Itellä -97 laguna ja nyt on ongelma että ei starttaa. Avainta kun vääntää niin menee loppuun asti, eikä ees naksaha. Vetämällä lähti eilen käyntiin ja sen jälkeen starttas ja toimi koko illan normaalisti. Tänä aamuna ei taas sanonu mittään. Startti vaihettu about 1,5 v sitten, akku myös tsekattu ja pitäs olla ok. Kellään samanmoisia oireita ollu ? Viittaisko kuitenkin akkuun ? Solenoidi ? Virtalukko / virtalukon pohja ?
Ymmyrkäisenä täsä ollaan, oisko kellään apuja, tänks !
Laguna -97 ei starttaa
8
1919
Vastaukset
- huonosti kiinni
Kuulostaa siltä, että akkukaapelin kytkennät voisi olla huonot ja virta ei riitä starttaamiseen. Puhdista kaapelikengät.
- Mettiz
Ei siis johtunu akunkengistä, jossain muualla vika. Vetämällä lähti taas käyntiin ja sen jälkeen taas starttaamalla. Eka startilla ei ihan normaalisti startannu ja pari kertaa sen jälkeen vielä kuului jotain epämääräisiä ääni, eli EHKÄ kuitenkin sinne startin suuntaan viittais !?
- loppu/rikki
Mettiz kirjoitti:
Ei siis johtunu akunkengistä, jossain muualla vika. Vetämällä lähti taas käyntiin ja sen jälkeen taas starttaamalla. Eka startilla ei ihan normaalisti startannu ja pari kertaa sen jälkeen vielä kuului jotain epämääräisiä ääni, eli EHKÄ kuitenkin sinne startin suuntaan viittais !?
Meikäläisen autossa oli akku huonossa kunnossa. Startatessa ei sanonut yhtään mitään. Valot ja puhallin toimi normaalin oloisesti. Toisesta autosta käynnistyskaapelilla hörähti heti käyntiin.
- votet aaa
se siis moottoria ollenkaan?
- laguna 97
Mulla oli saman laista ongelmaa. Eka kerralla hakivat auton ja hinasivat käyntiin, eikä löytäneet merkkiliikkeessä vikaa. Toisen kerran hakivat hinausauton kyydillä liikkeeseen ja vaihtoiva kuulemma startin johtosarjan.
- Laguna-94
Samat oireet.Korjaaamolla startti irti,hiilet olivat hyvät.Solenointi sellainen,et sitä ei voinut purkaa.Nyt toiminut hyvin.Jos alkaa taas temppuilemaan,niin sitten on vaihdettava solenointi uuteen.Taisi ihan tuo "kopistelu" auttaa.
- renault-l
Paljonkos oot ajellu sillä?
Saattaa muuten kilometrit vaikuttaa tohon starttaamiseen..?! - Laku I
Minulla oli samanlaisia oireita omassa lagunassa..
Lopulta vika löytyi hapettuneesta maadoitus johdosta.
ps. Laita käynnistyskaapeli akun (-)navasta auton runkoon johonkin hyvään maadoituspisteeseen tilapäiseksi maadoitusjohdoksi ja kokeile auttaako
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4618258Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1165687Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1164701Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2124589Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli354509Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s554023Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603890Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan793772Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava443710SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha873538