ostamassaa asuntoa torreviejasta..

vesku2

Olemme hankkimassa asuntoa Espanjasta perhe 4henk.,joko Malagan seutu- Torrevieja, kumpi hauskempi alue????. Kysymyksiä: meille on tarjottu Torrevieja Sant Luis 2mh rivitaloa, rv. 86,
hp 89000€ peruskunto.. kallis vai halpa? mutuarvio.. alue on keskellä bungalov-aluetta.
onko 80-luvun rakennus pommi?
onko turvallisempi ostaa krs-talosta? järkevämpi keskustasta.. vinkkipalkkio... hyvästä.. edull..

4

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enemmän tai parempaa

      Jos kielitaito riittää Enkku tai Saksaa? Niin osta tämän maalaisista toimistoista. Näillä tarjontaa PALJON enemmän ja HALVEMMAT hinnat. Englantilaiset ja Sakut on jo poistumassa rannikolta muihin (halvempiin) kohteisiin. Rannikolla kun alkaa olla noita rosvoja (afrikka venäjä baltia) aika paljon.

      Joten näitten asuntoja on PALJON tarjolla. Pystyt tarjoamaan. Suomalaisella välittääjällä 90% asiakkaista suomalaisia, jolloin bisnes perustuu suomilisään. Saat 10-20% vähemmän neliöitä tai muuten huonomman.

      • tuntuu et suomes on halpaa ja muualla kallista..
        rosvojakin on joka puolella.


    • maltti1

      En tunne mainitsemaasi aluetta, mutta nyt ei kannata hätiköidä ja kiirehtiä koska asunnot eivät taatusti lopu kesken. Espanjan asuntomarkkinat pääsivät ylikuumenemaan pahemman kerran, ja nyt on romahdus väistämättä edessä. Myytäviä asuntoja on tarjolla pilvin pimein ja tosimielellä liikkuva ostaja alkaa olla harvinainen näky. Monet kiinteistövälitystoimistot - mm Aurinkorannikon suurin - ovat joutuneet sulkemaan ovensa. Hintataso ei ainakaan tule nousemaan vähään aikaan, ja jos vielä malttaa odottaa voi todella hyviä kohteita saada erittäin edullisesti.

      Jos kuitenkin aikoo ostaa kannattaa olla varuillaan, rehellisestäkin välittäjästä voi tulla epämääräinen kun kauppa ei käy ja palkka on revittävä mistä irti saa. Varsinkin uudiskohteissa on riskinsä, kokonaisia urbanisaatioita on pystytetty ilman asianmukaisia lupia, eivätkä asukkaat ole esim. saaneet sähkö- tai vesisopimuksia tehdyksi. Joitakin laittomia asuinalueita on jopa määrätty purettavaksi. Suosittelisin että ensin vuokraatte pidemmän ajan ja katselette rauhassa ympärillenne. Torreviejassa on hyvät puolensa, toisaalta monen mielestä Aurinkorannikko on kauniimpi ja tasokkaampi. Kysymys on loppujen lopuksi makuasioista. Väitteisiin että Torrevieja on aina edullisempi kuin Aurinkorannikko kannattaa suhtautua tietyllä varauksella.

      • mulla itsellä

        myynnissä 1 mh kaksio kerrostalosta, maataso, uima-allas, ilmastointi ym.kaikkea. Meri 500 m.
        h.110.000,- hyvä paikka/kunto.

        Riippuu paikasta, kunnosta, kaikesta. Hinta määräytyy siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7615
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4203
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3695
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3180
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      64
      2541
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2368
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe