Heips!
Mulla ikivanha puimala-rakennus
menossa purkuun, ja siellä näyttää seisovan
vanha Sampo-puimakone. Minnekähän kannattaisi
markkoninoida, kerääköhän jotkut tahot näitä
vanhoja koneita? Tarkoitus päästä eroon
pienellä hinnalla rautamötikästä, jotta
rakennuksen purku olisi helpompaa.
Mulla ikivanha puimala-rakennus
menossa purkuun, ja siellä näyttää seisovan
vanha Sampo-puimakone. Minnekähän kannattaisi
markkoninoida, kerääköhän jotkut tahot näitä
vanhoja koneita? Tarkoitus päästä eroon
pienellä hinnalla rautamötikästä, jotta
rakennuksen purku olisi helpompaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ilmeisesti Teräs-Sampo puimakone koska nimität "rautamötikäksi".Harmittaa aina kun hyvä kone menee romuksi mutta minkäs sille mahtaa, ei kaikkea voi säilöä.Ilmoittele vaikka masinisitit.com sivustolla jos joku ottaisi koneen säilytykseen.
Hankala homma. Tuollainen on todella vaikea hyödyntää, niitä on satoja (tuhansia, vai kymmeniä tuhansia?) latojen täytteenä. Rautaa niissä ei kovin monia satoja kiloja ole, peltiä kun ovat. Joten romuraudan kerääjät eivät edes ilmaiseksi hae sitä kovin kaukaa. Muutama akseli ja laakeri siinä myös on, mutta nekään eivät nykyaikaisiin koneisiin käy. Joten pelkkä riesa se tosiaan on.
No ei sille voi mitään, jospa tästä
Suomen maasta löytyis joku keräilijä,
kun kuuluuttaa Maaseuduntulevaisuudessa,
ja haluais kokoelmiinsa puimakoneen.
On se kiva, ett tällainen naisihminen
joutuu hävittämään edellisten sukupolvien
pitkään käyttämättöminä olleita romuja.
näytti muutamilla olevan tapana tuoda vanha puimakone valtatien varteen. Siinä ne peltolakeuksien keskellä muistuttivat, että niilläkin oli aikanaan työt tehty.
Jos mahdollista, niin vanhoja koneita ja rakennuksia ei pitäisi hävittää.
Jokaisella rakennuksella on oikeus olla kertomassa omasta ajastaan loppuun asti.
Vanha autiomaatila kertoo rakennuksillaan menneiden sukupolvien työstä ja elämäntavasta uskomattoman paljon.
Ilman säilytettyä menneisyyttä olisimme paljon köyhempiä.