on tulossa nopealla aikataululla.
-puuta on saatava liikkeelle ja pian.
Lue koko juttu EK / PRIMASTA alk.sivulta 15-
http://www.digipaper.fi/prima/9990/
-puuta on saatava liikkeelle ja pian.
Lue koko juttu EK / PRIMASTA alk.sivulta 15-
http://www.digipaper.fi/prima/9990/
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siltä tuntuu, että teollisuus odottaa puuta tulevan automaattisesti tehtaan portille. Kyllä teollisuus päätoimijana voisi olla aktiivisempi puumarkkinoilla. Kuka on nähnyt houkuttelevia ostoilmoituksia, kannustavia artikkelinpätkiä mediassa tai ihan ilmielävän puunostomiehen,joitakin byrokraatteja vain puhelinnumeronsa takana. Tai järjestelyjä pienenpien puuerien liikkelle saamiseksi.
Yksityinen puunmyyjä ei oikein osaa lähteä markkinoille tavaraansa kehumaan, eikä monellakaan ole riittäviä perustietoja asiasta.
ryhtyä toimiin ja perustaa "puupörssi"joka välittäisi markkinoille tavaraa samalla periaatteella kuin kiinteistövälitys.
Tietysti onhan metsänhoitoyhdistykset asialla olleet jo vuosikymmeniä,mutta siellä ei näy kovin aktiivista tuo toiminta olevan vaikka selkeästi kysyntää puulle olisi.
Tosiaankin !
Kukaan ei ole soitellut ja kysellyt, olisiko puuta myytävänä. Sen sijaan lehden myyjät soittelevat jatkuvasti 29e arvoisia lehtitilauksia tarjoten.
Viimeksi möin metsää 50.000e arvosta ihan vaan omasta aloitteesta. Jos joku on kiinnostunut ostamaan lisää, niin soitellaan !