tapaus..aamulenkillä koira nappas hihnaan kiinni ja alkoi repimään/murisemaan.Ihmettelin hieman ja nauroin että lopeta nyt.Ei lopettanut kunnes annoin käskyn irti! no seuraavassa hetkessä koira nappasi mua käteen kiinni ja repi takkini hiaa.Ymmärsin olla paikallani ja antaa käskyn todella ponnekkaasti,irti.Koira irroitti ja myöhemmin yritti tehdä uudestaan.Otin poskikarvoihin kiinni ja annoin ymmärtää kuka komentaa.En voi tajuta mikä ihme sille tuli.Meillä on myös lapsia ja nyt saan silmä kovana vahtia.Koira on ollut lempeä ja ns. hieman hölmö ja tämä on ihan uusi tilanne.Tämä on kolmas tervuni ja aikaisemmin ei ole ollut mitään ongelmia.Olen kouluttanut ja harrastanut koirien kanssa aina.
Vastaukset 5
- meillä samantyylistä
Meillä on malinois narttu hiukan vajaa 2 vuotias ja esim lenkillä ei kukaan saa mennä ohi tai kävellä edessä, koiralla on pakkomielle saada kaikki kiinni ja jos saa niin sitten " saalis" rieppotetaan.
Kun en päästä koiraa vaan vaadin kunnollista kävelyä koira nappaa ensin hihnaan kiinni ja yrittää purra poikki, irti käsky tehoaa sen jälkeen nappaa lähinnä olevaa kiinni ja yleensä se olen minä ( onneksi) eli puree käteen.
Tilanne on sama jos en päästä toisen koiran luo, olen kokeillut astua hihnan päälle ja pitää sen jalan alla niin ettei koira pääsisi riehumaan ja käteen kiinni, mutta sitten se nappaa jalkaan.
Muuten koira on tottelevainen, mutta näissä tilanteissa se ei juuri tajua mitään, tiukka irti auttaa hetkeksi, tuntuu että koira on niin jonkun viettinsä vallassa ettei pysty hallitsemaan itseään.
Koira on muutenkin arvaamaton en koskaan jätä lasta koiran kanssa kahdestaan edes pieneksi hetkeksi.
Olen muutenkin miettineyt mitä tämän kanssa olisi viisainta tehdä.- on jo viisi vuotias
eikä aikaisemmin ole tehnyt mitään vastaavaa.
- ja kouluta
Kouluta se kuntoon. Belgi oppii nopeasti jos koulutat oikein. Josku pitää olla ihan oikeesti kova. Ne vaan nauravat jos lässytät ja jatkavat häiriökäytöstä.
- Zwaihund
Mulla on reilu 1v mali-tervu narttu joka tarraa lähes aina remmiin tai hanskaan kiinni jos lenkki ei menekkään mielensä mukaan tai otan suusta jotain pois.
Väilää ongelma on muutamanpäivän pois ja kuten taaskin niin lähes päivittäistä.
Joskus auttaa tiukka komennus. mutta olen nyt ottanut sen linjan etten huomio remminpuremista ja kävelen vain normaalisti, lopettaa muutaman sadanmetrin jälkeen. Tietty jos käteen puree tai vaatteisiin niin pakkohan se on lujasti komentaa.
Taitaa näillä olla kova vietti nopeasti liikkuvia kohtaan, autot,pyörät ja juoksiat on kaikki saalista.- Malinois/ Tervueren
Mulla on saman ikäinen malin / tervu narttu ja aivan samaa tekee tarraa kiinni, tosin on vähenemään päin.
Ja kaikki mikä menee kovaa täytyy saada kiinni.
Mistäpäin koirasi on? Jos vaikka olisivat sisaruksia, meidän on Hämeenkyröstä, vai olikohan Kyröskoski, myyjä kuitenkin Kotti.
Pentuja oli kymmenen.
Jos sama paikka laitatko vaikka s.postia olis kiva kuulla muitten kuulumisia.
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3741290- 71788
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37716- 50632
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri28617- 44615
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht373573- 63543
- 84498
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle21474