Aikaisemmin Asus A6U -läppärilläni (XP Home) oli AsusLiveUpdate-versio 1.1. Sitä käytettäessä tuli aina ilmoitus Unable to connect to server.
Löysin netistä AsusLiveUpdate 2.4.1-version. Poistin vanhemman ja asensin tämän.
Ensimmäisellä käyttökerralla se teki pari päivitystä. En tiedä mitä, kun ohjelmassa näkyi vain numerosarjoja, joita en osannut yhdistää mihinkään. Kävin Laitehallinnasta kaikkien laitteiden ohjaimet läpi, mutta missään ei ollut uutta.
Itse ohjelmassakin on vain pienennys- ja suljenappulat ylhäällä. Tietokoneen nimi, jota klikkaan ja painan OK, niin mitään ei tapahdu. Kun painan toisen kerran OK, niin ohjelma sammuu (jää taustalle). Kun klikkaan tehtäväpalkista oikealta aktiivisista ohjelmista vas.hiirellä, niin saa näkyville päivityshistorian, mutta siinäkin on vain kahden kohdalla pvm ja kloaika. Toisesta kohdasta painaessa tulee vain virheilmoitus "ALU MFC Aplication on havainnut virheen..."
Onko kenelläkään muulla kokemusta tästä ohjelmaversiosta? Löytyisikö toimivampaa LiveUpdatea? Kiitos etukäteen vastauksista.
Asus Live Update
7
5173
Vastaukset
Asuksen nettiyhteydet ja niiden toimivuus ovat oikea alan vitsailun aihe: Anus Live Update, Anus Probe ja niin poispäin. ;)
Yritäpä hakea Asuksen sivuilta omaan läppäriisi sopivat kaikki uusimmat ajurit ja apuohjelmat suoraan, Live Update mukaanlukien ja asenna ne, niin saat varmimmin ajan tasalla olevan systeemin. Eivät ne nettisivut silti välttämättä toimi tai ovat kuin etana lumessa.
Lykkyä, kärsivällisyyttä ja aikaa, sitä Asuksen omistamisessa ja päivittämisessä tarvitaan! :D- eerops
Yritin asentaa 7.13 ja sitten vielä 7.10 versiota, mutta molemmissa asennus keskeytyi virheilmoituksiin, joita en nyt muista.
- minttana
Heippa!
Minulla on uusi tietokone, ASUS-merkiltään ja mulla on samantyylinen ongelma.. aina kun aukaisen tietokoneen, tulee Asus Live Update-palsta heti näkösälle näytölle :/ mitä tehdä? Sen saa poistettua käynnistyvistä ohjelmista tämän avulla: http://www.download.fi/tietoturva/jarjestelman_puhdistus/ccleaner.cfm
- .........
Mullakin sama ongelma, siis tuolla ohjelmalla asus live update ei tee mitään? sen voi poistaa eikä haittaa? Ihmettelin eilen kun tuollainen englannin kielinen juttu tuli ruutuun, no sit vaan suljin se sillä kertaa. Kiitos vinkistä!
- anttiR
Ilmeisesti jonkin tekstin mukaan kyseinen ohjelma ei siis päivitä kaikkia tietokoneen ajureita vaan pelkästään biossin tms uudempaan. Ajuripäivitykset pitää tehdä käsin kuten ennenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803