vauva 2 viikon ikäinen ja alkaa kitisemään heti kun laittaa pinnasänkyyn. sitten rauhoittuu kun pääsee äitin ja isin sänkyyn. oisko konsteja millä saisi nukkumaan omassa sängyssään? kiitoksia etukäteen!
miten saada nukkumaan
pinniksessä?
8672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suosittelen ottamaan viereen pariksi ekaksi kuukaudeksi. Pääsee PALJON helpommalla.
vauva alusta asti omassa sängyssä. syynä siihen varmaan oli, siis sen lisäksi että mä ylipäätään halusin vauvan nimenomaan omaan sänkyynsä, kuin meidän perhepetiin, että ensisängyssä oli pyörät alla, heijattiin jos kitisi (tosin sitten piti erikseen pois opetella heijaamis- nukuttamisesta, että "vaaransa" joka keinolla:) Ei tähän asti (5kk) ole tarvinnut ottaa nukkumaan viereen mutta eihän sitä koskaan tulevaisuudesta tiedä. periaatteessa olen samaa mieltä kuin ed. kirjoittaja, että jos ei nuku pinniksessä, viereeen vaan. se että ylipäätänsä nukkuu jossain on niiiin paljon tärkempää kuin se että nukkuu heti omaan sänkyyn. pienen vauvan vanhempien on pakko saada unta aina kun mahdollista, joten kaikki vähänkin mielekkäät keinot on sallittuja! Taatusti teidän vauvanne vielä oppii pinniksessäkin nukkumaan, meni siihen sitten vähän aikaa tai paljon aikaa, kun sen koette tarpeelliseksi opettaa. voihan oppia opettamattakin.
on laittaa kuuma vesipullo sänkyyn ja ottaa se pois, kun vauva sinne laitetaan...tämä helpottaa sitä, että kun vauva on lämpimässä sylissä ja alkaa itkemään, kun yhtäkkiä laitetaan kylmempään sänkyyn sylistä...näin siis on sänky hieman lämpimämpi ja voi auttaa sänkyyn laitossa
Mun 2 kk vauva nukkuu pinnasängyssä semmoisessa "pesässä". Pistin ison lakanan ja sen alle peittoja silleen, että siihen tuli semmonen pesä =). Hyvin on nukkunut!
MEidän esikoinen nukkui pinnasängyssä kun vaan laitettiin sinne nukkuvana. Ja ihan kotiutumisesta alkaen. Kakkonen myös. Kolmas heräsi heti kun laitettiin pinnaäsnkyyn. Nukkui vieressä 1v4kk ikäiseksi, ja sen jälkeen pinnasängyssä. Neljäs ei nukkunut pinnasängyssä kuin joskus vahingossa pienen hetken. 1v2kk ikäisenä laitettiin tavalliseen lastensänkyyn ja sen hän otti heti omakseen.
jos tuntuu parhaalta.
Pikkuvauvasi kaipaa äidin läheisyyttä ja turvaa. Voitko kuvitella esimerkiksi vastasyntynyttä kissanpentua, joka nukkuisi emostaan erillään? Kyllä siinä äidin turkin vieressä on vaan paras paikka.
Osa on niitä helppoja vauvoja, jotka nukahtavat minne vaan. Useat tarvitsevat kuitenkin aikuisten apua nukahtamiseen pitkän aikaa.
Sama ongelma oli täällä aluksi ja typy nyt 11kk. Tottui pinnikseen vasta noin 3-4kk iässä ja siihen asti nukutin vieressä ja siirsin pinnikseen kun oli hetken aikaa nukkunut.
Nyt on meillä sitten uusi ongelma.. Tyttö ei nukahda millään pinniksessä. Huutaa ja heittää tavaroita laidan yli vaikka olisi kuinka väsynyt. Nyt sitten ollaan nukutettu syliin/viereen 8kk lähtien (siis kohta 4kk). Neuvolan täti oli järkyttynyt ja sanoi, että vuoden ikään mennessä p_i_t_ä_ä opettaa nukahtamaan pinnasänkyyn. MIKSI? Uskoisin, että tyttö oppii nukahtamaan omaan sänkyyn sitten kun siihen valmis. Eikä minua haittaa vaikka menisi vielä puoli vuotta ja vasta tavalliseen lastensänkyyn oppisi nukahtamaan.