Pitäis löytää pätevät aurinkolasit. Aikaisemmat on Skylet Roadit mutta ne on vähän liian tummat. Ei tahdo erottaa töyssyjä, jos tulee varjoisampi paikka. Tunneleissa vetää liian pimeäksi. Toimiiko valon mukaan tummuvat aurinkolasit ajaessa?
Aurinkolasit
Mika++
72975
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
on tärkeää niin vaikeaa on vastata.Itse aion käydä läpi umpikypärät joissa on integroitu aurinkovisiiri vakiona.Malleja on vähän jos Schubertin jättää pois laskuista.Avattavissa valinnanvara kasvaisi jonkin verran,mutta mm.ajomelun tähden ne eivät ole listan kärkipäässä.Umpikypärällä ajaessa,on tietysti paremmat mahdollisuudet vaikuttaa aurinkolasivalinnalla parempien ominaisuuksien saavuttamiseen ja silloin esim.Serengeti on aika kova sana.
Juurikun meinasin sanoa Serengeti siinä se jo luki ;)
Laadukkaat ja varmasti näkee myös tunneleissa,mutta ainoa huono puoli onkin se hinta.Pistää miettimään kun halvimmat taitaa maksaa n.250€
Hyviin puoliin voitkin lukea myös vahvuuksilla saanit mahdollisuus.Ei aivan kaikkiin halvimpiin laseihin kuulu sitäkään ominaisuutta.
Halvoilla tarkoitan niitä massa Ray ...ja Pol.....ja Hintaluokassa 100€ ja alle.
Olen nyt (siis viime kesänä) kokeillut monia erimallisia aurinkolaseja umpikypärän kanssa. Olen havainnut muutamia oleellisia juttuja:
- hankala löytää sellaisia laseja jotka eivät mitenkään paina mistään kohtaa
- laseissa ei saa olla paksuja kehyksiä tai sankoja jotka rajoittavat näkyvyyttä
- näkemäalueen kannalta paras malli olis sellainen missä linssin alareunassa ei ole kehystä lainkaan
- pieni linssi olis parempi kuin iso, koska pienen linssin ohi voi vaivatta tiirailla äärialueita tarkemmin
- valon mukaan tummenevat vaalenevat liian hitaasti pimeään paikkaa ajettaessa (tätä en ole vielä ajamalla kokeillut)
Ajattelin tuunata itselleni aurinkolasit seuraavasti:
- otan ja teurastan minulla olevat vanhat isolinssiset pilotti-Ray-banit ja hankin sopivat ohuet titaanisankaiset pelkät kehykset
- teetän vanhoista lasilinsseistä uusiin pokiin sopivat linssit
No joo tuo lasilinssi saattaa olla kyllä itsessäänkin riski, tiedä häntä.......
Päädyin lopulta tämmöisen ratkaisuun. Kehykset on Rayban pilottimalli, ei klassikko vaan uudistettu malli. Linssit on harmaat 75% tummennuksella.
Tummentuvat linssit eivät toimi sellaisen visiirin kanssa, jossa on UV-suodatus. Esim mun Arai SZ/F:lle on turha tarjota näitä linssejä.
Duunikaveri valisti, että polaroidut linssit vievät syvyysnäön. En tiedä pitääkö paikkaansa, enkä muistanut kysyä optikolta. Luotin kaveriin ja en ottanut polaroituja.
Aikaisemmat lasit olivat kontrastia "parantavat" ruskeat linssit. Kontrastin parannuksen takia meinasin kerran teloa selkäni, kun en erottanut tiessä olevaa töyssyä. Sen takia neutraalit harmaat linssit.
Tuo kai lienee oikeampi termi asialle(?)
Ovat ongelmalliset monessakin tilanteessa. Voit kokeilla asiaa laittamalla kahdet polarisoivat lasit päällekkäin, siis käsissä ei päässä. Ja pidä toisia laseja paikallaan ja käännä toisia 90 astetta siten, että molempien lasien toiset linssit ovat kohdakkain. Valoa vasten kun katsot niin jossain kohtaa kaksi linssiä yhdessä pimenevät kokonaan.
Sama tapahtuu myös tilanteessa jos visiirissä on vähänkään polarisoivia ominaisuuksia. Samasta syystä auton ikkunatkin saattavat muuttua kirjavan kuviollisiksi polarisoivien lasien läpi katsellessa.
Tästä syystä nuo pilottilasitkaan eivät yleensä ole polarisoivia, lentsikoiden ikkunat kun ovat useimmiten myös aitoa muovia. Muovi-ikkunoissa on usein ainakin jossainmäärin samoja ominaisuuksia.
mulla on bertoni photochromic f200ten lasit. ne sopii hyvin kypärän sisään ja ne on helppo myös työntää paikalleen kun sangat on aika suorat.
nopeesti ne tummuu mutta pitää olla pitkä tunneli jotta ne kerkee kirkastuu varsinkin jos vauhtia yli 240 kmh
tossa on linkki kauppapaikkaan http://www.hobbysky.fi/bertoni.htm
Etsitkö siis sellaisia aurinkolaseja jotka ovat saman näköiset kuin perus aurinkolasit?
Minä käytän peltor fuel platinum suojalaseja kokokypärän sisällä. Sankoja tosin piti lyhentää reippaasti. Ne ovat hyvät lasit ja vielä lisäksi erittäin hyvin pehmustetut ja tyylikkäät ilman sankojen lyhentämistä. Niitä myydään ainakin k raudassa.
Toiset ihan hyvät suojalasit ovat myös saksassa valmistettut infield senatorit.