tervunarttu

ja kummallinen

tapaus..aamulenkillä koira nappas hihnaan kiinni ja alkoi repimään/murisemaan.Ihmettelin hieman ja nauroin että lopeta nyt.Ei lopettanut kunnes annoin käskyn irti! no seuraavassa hetkessä koira nappasi mua käteen kiinni ja repi takkini hiaa.Ymmärsin olla paikallani ja antaa käskyn todella ponnekkaasti,irti.Koira irroitti ja myöhemmin yritti tehdä uudestaan.Otin poskikarvoihin kiinni ja annoin ymmärtää kuka komentaa.En voi tajuta mikä ihme sille tuli.Meillä on myös lapsia ja nyt saan silmä kovana vahtia.Koira on ollut lempeä ja ns. hieman hölmö ja tämä on ihan uusi tilanne.Tämä on kolmas tervuni ja aikaisemmin ei ole ollut mitään ongelmia.Olen kouluttanut ja harrastanut koirien kanssa aina.

5

1064

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meillä samantyylistä

      Meillä on malinois narttu hiukan vajaa 2 vuotias ja esim lenkillä ei kukaan saa mennä ohi tai kävellä edessä, koiralla on pakkomielle saada kaikki kiinni ja jos saa niin sitten " saalis" rieppotetaan.

      Kun en päästä koiraa vaan vaadin kunnollista kävelyä koira nappaa ensin hihnaan kiinni ja yrittää purra poikki, irti käsky tehoaa sen jälkeen nappaa lähinnä olevaa kiinni ja yleensä se olen minä ( onneksi) eli puree käteen.

      Tilanne on sama jos en päästä toisen koiran luo, olen kokeillut astua hihnan päälle ja pitää sen jalan alla niin ettei koira pääsisi riehumaan ja käteen kiinni, mutta sitten se nappaa jalkaan.

      Muuten koira on tottelevainen, mutta näissä tilanteissa se ei juuri tajua mitään, tiukka irti auttaa hetkeksi, tuntuu että koira on niin jonkun viettinsä vallassa ettei pysty hallitsemaan itseään.

      Koira on muutenkin arvaamaton en koskaan jätä lasta koiran kanssa kahdestaan edes pieneksi hetkeksi.

      Olen muutenkin miettineyt mitä tämän kanssa olisi viisainta tehdä.

      • on jo viisi vuotias

        eikä aikaisemmin ole tehnyt mitään vastaavaa.


      • ja kouluta

        Kouluta se kuntoon. Belgi oppii nopeasti jos koulutat oikein. Josku pitää olla ihan oikeesti kova. Ne vaan nauravat jos lässytät ja jatkavat häiriökäytöstä.


    • Zwaihund

      Mulla on reilu 1v mali-tervu narttu joka tarraa lähes aina remmiin tai hanskaan kiinni jos lenkki ei menekkään mielensä mukaan tai otan suusta jotain pois.
      Väilää ongelma on muutamanpäivän pois ja kuten taaskin niin lähes päivittäistä.

      Joskus auttaa tiukka komennus. mutta olen nyt ottanut sen linjan etten huomio remminpuremista ja kävelen vain normaalisti, lopettaa muutaman sadanmetrin jälkeen. Tietty jos käteen puree tai vaatteisiin niin pakkohan se on lujasti komentaa.

      Taitaa näillä olla kova vietti nopeasti liikkuvia kohtaan, autot,pyörät ja juoksiat on kaikki saalista.

      • Malinois/ Tervueren

        Mulla on saman ikäinen malin / tervu narttu ja aivan samaa tekee tarraa kiinni, tosin on vähenemään päin.

        Ja kaikki mikä menee kovaa täytyy saada kiinni.

        Mistäpäin koirasi on? Jos vaikka olisivat sisaruksia, meidän on Hämeenkyröstä, vai olikohan Kyröskoski, myyjä kuitenkin Kotti.

        Pentuja oli kymmenen.

        Jos sama paikka laitatko vaikka s.postia olis kiva kuulla muitten kuulumisia.

        [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3610
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3201
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2937
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2808
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2738
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2600
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2240
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2105
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      1995
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1779
    Aihe