HP Pavilion dv2000 -ongelma

Minulla on HP Pavilion dv2000 kannettava tietokone. Nyt koneeseen ilmeni sellainen ongelma, että kun yritän pistää koneen päälle; virrat kyllä menevät päälle, mutta näyttö pysyy pimeänä. Välillä olen saanut sen päälle, mutta nyt olen muutamaan kertaan kokeillut, eikä onnistu.

Missä voisi olla ongelma?
81856
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kokeile ottaa toinen muistikampa irti ja koettaa uudestaan. Jos ei onnistu, niin laita kampa takaisin ja ota toinen irti. Itselläni on kahdessa HP:ssa ollut näytön sammumisvikoja, ja ne on molemmilla kerroilla johtunut toisen muistiohjaimen vajatoiminnasta. Eli muistit ovat sinänsä olleet kunnossa, mutta toinen "paikka" on mennyt jostainsyystä sököksi. Toisessa koneessa näyttö pysähtyi, kun toisessa näyttö ei edes lähtenyt käyntiin.

Äänestä
  • Voihan toki muisteissakin itsessään olla vikaa. Kannattaa sitä yhtä muistia sitten myös kokeilla vaihtaa.. osasinpa rekata ihan ihkaoman nimimerkin. :-)

    Äänestä

  • Siellä läppärin pohjassa on luukku, minkä saat meiselillä auki. Siinä lukee joko RAM, tai on sellaiset "kamman" kuvat (minusta ne näyttävät kammoilta:>). Siellä ne muistit majailevat.

    Äänestä

Hei, mulla ilmeni jokseenkin samanlainen ongelma eilen. Miten sun kohdalla, saitko ratkaisun tuohon?

Äänestä
  • tekee samaa eikä tuo muistien vaihtaminen auttanut

    Äänestä

  • dv2000 kirjoitti:

    tekee samaa eikä tuo muistien vaihtaminen auttanut

    Nää on kyl niin rasittavii nää dv2000. Mul kävi sama viime vuonna ja täs kk sit. Lähetä HP:n asiakaspalveluun jos ei mikään muu auta. Itte lähetin viime vuonna ja kk sit ja ne vaihto emolevyn. Hauskinta tässä on se et nyt se rupes taas sammumaan eikä siit ole ku kaks viikkoo ku se korjattiin.

    Äänestä

  • dv2000 kirjoitti:

    tekee samaa eikä tuo muistien vaihtaminen auttanut

    mä tialsin uuden akun ja toimii taas täydellisesti.

    Äänestä

tääl kaatu kahvia otsikonmukaisella hp:lle toimi jokusen päivän moitteetta mutta sitten kone kyllä käynnistyy ja menee windowsiinkin, mutta alkulogon jälkeen jossa hp:n logo se siirtää ohjauksen ulkoselle monitorille/tv:lle jonka kautta joutuu nytten leikkimään.. syy taitaa olla selvä eli se roiske oisko jollain korjausideoita.. pchub.com sivustolta kattonu josko uuden emon sais tilattua mutta tällä hetkellä out of stock...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fuzzy__ kirjoitti:

Minulla on HP Pavilion dv2000 kannettava tietokone. Nyt koneeseen ilmeni sellainen ongelma, että kun yritän pistää koneen päälle; virrat kyllä menevät päälle, mutta näyttö pysyy pimeänä. Välillä olen saanut sen päälle, mutta nyt olen muutamaan kertaan kokeillut, eikä onnistu.

Missä voisi olla ongelma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu