Hei,olemme 4 henkinen perhe ja aikomuksena olisi muuttaa Helsingin suuntaan. Voisiko/tietääkö joku ja voisi ystävällisesti kertoa Vantaan,Helsingin ja Espoon huonomaineisista lähiöistä mihin ei kannattaisi lapsiperheen kanssa muuttaa. Kiitos etukäteen jo vastaajille:)
Vantaa,Helsinki ja Espoo
perhe
6626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
lähiöissä on käyntejä eli anna työpaikan ja kulkuyhteyksien ratkaista ja kukkaron mitä ostat.
Jos rahavarat antavat varaa valita, niin ei kannata muuttaa sellaisiin lähiöihin, joista on hankalat kulkuyhteydet ja/tai joissa on paljon isoja vuokrataloja. Ei myöskään aivan keskikaupungille.
Vantaallakin mukavia alueita on: esim. Päiväkumpu, Jokivarsi, Ruskeasanta, Kartanonkoski. Parhaiten asia selviää kun käyt katsomassa lähiympäristön. Espoossa suurin osa (oikeastaan kaikki muut paitsi Espoon keskuksen Kirstinmäki-Suvela, Yläkivenlahti-Soukka ja Matinkylä) ovat enimmäkseen ok, Kauniainen on ok, ja Helsingissä esim. Puistolan, Oulunkylän, Latokartanon, Malminkartanon - Kannelmäen - Pohjois-Haagan suunnassa on paljon perheasuntoja ja hyvät yhteydet.
Mutta silti minusta ei kannata valita asuntoa pelkän alueen mukaan. Tiedän ihmisiä, jotka viihtyvät hyvin Yläkivenlahdessa tai Matinkylässä, ja joidenkin mielestä esim. Jollas Itä-Helsingissä on mukava paikka - mutta itse en siis ensimmäisenä sinne haluaisi. Käy ihmeessä tsekkailemassa ne kämpät ja naapurit ennen kuin muutat.
millaista seutua Jakomäki Helsingissä on?
Jakomäki näkyy Porvoonväylän varressa kun on ne viimeiset kerrostalot ennen Helsingin rajaa. Jakomäki taisi olla niitä ensimmäisiä lähiöitä, joita rakennettiin 60-luvun puolella jo. Ensin tehtiin talot ja sitten vasta palvelut ja kulkuyhtydet kuntoon. Siitä ollaan ikään kuin otettu opiksi.
Olihan se aikoinaan aika levotonta, ja sillä oli hurja maine joskus, mutta käsitykseni on että Jakomäessä olisi nykyään hyvin rauhallista kun alkuperäiset asukkaat ovat eläkeiässä ja hurjin nuoriso kasvanut perheenperustamisikään jo kauan sitten. Alue voi olla siinä mielessä hyvä, että siinä ei ole statusta, mikä nostaisi hintoja. Siellä on uusia paritaloja. En itse muuttaisi sinne, mutta tiedän että jotkut tykkäävät siitä alueesta. Käykää katsomassa.
Kulkuyhteydet kannattaa selvittää, joku bussi sinne varman menee mutta ei kai muuta. Sieltä on pitkä matka joka paikkaan ... paitsi jos olet menossa Fazerille töihin, se on siinä lähellä.
Onhan se rauhoittunut mutta ei se lapsiperheelle ole mikään hyvä paikka asua.
Katsot netistä missä on paljon vuokrataloja. Älä muuta sinne. Ja muista että hyvää ei saa halvalla... :)