Metsäteollisuuden rakennemuutos

on tulossa nopealla aikataululla.
-puuta on saatava liikkeelle ja pian.


Lue koko juttu EK / PRIMASTA alk.sivulta 15-
http://www.digipaper.fi/prima/9990/
3516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siltä tuntuu, että teollisuus odottaa puuta tulevan automaattisesti tehtaan portille. Kyllä teollisuus päätoimijana voisi olla aktiivisempi puumarkkinoilla. Kuka on nähnyt houkuttelevia ostoilmoituksia, kannustavia artikkelinpätkiä mediassa tai ihan ilmielävän puunostomiehen,joitakin byrokraatteja vain puhelinnumeronsa takana. Tai järjestelyjä pienenpien puuerien liikkelle saamiseksi.
Yksityinen puunmyyjä ei oikein osaa lähteä markkinoille tavaraansa kehumaan, eikä monellakaan ole riittäviä perustietoja asiasta.

Äänestä
  • ryhtyä toimiin ja perustaa "puupörssi"joka välittäisi markkinoille tavaraa samalla periaatteella kuin kiinteistövälitys.
    Tietysti onhan metsänhoitoyhdistykset asialla olleet jo vuosikymmeniä,mutta siellä ei näy kovin aktiivista tuo toiminta olevan vaikka selkeästi kysyntää puulle olisi.

    Äänestä

  • Tosiaankin !

    Kukaan ei ole soitellut ja kysellyt, olisiko puuta myytävänä. Sen sijaan lehden myyjät soittelevat jatkuvasti 29e arvoisia lehtitilauksia tarjoten.

    Viimeksi möin metsää 50.000e arvosta ihan vaan omasta aloitteesta. Jos joku on kiinnostunut ostamaan lisää, niin soitellaan !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


D-D kirjoitti:

on tulossa nopealla aikataululla.
-puuta on saatava liikkeelle ja pian.


Lue koko juttu EK / PRIMASTA alk.sivulta 15-
http://www.digipaper.fi/prima/9990/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu