Ristipylväs

Hei,
osaako kukaan neuvoa minua suomenkielellä miten virkataan ristipylväs? Teen Novitan ohjeella ponchoa, mutten saa ristipylvään ohjeesta mitään tolkkua.. Kiitos.
44872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tämä selitys on englanninkielinen, mutta kuva on selkeä. Kuvassa ollaan ristipylvään puolessavälissä eli X:n alaosa on tehty ja yläosan ensimmäistä puolikasta ollaan tekemässä:
http://crochet.about.com/library/weekly/aa081504.htm

Varoitus: tämä on se, minkä minä tunne ristipylvään nimellä, mutta muitakin tapoja on joskus kutsuttu tällä nimellä. Kannattaa varmaan vähän verrata sitä Novitan ohjetta ja tehtyä pintaa tähän, että onko samanoloista...

Äänestä
  • Kiitos, tämä on juuri se mitä minäkin ristipylväällä ymmärrän ja jotain tuon oloista siinä mallikuvassakin on, kunhan nyt hahmotan että miten sen saan tehtyä :o)

    Äänestä

  • anki33 kirjoitti:

    Kiitos, tämä on juuri se mitä minäkin ristipylväällä ymmärrän ja jotain tuon oloista siinä mallikuvassakin on, kunhan nyt hahmotan että miten sen saan tehtyä :o)

    Ensin teet koukulle kaksi langankiertoa aivan kuin olisit tekemässä pitkää pylvästä. Tästä jatketaan vielä pitkän pylvään puoleenväliin eli vedetään edellisen kerroksen silmukasta lankalenkki ja sitten lanka läpi siitä ja ensimmäisestä langankierrosta.
    -> X:n oikea alasakara on valmis

    Tässä vaiheessa koukulla pitäisi olla kolme 'kerrosta'/'lankaa'.

    Nyt tehdään X:n vasen alasakara, joka on kuin pylväs: teet koukulle langankierron, jätät kaksi (toisissa ohjeissa yksi) alemman kerroksen silmukkaa välin, vedät koukulla silmukan kolmannesta. Koukulla on viisi 'kerrosta'/'lankaa'. Teet X:n toisen alasakaran kuin pylvään eli vedät langan läpi silmukasta ja langankierrosta ja vielä silmukasta ja langakierrosta.

    Nyt päästään siihen kohtaan, joka on kuvassa. Teet X:n oikean yläsakaran taas kuin pylvään eli vedät langan läpi silmukasta ja langankierrosta ja sitten vielä silmukasta.

    Lopuksi tehdään X:n vasen yläsakara siten, että ensin teet 2 kjs (tai 1, jos alhaalla jätettiin vain yksi väliin) ja sitten teet pylvään kohtaan, jossa X:n eri sakarat kohtaavat.
    Tässä kuva, jossa ollaan tekemässä tuota viimeistä sakaraa: http://photos1.blogger.com/blogger/7380/1070/1600/croche9.jpg
    (Löytyi tältä sivulta: http://crochethookers.blogspot.com/2006_11_22_archive.html )




    Auttoiko?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anki33 kirjoitti:

Hei,
osaako kukaan neuvoa minua suomenkielellä miten virkataan ristipylväs? Teen Novitan ohjeella ponchoa, mutten saa ristipylvään ohjeesta mitään tolkkua.. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu