Jokin aika sitten hankin Olympus E-400 tuplakitillä ja kuukauden harkinta-ajalla.
Miten sattuikaan, pakkauksesta puuttui akku.
Ei muuta kuin sähköpostitse palautetta kameran toimittajalle "Muuten hyvä, mutta pakkauksesta puuttui akku ja suomenkieliset käyttöohjeet".
Sieltä delekoivat maahantuojalle.
Maahantuoja lähetti suomenkieliset käyttöohjeet ja akkulaturin.
Ei muuta kuin puhelinta käteen ja soittoa maahantuojalle.
Maahantuojan keskuksesta varastolle, missä sanoivat etteivät voi auttaa, joten uusi soitto ja oikealle henkilölle.
Varastopuolella sinänsä hassu juttu, kun puhuin asiasta ja he sitten kekenään puhuivat asiasta, kuulin "Onko siellä Miputa?) sukunimeni mainittavan.
Soitin sitten uusiksi ja keskuksesta ohjasivat toimistohenkilölle joka vastaavasti ei ollut asiasta vastuussa.
Viimein sain oikean henkilön kiinni.
Sovittiin, että lähetän turhan laturin ja he lähettävät akun.
Koska kyseinen ei ollut pöydän ääressä, eikä häneltä löytynyt paperia.
Soitin siis maanantaina ja kyseinen henkilö lupasi lähettää suoraan kotiosoitteeseen kyseisen akun.
Toisinsanoen ottaa toisesta E-400 laatikosta akun ja lähettää sen.
Käsitin myös, että E-410 omaa samaisen akun mitä E-400.
Näin ajatellen kuvittelisi ettei E-400n sopivaa akkua olisi täysin lopussa tässä maassa, ellei kaikki kyseiset mallit olisi loppu maahantuojalta.
Tuosta maahantuojaan yhteydenotosta nyt on kulunut kaksi viikkoa eikä kyseistä akkua ole näkynyt/kuulunut.
Sanoisin, että huonoa palvelua.
Tiistaihin asti tässä odotan ja mikäli ei akkua näy, lähetän kyseisen kameran takaisin.
Kumpi muuten parempi Olympus E-410 vai E-510?
Ihmepalvelua
6
1054
Vastaukset
- Käyttäjä
E-410 (A) http://www.olympus.fi/consumer/dslr_E-410_Specifications.htm
E-510 (B) http://www.olympus.fi/consumer/dslr_E-510_Specifications.htm
A = Helpompi käyttää, vähemmän säätämistä. Aiheohjelmissa lisänä vedenalainen laajakuva ja vedenalainen makro.
B = Vaikeampi käyttää, enemmän säätämistä. Ei varsinaisesti lisää ominaisuuksia, kuitenkin joitakin lisäyksiä (mm. ylikuumenemisen varoitus). Kuvanvakaaja. Kehittyneempi valotusjärjestelmä. Paremmat herkkyydet. Kehittyneempi kuva prosessointi sävytasojen suhteen. Pystyy tallentaa omia asetuksia.
E-410 on helpompi käyttää, mutta vähemmän säätömahdollisuuksia ja vähemmän ominaisuuksia jotka AUTTAVAT tarkkojen kuvien ottamista.
E-510 on päivitetty versio. Sisältää enemmän säätömahdollisuuksia ja on enemmän ominaisuuksia tarkkojen kuvien ottamiseen.
Merkittävää eroa ei kuitenkaan ole, molemmat kamerat ajavat asiansa. Kumpikaan ei ole toista erityisesti parempi, toinen on paranneltu. Itse sanon että E-510 on omaan käyttööni parempi, mutta kyllä toi E-410 on myöskin hyvä.- Käyttäjä...
Korjaus: Molemmat ovat päivitettyjä versioita (E-400 & E-500)...
- miputa
vinkeistä ja linkeistä T. Miputa
- E-System
Erona on sekin, että 410 on pienempi kokoinen, kuin 510.
Itse kävin molempia kokeilemassa. E-410 ei sopinut minun käteeni, kun taas E-510 tuntui heti hyvältä ja valinta oli lopulta helppo. - miputa
E-System kirjoitti:
Erona on sekin, että 410 on pienempi kokoinen, kuin 510.
Itse kävin molempia kokeilemassa. E-410 ei sopinut minun käteeni, kun taas E-510 tuntui heti hyvältä ja valinta oli lopulta helppo.viestistä.
Lähetin 410 takaisin ja tilasin 510 tuplakitillä makrolinssin, koska O:n irrallinen salama on. - miputa
miputa kirjoitti:
viestistä.
Lähetin 410 takaisin ja tilasin 510 tuplakitillä makrolinssin, koska O:n irrallinen salama on.siis 400:sen lähetin takas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899