-, 20-, 10-luvulla ja sitä ennen.
niistä vääristelyistä ja yleistyksistä?
Kuka muuten on sanonut Mannerheimin olevan Jumala? Ehkä sinun ei pitäisi nyt puhua vääristelyistä mitään.
Ihme katkeruutta kuitenkin vielä yhdeksänkymmenen vuoden jälkeen, ihmetellä täytyy kuinka joillakin aatteet säilyvät aivoissa vaikka ne muualla ovat jo romahtaneet ajat sitten.
Änkyrä kommunistien, Jehovan todistajien ja Natsien kanssa ei voi keskustella, teille kaikille on yhteistä se että te viette keskustelun ihan omiin kipeisiin sfääreihinne...
ja mitä suurinta asiantuntemattomuutta, kun tähän keskusteluun sotketaan edesmennyt Neuvostoliitto. Ei sinänsä mitenkään uutta, sillä hyvin usein niin käy, kun tieto ja eväät loppuu.
Varsin absurdi kysymys: "Kuka muuten olisi ollut parempi Suomen marsalkka, joka ei olisi "lahtari" ja "homo"?" Tiedätkö, että hautausmaat ovat täynnä korvaamattomia henkilöitä?
Halvennat suomalaisia sotiemme veteraaneja sillä, että annat sen kuvan, että suomalainen työväestö ja vasemmisto ei olisi sotinut ja ennen kaikkea, sotinut juuri siinä kuumimmassa rintamassa Huom! Neuvostoliiton sotavoimia vastaan. Vain hourupää voi luulla, että joku marsalkka päämajastaa yksin voittaa vihollisen.
Mannerheimin toiminta kansalaisodan aikoihin oli täysin rinnastettavissa mihin tahansa sisällissotaan, jossa sodan voittaja murhauttaa raa'asti toisinajattelijat. Tämän vertauksen toi esille Rovanniemen yliopiton profesori tv:n ajankohtaisohjelmassa menneenä syksynä.
Vaatii vielä muutaman sukupolven, ennen kuin kansalaissotaa ja sen ohessa Mannerheimia uskalletaan arvioida neutraalisti. Ehkäpä me "punikin perilliset" myöskin tulevissa ikäluokissa voimme ymmärtää historiaa paremmin. Tällä hetkellä on vielä elossa ihmisiä, joiden omaisia on kuollut kansalaissodan hirmuteoissa...puolion ja toisin.
keneltä kysytään. Isäni on 88 vuotias sotiemme veteraani ja sotainvalidi, joka on käynyt muunmuassa Tali-Ihantala taistelut ja vielä sen jälkeen ajanut "siskon miestä" pois Lapista. Hänen isänsä on kokenut Hennalan teloitusjonot, tosin viime hetkellä tullut armahdetuksi. Vangitsemisen syynä oli ollut naapureiden suorittama ilmianto.
Niin, ja siitä loukkauksesta. Oikein tai väärin, isälleni Mannerrheim on ensisijaisesti "lahtari".
Jälkeen jääneet eivät osaa keskustelun tässä vaiheeessa muuta, kuin vetää Moskova kortin esille. Eikö pikkuisessa pämmyssäsi ole muita vaihtoehtoja kuin "ketjukirjeet ja Moskova".
Niin ja vaikka joku olisikin suosituin, ei hän suinkaan ole kaikkien suosikki, ei edes presidentti Tarja Halonen, vaikka onkin kansan enemmistö valitsema, ilman, sinulle niin rakkaan, Moskovan vaikutusta.
jotka vetävät ensimmäisenä sen kuuluisan natsikortin!
aatteellinen Mannerheimin palvonta ei näytä joillakin hiipuvan. Vieläkö nyky Suomessakin ihmisiä arvioidaan sotasaavutuksilla? Aika käsittämätöntä, sillä tähän aikaan väliltä 1917 - 2008 mahtuu tukuittain suuria urotekoja tieteen, taiteen, urheilun, politiikan, tehveydenhoidon ja monen muun alan ja tapahtuman kautta.
suosikki. Kaikesta huolimatta se valkoinen osapuoli voitti ja parempi niin vaikka kuinka änkyröisit ja homottelisit.
Ps. Vain jälkeenjääneet eivät osaa yhdyssanoja oikein. Vai pitäisikö kirjoittaa erikseen?
joka rääkäisee: mene Neuvostoliittoon/Venäjälle/Moskovaan, ennen kuin toinen osapuoli on kerinnyt suutaan avata.
merkityksensä, kirjoitetaanko se yhteen, tai erikseen. Se ei välttämättä aukene jälkeen jääneelle.
Etpä vain hokannut, että minä en ole ketään homotellut. Minusta se mahdollinen homous Mannerheimissa oli niin pieni "haitta", muihin haittoihin verrattuna.
Ehkäpä monilla muillakin sotasaavutuksilla on melko suurta merkitystä, ehkäpä muuten monilla mittareilla mitattua huippuvaltio-Suomea ei olisikaan vaan olisimme osa äiti-Venäjää. Sehän näyttäisi olevan monille tämänkin palstan suunsoittajille parempi vaihtoehto.
Tietenkin muillakin saavutuksilla ja henkilöillä on merkitystä, mutta eikö tuollainen homottelu vuosikymmenten jälkeen ole typerää ja lapsellista?
mutta kansallinen itseinho ja lapsellinen homottelu sekä pyhä yksinkertaisuus säilyy ainakin yhdessä aatesuunnassa.
että Mannerheimista puhuttaessa ei voisi puhua Neuvostoliitosta. Onko siitä puhuminen edelleen kiellettyä? Hautausmaat ovat varmasti täynnä korvaamattomia henkilöitä, ja heitä kaikkia muitakin on varmaan aiheellista väittää lahtareiksi ja homoiksi?
Se että "halveeraan veteraaneja jne." tulee vain ja ainoastaan omien korviesi välistä. Monet vasemmistolaiset taistelivat varmasti veljinä yhteistä vihollista vastaan toisten kanssa, ja monet myös hieman vähemmän.
Sisällissota on sisällissotaa ja aina varmasti raakaa ja ikävää varsinkin sille hävinneelle osapuolelle. Monet lähtivätkin etsimään onneaan sieltä punaisesta ihmemaasta (jota ei saa tähän sotkea) ja heidän kohtalonsa ei harmita ainakaan minua pätkääkään.
keskustelu lähtenyt yhdestä homottelevasta animaatiosta, jonka tekijä, yllätys yllätys kuuluu vasemmistoon.
Ja yllätys yllätys, tulihan se homottelu sieltä tässäkin keskustelussa mukaan.
mieltä.
väkivaltaisia mellakoita ja mielenosoituksia animaatiosta johtuen? Montako kuolonuhria on aiheutunut? Onko poliisi erikseen joutunut suojelemaan animaation tekijää?
Olipa tosiaan erinomainen kirjoitus.
paheksuntaa on tullut. Suuntaus on siis yhtä "muhammedlainen". Vain taso vaihtelee.
sai mitä halusikin, eli paheksuntaa ja sitä kautta huomiota itselleen ja typerille kansalaisten rahoittamille animaatioilleen.
sinne on laitettu sinunkin veromar..ei kun eurojasi. Nouseeko hiki ottalle?
hyödyllisempää käyttöä olisikaan.
pientä tiivistelmää ko. kirjoituksesta? Mitä kirjoitus käsitteli? Alkoi kiinnostaan, eikä ole mahdollisuutta saada lehteä luettavaksi.
Kiitos jos joku voisi hieman antaa tietoo.
Seppo Turusen "yläkerta" kirjoitus 20.3.
Marski ja Muhammed
"Mitä muuta yhteistä, kuin että molemmat alkavat ämmällä.
Molemmat ovat sotkeutuneet kuvakiistaan, jota eivät ehkä koskaan itse olisi halunneet."
Näistä johdattelut siihen, miten tanskalaislehden julkaisemta pilakuvat saivat äläkkää aikaan Muhammedin kannattajissa.
Katriina Lillqist julkaisi ohjaamansa nukkeanimaation "Uraalin perhonen", josta vastaavasti Mannerheimin ihailijat "nousivat takajaloilleen". (ei suora lainaus S T:n kirjoituksesta.)
Niin, että tässä on pohdiskeltu välillä kiivaaseenkin sävyyn, onko sittenkää suomalainen sen suvaitsevampi, kuin varsin kovasti "kuohahtelevat" muslimit.
Lopuksi Turunen pohdiskelee sitä, voiko länsimainen yhteiskunta pitää itseään sivistyneenä, jos se ei uskalla kriittisesti tarkastella lähimenneisyyttään ja siinä vaikuttaneita henkilöitä.
Marski ja Muhammed - koko artikkeli täällä.
http://www.kainuunsanomat.fi/a/2008/03/19/kolumni.shtml
"Tärkeintä tässä uusimmassa jupakassa kauniista ja hienosti tehdystä nukkeanimaatiosta on se, miten lähellä meikäläinen ajattelutapa lopulta onkaan profeetan kuvista hermostuneiden ajattelutapaa sillä erolla vain, että kun me opimme Muhammed-kiistan ollessa kuumimmillaan, että mainioilla pilakuvilla johdetaan oppimatonta, lukutaidotonta ja täysin sivistymätöntä ja kamelinlannalla asumuksiaan lämmittävää paimentolaiskansaa harhaan, meidän kiihkoilijamme ovat oppinutta ja omasta mielestään varmasti myös sivistynyttä väkeä, ministereitä, kenraaleita, ritareita ja kansanedustajia.
Siis se sivistys ja sananvapauden korostus, joka profeetankuvien aiheuttaman kiihkon aikaan tuntui olevan meikäläisille niin tärkeää, unohtuu heti, kun joku koskee meille pyhiin asioihin ja ihmisiin. Kun lännen oppineen pintaa vähän rapsuttaa, ohuenohuen kuoren alta paljastuukin alkuihminen, jonka tunteita ei piru vie loukata."
Eli Turunen on sitä mieltä, että Mannerheim-animaation ja Muhammed-pilakuvien aiheuttama "kritiikki" on täysin verrattavissa toisiinsa.
Voiko enempää hakoteillä olla? Jospa Turunen seuraavassa kirjoituksessaan kertoisi, kuinka paljon väkivaltaisia mielenosoituksia, mellakoita ja mahdollisia kuolonuhreja Mannerheim-animaatio on aiheuttanut, jos voimme yhtä avomielisesti verrata asiaa muslimien vastaaviin reaktioihin?
Jos Turusen käsitys suomalaisten sivistyksestä ja käytöksestä on sama kuin, mitä se tarkoittaa hänen puhuessa muslimeista (oppimatonta, lukutaidotonta ja täysin sivistymätöntä ja kamelinlannalla asumuksiaan lämmittävää paimentolaiskansaa) niin eipä voi miestä paljoakaan arvostaa. Vaikkei niin hirveän väärässä muslimeista olekaan.
Mutta periaatteessahan Turunen taitaa olla oikea rasisti.
Ehkäpä voimme luottaa sananvapauteen ja tasapuolisuuden nimissä KS julkaisee sivuillaan kohua herättäneet Muhammed-pilakuvat ja ilmaisen näytöksen Uralin Perhosen näytökseen vaikkapa Bio Rexissä.
Ollakseni rehellinen uskon vain jälkimmäisen vaihtoehdon toteutuvan.
heti polta päreitäsi, vaan lue teksti uudelleen ja tarkemmin. Turunenhan kirjoittaa;"..mitenkä lähellä meikäläinen ajatustapa onkaan..." Ei Turunen kirjoita, että se on täsmälleen samanlaista, joten voidaan jättää omaan arvoonsa kiihkeä kommentointisi; "..kuinka paljon väkivaltaisia mielenosoituksia, mellakointia ja mahdollisia kuolonuhreja...."
Siis painotan; kuinka lähellä AJATUSTAPA...
Onneksi Suomessa on sananvapaus ja mikä parasta, Kainuun Sanomissakin ohkenee toimittaja tuoda kipeitä asioita esille, myös niiden "pimeämpiä" puolia.
Kuten joku tuolla aiemmin kirjoitti, on varsin kummallista, että 90 vuotta vanhat asiat nostavat vielä noin vahvasti kiihkeän aattelisen ryöpyn aikaan.