kävimme kisun kanssa joku aika sitten poistattamassa hammaskiven ja pientä ientulehdusta kuulemma oli... nyt se ei kuitenkaan ole parantunt, blaque offia on käytetty joka päivä siitä asti mutta ien on edellenkin punainen? uusi lääkäri keikkako? toinen juttu: voiko sisäkissan sähköisyyttä vähentää jotenkin?
ientulehdus...
buttafly
1129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Plaque Off poistaa vain hammaskiven mutta tulehdukseen sillä ei tietääkseni ole vaikutusta. Käy näyttämässä lääkärissä, ennen kuin tulehdus leviää tai pahenee.
Sähköisyyteen vaikuttaa moni asia, yllättävän paljon tekemistä on ympäristöllä, ei niinkään kissalla itsellään. Ensinnäkin huoneilman pitäsi olla tasaisen lämmintä ja sopivan kosteaa, kuivaa vaikka runsaasti pyykkiä sisällä. Kiinnitä huomiota myös omiin vaatteisiisi ja esim petivaatteisiin, etteivät ne kerää sähköä, ja myös käyttämääsi shampooseen ja hoitoaineeseen. Itse pesen hiukset pakkasaikaan vähän raskaaksi ("kosteaksi") jättävillä tuotteilla, jotka vähentävät tehokkaasti sähköpommeja, kampaamoista löytyy myös sähköisyyttä vähentäviä tuotteita. Kissan ruokaan kannattaa myös kiinnittää huomiota, ruoassa pitää olla rasvaa riittävästi (yli 20%), ettei iho pääse kuivumaan liikaa ja siten vaikuttamaan karvaan. Silittele kissaa silloin tällöin märillä käsillä.